Aktualnie czytasz:
Prawo Jazdy AM 2017: Czy Ministerstwo Infrastruktury zapomniało o obietnicy powrotu prawa jazdy AM do szkół? Pytamy
0

Jeszcze w 2015 roku Ministerstwo Infrastruktury biło się w pierś przyznając, że sposób uzyskiwania uprawnień na motorowery i skutery do 50 ccm należy uprościć. Likwidacja karty motorowerowej sprawiła bowiem, że dziś nastolatkowie jeżdżą bez uprawnień, albo po prostu rezygnują z zakupu jednośladu.

Po analizie (…) Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa doszło do wniosku, że przyjęte rozwiązanie jest niewłaściwe ze względu na dostępność i cenę uzyskania uprawnień do kierowania motorowerami.

– stwierdził rzecznik urzędu już w 2015 roku w odpowiedzi na interpelację posła Waldemara Sługockiego.

Dodatkowo MIiB zapowiadało, że rozpocznie konsultacje społeczne, a także zainicjuje dyskusje w specjalnej komisji sejmowej, której prace miałaby zwieńczyć treść nowelizacji Ustawy o Kierujących Pojazdami.

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

Podobnie jak w przypadku karty rowerowej, szkolenie i uzyskanie prawa jazdy kategorii AM mogłoby się odbywać w szkołach, do których uczęszczają potencjalni kandydaci. Najważniejszą zmianą w tym zakresie byłoby umożliwienie wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy kategorii AM w tych samych szkołach oraz znaczne ograniczenie programu egzaminacyjnego w ruchu drogowym. (…) Oznacza to, że przed egzaminem nie byłoby wymagane szkolenie podstawowe. Egzamin byłby organizowany i przeprowadzany w szkołach przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego w porozumieniu z dyrektorami poszczególnych szkół.

Deklaracje jednak spełzły na niczym. Przez ostatnie dwa lata stan prawny nie uległ zmianie, a żadna z deklaracji nie została spełniona. Stąd zdecydowaliśmy się skierować oficjalne zapytanie do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o następującej treści:

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Dot.: Liberalizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami w kontekście zdobywania uprawnień kategorii AM w Polsce.

Szanowni Państwo,

 pragnę skierować do Państwa pytanie dotyczące aktualnie obowiązujących przepisów odnośnie sposobu uzyskiwania uprawnień kategorii AM. Z godnie z Państwa odpowiedzią na interpelację poselską posła Waldemara Sługockiego, Ministerstwo Infrastruktury w 2015 zapowiadało rozpoczęcie konsultacji oraz prac legislacyjnych, których celem byłaby liberalizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami w zakresie zmiany sposobu uzyskiwania uprawień na motorowery.

Podobnie jak w przypadku karty rowerowej, szkolenie i uzyskanie prawa jazdy kategorii AM mogłoby się odbywać w szkołach, do których uczęszczają potencjalni kandydaci. Najważniejszą zmianą w tym zakresie byłoby umożliwienie wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy kategorii AM w tych samych szkołach oraz znaczne ograniczenie programu egzaminacyjnego w ruchu drogowym.

(…)

Czy te deklaracje nadal pozostają utrzymane w mocy? Na jakim etapie są ewentualne prace?

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem:
Leszek Śledziński.

Z niecierpliwością czekamy na jednoznaczne stanowisko urzędu. Czy inicjatywa ustawodawcza ministerstwa w obrębie prawa jazdy AM jest nadal w mocy? A może obietnice składane w 2015 roku nie są już aktualne? Będziemy monitorować dla Was to zagadnienie.

Jaka jest Twoja reakcja?
75%
1%
12%