78% nietrzeźwych kierowców piło dzień wcześniej. Jazda po alkoholu 2018 i edukacja kierowców

Poseł Wojciech Król zadał pytanie ministerstwu zdrowia: Czy prowadzone są działania edukacyjne dla kierowców w zakresie informacji na tematu czasu potrzebnego do spalenia alkoholu w organizmie? Poseł Król zauważył, że 78% zatrzymanych kierowców „pod wpływem” to w rzeczywistości osoby, które spożywały alkohol dzień wcześniej.

Mój ulubiony w ostatnich tygodniach portal prawodrogowe.pl dotarł do interpelacji posła Wojciecha Króla, który zapytał ministerstwo zdrowia o prowadzenie działań edukacyjnych dla kierowców. Sprawa jest o tyle ciekawa, że – według danych cytowanych przez posła Króla – 78% kierowców zatrzymanych jako jadących pojazdem po spożyciu alkoholu to osoby, które piły dzień wcześniej. Oznacza to, że wielu kierowców nie straciłoby prawa jazdy, gdyby tylko odczekali odpowiednio długo zanim wsiedli do auta.

Warto zaznaczyć, że przynajmniej w teorii mówimy o nieco innym typie osób np. dwóch „asów”, którzy mając powyżej 2 promili alkoholu w organizmie jechało skuterem. Dane dotyczą osób po spożyciu (czyli 0,2 – 0,5 promila), a nie osób nietrzeźwych.

Poseł Król pisał w interpelacji:

W znacznej ilości powyższych przypadków działanie to wynika z niewiedzy co do czasu niezbędnego do wydalenie alkoholu z organizmu. Brak świadomości w tym zakresie prowadzi do sytuacji, w których, często nieświadomie, narażane jest ludzkie zdrowie i życie. W związku z powyższym słusznym wydaje się być postulat, aby zwrócić uwagę kierowców na problem związany z przybliżonym czasem spalania alkoholu. Aspekt ten we wszystkich dotychczasowych kampaniach dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu zdawał się być pomijany.

Na prawodrogowe.pl czytamy odpowiedź ministerstwa:

Starania w obszarze zmiany świadomości społecznej odnośnie szkód, które powoduje alkohol są prowadzone nieustannie i kierowane są do różnych grup społecznych. Obejmują one także edukację w zakresie wpływu alkoholu na organizm, w tym czas jego metabolizmu. […] Wprowadzono Krajowy program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W programie oprócz zadań z zakresu edukacji zdrowotnej i prowadzenia szeroko rozumianych działań informacyjno-edukacyjnych, w tym kampanii edukacyjnych, dotyczących ryzyka szkód wynikających ze spożywania alkoholu dla konsumentów i ich otoczenia znajduje się m. in. zadanie związane z reedukacją osób, które prowadziły pojazdy będąc pod wpływem alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu: dodatkowe informacje na butelkach?

Ciekawą propozycją posła jest umieszczenie dodatkowych informacji na butelkach z alkoholem, dotyczących czasu potrzebnego do powrotu do pełnej trzeźwości. Oczywiście, takie informacje byłyby mocno nieprecyzyjne z racji tego, że ważną zmienną jest to, kto alkohol spożywa. Ale orientacyjna wartość, np. po wypiciu butelki X potrzebujesz XY czasu żeby być trzeźwym, rzeczywiście mogłoby stan rzeczy zmienić.

Inna sprawa, że wystarczyłoby posiadać niedrogi alkomat w pojeździe i samemu przebadać się przed ruszeniem w trasę…

Źródło: prawodrogowe.pl

Inne publikacje na ten temat:

5 opinii

  1. Sam szukałem w internecie wiadomosci na ten temat. Nie ma żadnych kalkulatorów a jedynie durne informacje, że 1 piwo to ok 2h. Ale są różne piwa i różne organizmy. Mogłoby to chociaż wyliczać widełki ale na pewno nie w stylu 2-24h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button