Egzamin na prawo jazdy 2018: Koniec z placami manewrowymi? 

W odpowiedzi na pomysł ministerstwa, zakładający zakaz współdzielenia placów przez OSK, stowarzyszenie „AUTOS” odpowiada: zrezygnujmy z placów manewrowych.

Jak podaje Antyweb, łódzkie stowarzyszenie „AUTOS” zbiera podpisy pod pismem skierowanym do Ministerstwa Infrastruktury w którym sugeruje zrezygnowanie z placów manewrowych podczas egzaminu na prawo jazdy. Stowarzyszenie sugeruje, że manewrowanie nie odpowiada warunkom panującym na drodze i ten czas można by poświęcić na np. jazdę po drogach ekspresowych. Dodatkowo egzamin praktyczny na planu manewrowym w obecnej formie przyczynia się do sporego odsetku niezdanych egzaminów.

Postulaty stowarzyszenia nie są czysto altruistyczne. MI pracuje nad, wcześniej już proponowanymi, zmianami, które zabroniłyby współdzielenie placów manewrowych przez mniejsze ośrodki. To oczywiście automatycznie podniosłoby cenę i wyeliminowało mniejsze szkoły jazdy na rzecz większych firm. 

[trending]

 

Faktem jest, że pokazywanie gdzie są żarówki i jak sprawdzić olej na egzaminie praktycznym w XXI wieku wydaje się mocno bezsensowne. Tak samo jak startowanie pod górkę z hamulca ręcznego, gdy w praktyce większy problem młodym kierowcom sprawia radzenie sobie z podejmowaniem decyzji, odnajdywanie się w przestrzeni czy sytuacje awaryjne. 

Dodatkowo ingerencja rządy w to kto od kogo wynajmuje plac manewrowy jest ewidentną zagrywką w czyimś interesie i nie wydaje się to być interes małych przedsiębiorców. 

Śmiertelny wypadek na placu manewrowym. Nie żyje kursant z Warszawy

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

27 opinii

 1. Super plac niepotrzebny autem. Poruszamy się po drogach., autostradach, ekspresowych plac niepotrzebny jestem za mam prawko 9 lat

 2. Dla młodego kierowcy cofanie się auta z górki na skrzyżowaniu również może okazać się “awaryjną” sytuacją podczas dużego ruchu, więc nie wiem czy górka na placu jest taka bez sensu…

 3. Jestem jak najbardziej za taką zmiana.
  Test na placu manewrowym oblewa 90%zdających a 10% na mieście.
  Dla mnie to takie wyciąganie kasy i tyle.

 4. Jestem za tym aby zlikwidować płace manewrowe. Zdawałem egzamin wielokrotnie i wiem jak egzaminator podchodzi do sprawy. Byle pierdola i egzamin negatywny. Teraz jeżdżę zawodowo od dziewięciu lat i jestem bezpiecznym kierowcom. Zero mandatów przez ten czas posiadania prawa jazdy.

 5. Każdy potrafiz szybko jeździć, ale ruszanie pod górkę czy łuk to podstawa jazdy. Już jest pełno baranów teraz ma być ich wiecej?

 6. Najwyraźniej plac jest bardzo potrzebny jeżeli największa liczba osób nie radzi sobie z podstawowymi manewrami

 7. JAK DO TEJ PORY EGZAMINY TO NAPYCHANIE KABZY DLA IDIOTOW CO WYMYSLILI PYTANIA NA KTORE SAMI NIE SA W STANIE DAC PRAWIDLOWEJ ODPIWIEDZI..CZY MY JESTESMY GLUPSI OD KIEROWCOW Z USA?? POLICJANT NIE MECHANIK WIEC TYLKO JAZDA ZGODNA Z PRZEPISAMI POWINNA GO INTERESOWAC A NIE STAN TECH POJAZDU..PRZEGLADY AUTA JAK JESTESMY JUZ U UNII TO ZROBMY CO …DWA..LATA. JAK W UNI.

 8. Nie potrafią cofnąć w rękawie!!! To jak chcą cofnąć na łuku wąskiej drogi gdy z naprzeciwka wyjedzie ciężarówka??? Jak na parkingu pomiędzy samochodami??? Plac uczy umiejętności i presji stresu.

 9. Stoje za takim tłtkiem na światłach a on nie rusza na zielonym bo na fejsiku pisze . Ludzie jak jeździcicie pojazdami to fejs na bok do chuja .

 10. Sam plac jest w porządku. Jedyne co zmieniłbym to możliwość poprawek podczas manewrowania bez limitu.
  Kandydat na prawo jazdy jednak powinien sobie poradzić choćby mu samochód zgasł 10 razy na takim łuku.

 11. Do tych co trudny jest łuk na placu manewrowym; to odpowiada tym samym jakbyście tyłem wjeżdżali autem na ciasnym parkingu np. w centrum handlowym. Jeżeli nie umiecie wjechać w lukę nie dotykając (nie wyjeżdżając za linie) innego samochodu to bałbym się postawić auto obok was

 12. Gdyby na egzaminie nie było ruszania pod górkę, to mielibyśmy więcej stłuczek, manewr sprawia dużo kłopotów kursantom i nie wyobrażam sobie, aby uczyli się tego, po zadanym egzaminie jadąc w szczycie w korku.

 13. A ja jestem z tematem na bieżąco. Mam za sobą dwa egzaminy praktyczne i dwa negatywne. I to nie plac manewrowy póki co jest dla mnie problemem tylko jazda po mieście, bo to tam robię najwięcej błędów. Do braku doświadczenia dochodzi stres, bo akurat ja trafiałam do tej pory na takich egzaminatorów, którzy skutecznie potrafią budować napięcie. Efekt jest u mnie taki, że chcę wykupić dodatkowe godziny w innej szkole nauki jazdy.

 14. byly sa i bede…. a pisza kalafiory za likwidacja co zdawaly kilka razy hahaha… bardzo dobrze…. niech oblewajaca wiecej@!!!

 15. Plac ok by uczyć ruszać 1 do przodu i stóp powtorki do bulu aż opanuje się ruszanie nauczyciel wie czy może wyruszyć wtedy na miasto z kursantem 30 godz no sorry nie nauczysz nikogo jazdy do doskonałości praktyka będzie uczyć koperty by zaparkować mandaty wysokie ubezpieczenia nauczą parkować każdego nawiasem pisząc widziałem spora grupę weteranów którzy parkują na kilka podjazdów a co ma taki swierzak być juz perfekcjonista posiadam prawko dobre 30 lat 0 wypadków z mojej winy poruszam się dość szybko a doświadczenie nabiera się z kilometrami nikt nie będzie orłem po przejechaniu 800 km bo więcej nie zrobi żaden kursant przez 30 godz i tak dalej spory zasięg km obleje będziesz mieć z kim xnowusz jeździć a i ja ponowny egzamin i kilo się kręci kasa płynie chętni są

 16. Hahaha, a potem pojedzie taki na miasto, stanie pod górką i nie ruszy, bo mu będzie auto gasło. Wiele razy widziałem takie sytuacje. Nie polecam poruszania się za takimi kierowcami. Zostawcie ten plac w spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button