Ducati naprawdę to zrobi. Elektryczne motocykle wyścigowe do serii MotoE

Rozpoczyna się elektryczny rozdział Ducati: startuje produkcja motocykli do MotoE

W skrócie
  • Ducati rozpoczęło produkcję motocykli elektrycznych. Motocykle z Bolonii już niebawem dołączą do serii MotoE.
  • Elektryczne motocykle Ducati zostaną skończone do połowy lutego tego roku.
  • Rozwój elektrycznych motocykli Ducati wspierany jest przez legendarnych zawodników wyścigowych: Michela Pirro, Alexa De Angelisa i Chaza Daviesa.

Gdybyście paręnaście lat temu powiedzieli mi, że Ducati będzie produkować elektryczne motocykle wyścigowe, to kazałbym Wam puknąć się w głowę i wziąć magnez dla poprawienia skupienia. Tymczasem Ducati właśnie to robi – w sezonie 2023 ich motocykle wezmą udział w Mistrzostwach świata MotoE. Czas kończyć karierę? 

Bez przesady, nie ma co demonizować podwórka pojazdów elektrycznych, a rozwój wyścigów motocykli elektrycznych traktować jako szanse – dla nas, zwykłych motocyklistów. Przecież nie od dzisiaj wiemy, że firmy motocyklowe pompują miliony dolarów lub w euro w motorsport, nie tylko po to aby pochwalić się zwycięstwami, ale również po to, aby się rozwijać i swój rozwój prezentować na cywilnych polach.

Nowe rozwiązania, technologie, usprawnienia bardzo często nie powstały, gdyby nie potrzeba sportowego rozwoju – zmniejszenie masy, poprawienie trakcji, usprawnienie układów hamulcowych itd. Rozwiązania nad, którymi inżynierowie łamią sobie głowy, najpierw są wykorzystywane przez zawodników, a jeśli Ci odnoszą sukces, to bardzo często te same patenty trafiają do pojazdów cywilnych. W tym przypadku mówimy o motocyklach elektrycznych, które postrzegane są w najróżniejszy sposób.

Fakty jednak są takie, że na przestrzeni kolejnych 20 lat, branża motocyklowa zmieni się totalnie i najprawdopodobniej silniki spalinowe odejdą do lamusa (sam nie wierzę w to co piszę, ale tak stanowią fakty). Dobrze zatem, że pojazdy elektryczne, to nie tylko chińskie skuterki, a przede wszystkim giganci motoryzacyjni, którzy chcą wydawać forsę na sport i rozwój – to oznacza, że być może kulawe/elektryczne rozwiązania w niedługim czasie staną się nieco bardziej sensowne.

Elektryczne motocykle Ducati w MotoE. Najważniejsze informacje:

  1.  Rok po pierwszych testach na torze w Misano ruszyła produkcja motocykli, które wezmą udział w Mistrzostwach Świata MotoE w sezonie 2023.
  2. Do połowy lutego wszystkie motocykle na mistrzostwa będą gotowe, a równocześnie trwają szkolenia dla zespołu techników.
  3. Motocykle wezmą udział w przedsezonowych testach w Jerez i w Barcelonie, a następnie zadebiutują podczas GP Francji 13 maja.

Historia dotycząca elektrycznych motocykli Ducati już trwa. Nieco ponad rok temu Michele Pirro po raz pierwszy testował prototyp “V21L” na torze Misano World Circuit, a już wkrótce elektryczne motocykle będą bohaterami sezonu 2023 Mistrzostw Świata FIM Enel MotoE. Produkcja rozpoczęła się w grudniu, a 23 sztuki będą gotowe do połowy lutego. Oprócz 18 motocykli, które będą rywalizować w wyścigach, organizacji zostanie udostępnionych pięć egzemplarzy zapasowych. Każdy motocykl montowany jest przez doświadczonych techników Działu Wyścigowego Ducati MotoE z dbałością o szczegóły i niezwykłą precyzją, które typowe są dla kunsztu stosowanego przy budowie motocykla MotoGP.

Elektryczne ducati MotoE

Rozpoczęcie produkcji prototypów „V21L” oznacza początek nowego i ważnego rozdziału w historii Ducati. Dla firmy z Borgo Panigale projekt ten narodził się w celu rozwijania umiejętności na przyszłość, zachowując podejście, które zawsze napędzało DNA Ducati. Rozwiązania technologiczne opracowywane w świecie wyścigów przenikają następnie do modeli produkcyjnych, dostępnych dla entuzjastów na całym świecie. Aby to osiągnąć, Ducati stworzyło najbardziej zaawansowany technologicznie i wyrafinowany motocykl elektryczny na świecie, będący wynikiem wspólnej pracy inżynierów Ducati i zespołu Ducati Corse. Prototyp, którym Ducati eksperymentuje w jeszcze nieodkrytym świecie elektrycznych motocykli sportowych.

-Czytamy w informacji prasowej.

Elektryczne Ducati. Już niebawem w akcji!

Po roku prac rozwojowych i testów, w których Michele Pirro, Alex De Angelis i Chaz Davies na zmianę jeździli prototypem „V21L”, projekt Ducati MotoE wkrótce rozpocznie rywalizacje na torach wyścigowych. Pierwszy test z zawodnikami i zespołami rywalizującymi w Mistrzostwach Świata 2023 zaplanowano na 6, 7 i 8 marca w Jerez, a następnie na 3, 4 i 5 kwietnia w Barcelonie.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Debiut wyścigowy odbędzie się podczas Grand Prix Francji w sobotę 13 maja. Kalendarz Mistrzostw Świata MotoE 2023 obejmuje osiem Grand Prix z dwoma wyścigami w każdy weekend.

 

Tobiasz Kukieła

Dziennikarz motoryzacyjny, fotograf, reportażysta. Na motocyklach jeździ od dzieciaka i cały czas odczuwa potrzebę rozwijania swoich umiejętności jeździeckich. Jest złomiarzem z powołania - zdecydowanie częściej kupuje motocykle niż je sprzedaje. Czy to jego problem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button