Aktualnie czytasz:
Drony w polskiej policji. KGP kupiło 38 urządzeń za ponad 5 mln złotych

Od przyszłego roku policyjne drony będą wyłapywać łamiących prawo kierowców. We flocie pojawią się drony chińskiego producenta DJI. 

Komenda Główna Policji inwestuje w nowe technologie. Po kilku perturbacjach dotyczących przetargu finalnie w policyjnej flocie pojawią się drony DJI Matrice 200 i DJI Matrice 210. Oczywiście drony będą wykorzystywane w przeróżnych działaniach operacyjnych, nie tylko w łapaniu piratów drogowych. Ciekawostką jest fakt, że statki powietrzne należące do polskiej policji nie posiadają ograniczeń znanych z urządzeń komercyjnych, tzw. „No Fly Zone”.

Platformy latające zostały wsparte m.in. o kamery termowizyjne, kamery z zoomem, spadochrony oraz szereg akcesoriów poprawiających bezpieczeństwo lotu oraz transportu maszyn. Cała seria dronów, została skonfigurowana specjalnie pod polską policję i według jej życzeń. Drony pozbawione są ograniczeń „No Fly Zone”, dzięki czemu mogą wykonywać loty wszędzie. Do tego specyfika dronów serii Matrice 200 sprawia, że drony są całkowicie bezpieczne pod kątem zbierania i przetwarzania danych (posiadają szyfrowane połączenie z radiem AES-256) - czytamy w nocie prasowej firmy Dilecto, polskiego dystrybutora DJI Enterprise.

Za kwotę 5 600 000 zł zakupiono łącznie 38 urządzeń, przeszkolenie dla 40 operatorów i niezbędny osprzęt. Bezzałogowe statki posiadają 24 miesięczną gwarancję i będą występować w różnej specyfikacji (np. pozwalającej na stały zawis w powietrzy z wykorzystaniem zewnętrznego źródła zasialania „po kablu”). W notce czytamy dalej:

 
Czytaj
REKLAMA

NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.

Drony DJI, w rękach funkcjonariuszy, przeszkolonych przy okazji zamówienia w odpowiedni sposób przez Dilectro i zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, będą mogły być więc wykorzystywane w rozmaity sposób w czynnościach operacyjnych. Począwszy od np. poszukiwań osób zaginionych, akcji ratowniczych, zabezpieczaniu terenów lub obiektów czy realizacji rozmaitych zadań kryminalistycznych, skończywszy na zadaniach, do realizacji których wielokrotnie do tej pory wykorzystywane były tylko i wyłącznie dużo bardziej kosztowne helikoptery.

W mediach pojawiło się sporo nacisku na „chińskość” urządzeń, ale warto zaznaczyć, że koncern DJI jest potentatem rozwiązań tego typu w przemyśle. Z urządzeń DJI korzysta policja w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Możliwości można zobaczyć na poniższym filmie:

 
Czytaj
REKLAMA

KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

Źródło: Autokult, KGP, InfoSecurity24

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
50%
50%

Podziel się opinią

lub