Jazda bez dokumentów legalna od 11 maja 2017?

Tak, to nie żarty. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza Polskę w XXI wiek, a to za sprawą mDokumentów. Na poniedziałkowej konferencji prasowej Arkadiusz Szczebiot - Chief Technology Officer w Ministerstwie Cyfryzacji przedstawił nie tylko koncepcję, ale także zasadę działania mID i innych elektronicznych dokumentów, do których każdy będzie miał dostęp w... swoim telefonie.

Telefon, według tej koncepcji, będzie tylko bramką dostępową do danych znajdujących się na zabezpieczonych serwerach, więc de facto dowód osobisty czy prawo jazdy nie będzie w komórce, ale będzie dostępne przez nią. Zatem zgubienie telefonu nie będzie wiązało się z utratą dokumentów.

Do wygenerowania elektronicznego prawa jazdy nie będą potrzebne telefony najnowszej generacji, wystarczy do tego każde urządzenie z aktywną kartą sim. Rozwiązanie to będzie ponoć modelem bardzo bezpiecznym, opartym na podobnych, już działających systemach tego typu - np. w Austrii. Poziom zabezpieczeń mDokumentów ma być wyższy od tego stosowanego w zwykłych dokumentach.

Wprowadzenie mDokumentów w maju 2017 roku nie będzie wiązało się z nakazem przejścia na tę platformę, gdyż będzie to niejako rozwiązanie dodatkowe - dokumenty plastikowe i papierowe zachowają swoją ważność, a mPrawojazdy czy mDowódOs. będzie dodatkową, nieobowiązkową opcją.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

Zobaczcie koniecznie film promujący to nowe rozwiązanie. Produkcja ta zrobiona jest z rozmachem, typowym dla rządowych przedsięwzięć - poznajcie Pana Analogowego i Panią Mobilną.

Już 11 maja 2017 roku - jeżeli ten termin nie zostanie przesunięty - będziecie mogli przekonać się co jest wygodniejsze - tradycja, czy nowoczesność...

 

 

Inne publikacje na ten temat:

6 opinii

  1. Witam wszystkich mam takie pytanie jeżeli mam 23lata i jeżdżę na skuterze 50ccm a chciałbym się przerzucić na 125ccm to muszę zrobić prawko na 125?czy mogę jeździć na dowodzie osobistym bo nie wiem proszę o informację z góry dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button