Aktualnie czytasz:
78% nietrzeźwych kierowców piło dzień wcześniej. Jazda po alkoholu 2018 i edukacja kierowców
5

Poseł Wojciech Król zadał pytanie ministerstwu zdrowia: Czy prowadzone są działania edukacyjne dla kierowców w zakresie informacji na tematu czasu potrzebnego do spalenia alkoholu w organizmie? Poseł Król zauważył, że 78% zatrzymanych kierowców "pod wpływem" to w rzeczywistości osoby, które spożywały alkohol dzień wcześniej.

Mój ulubiony w ostatnich tygodniach portal prawodrogowe.pl dotarł do interpelacji posła Wojciecha Króla, który zapytał ministerstwo zdrowia o prowadzenie działań edukacyjnych dla kierowców. Sprawa jest o tyle ciekawa, że - według danych cytowanych przez posła Króla - 78% kierowców zatrzymanych jako jadących pojazdem po spożyciu alkoholu to osoby, które piły dzień wcześniej. Oznacza to, że wielu kierowców nie straciłoby prawa jazdy, gdyby tylko odczekali odpowiednio długo zanim wsiedli do auta.

Warto zaznaczyć, że przynajmniej w teorii mówimy o nieco innym typie osób np. dwóch "asów", którzy mając powyżej 2 promili alkoholu w organizmie jechało skuterem. Dane dotyczą osób po spożyciu (czyli 0,2 - 0,5 promila), a nie osób nietrzeźwych.

Poseł Król pisał w interpelacji:

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

W znacznej ilości powyższych przypadków działanie to wynika z niewiedzy co do czasu niezbędnego do wydalenie alkoholu z organizmu. Brak świadomości w tym zakresie prowadzi do sytuacji, w których, często nieświadomie, narażane jest ludzkie zdrowie i życie. W związku z powyższym słusznym wydaje się być postulat, aby zwrócić uwagę kierowców na problem związany z przybliżonym czasem spalania alkoholu. Aspekt ten we wszystkich dotychczasowych kampaniach dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu zdawał się być pomijany.

Na prawodrogowe.pl czytamy odpowiedź ministerstwa:

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Starania w obszarze zmiany świadomości społecznej odnośnie szkód, które powoduje alkohol są prowadzone nieustannie i kierowane są do różnych grup społecznych. Obejmują one także edukację w zakresie wpływu alkoholu na organizm, w tym czas jego metabolizmu. [...] Wprowadzono Krajowy program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W programie oprócz zadań z zakresu edukacji zdrowotnej i prowadzenia szeroko rozumianych działań informacyjno-edukacyjnych, w tym kampanii edukacyjnych, dotyczących ryzyka szkód wynikających ze spożywania alkoholu dla konsumentów i ich otoczenia znajduje się m. in. zadanie związane z reedukacją osób, które prowadziły pojazdy będąc pod wpływem alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu: dodatkowe informacje na butelkach?

Ciekawą propozycją posła jest umieszczenie dodatkowych informacji na butelkach z alkoholem, dotyczących czasu potrzebnego do powrotu do pełnej trzeźwości. Oczywiście, takie informacje byłyby mocno nieprecyzyjne z racji tego, że ważną zmienną jest to, kto alkohol spożywa. Ale orientacyjna wartość, np. po wypiciu butelki X potrzebujesz XY czasu żeby być trzeźwym, rzeczywiście mogłoby stan rzeczy zmienić.

Inna sprawa, że wystarczyłoby posiadać niedrogi alkomat w pojeździe i samemu przebadać się przed ruszeniem w trasę...

Źródło: prawodrogowe.pl

Jaka jest Twoja reakcja?
7%
0%
14%