Zwiększone uprawnienia na prawo jazdy kategorii B 2018. Minister Infrastruktury odrzuca pomysł

Poszerzone uprawnienia dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B, zakładające możliwość poruszania się pojazdami do 7,5 tony po 5 latach posiadania uprawnień, funkcjonują w niektórych krajach Europy. Takie rozwiązanie miałoby przenieść część transportu z przeciążonych busów na większe auta dostawcze. Minister Infrastruktury odrzucił możliwość pracy nad takim projektem.

Minister Infrastruktury odrzucił interpelację złożoną przez posła Pawła Szramkę, zakładającą poszerzenie uprawnień kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B.

Żaden z powyższych aktów prawnych nie pozwala Państwu członkowskiemu na wprowadzenie na swoim terytorium odstępstwa polegającego na zezwoleniu kierowcom posiadającym prawo jazdy kategorii B na kierowanie pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Mając na względzie powyższe uprzejmie informuję, że Minister Infrastruktury nie zamierza prowadzić prac nad zmiana przepisów w proponowanym przez Posła zakresie – komentował minister, co możemy przeczytać w obszernej publikacji p. Jolanty Michasiewicz z portalu prawodrogowe.pl.

Założenie posła miałyby pozwolić kierowcom posiadającym prawo jazdy kategorii B poruszać się pojazdami do 7,5 tony, pod warunkiem posiadania dokumentu od minimum 5 lat. Dzięki temu, według posła, uregulowała by się nieco sytuacja, w której obecnie nie ma kategorii pośredniej pomiędzy busami (do 3,5 tony), a ciężkimi autami ciężarowymi. Oznaczałoby to ożywienie rynku pojazdów do 7,5 tony i większe z wpływy z viaTOLL (które od listopada 2018 roku będzie pod zarządem GITD).

ZOBACZ TAKŻE: Koniec viaTOLL? Opłaty za drogi od listopada 2018 będzie pobierał GITD

Nie da się ukryć, że argumenty posła są sensowne i część, np. małych przedsiębiorców, chętnie przesiadłaby się na pojazd do 7,5 tony, po warunkiem braku konieczności zdobywania uprawnień kategorii C.

Pomysł, póki co, został jednak odrzucony.

Źródło: prawodrogowe.pl

[trending]

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

11 opinii

  1. To było by najgłupsze co by zrobili. Połowa nie ma pojęcia o jeździe z przyczepą a teraz mogli by jeździć z takimi ciężkimi. To dopiero będzie wypadków

 1. To byłby całkiem niezły pomysł, np. w przypadku dużych kamperów, gdzie bardzo cieżko zmieścić się w DMC 3,5t… Niechby nawet był egzamin, jak na B96, ale to by ułatwiło życie…

  1. W sumie na B pozwalają coraz więcej. Więc może wogole znieśmy resztę kategorii. Wtedy będzie wesoło. Przecież już można jeździć motocyklem do 125. Chociaż połowa nie ma pojęcia o jeździe takim sprzętem

 2. Nie ma kategorii posredniej pomiedzy busami do 3,5t (kat. B) a ciezkimi ciezarowkami (kat. C)? To ciekawe po co wedlug Pana posla jest kat. C1, ktora uprawnia do kierowania pojazdem o dmc do 7,5 tony z wyjatkiem autobusu.

 3. Super pomysl gratuluje niech walczy minister o taki przepis napedzi sprzedaz nowych samochodow ktore byly by przystosowane do takiej masy a nie stare trupy przeladowuja i stwazaja zagrozenie na drogach bus do 7,5 tony to nie ciezarowy samochod co ciagnie 40ton masy calkowitej i po co kat c po co busy produkuja 3,5 tony skoro bus z zabudowa wazy 3.2.tony i co 300kg mozna wiezc bezzens producent gwarantuje ze 7.5 tony calosc wytrzyma jestem za tym zeby bylo latwiej i b kat wystarczy ewentualnie szkolenie jakies

 4. Jest kategoria pośrednia między B a C, na pojazdy ciężarowe do 7,5 tony, to C1, oraz C1 + E. Minimalny wiek kandydata na C1 to 18 lat, na C od 21.

 5. W Polsce władzę ( też w rządzie ) trzymają poustawiani chazarscy żydzi, dlatego jest coraz gorzej, a co gorsza z roku na rok zakładają kolejne łańcuchy na gojów w prawie jazdy. Nauczyli się tylko cyckać kasę sukinsyni.

 6. Ale pomysl.moje prawojazdy kosztowalo 8tys a tu nagle ktos bedzie wykonywal moja prace po po kursie za 1,8zl no i zaraz tlok na drogach lokalnych omijanie via tol i mnostwo wypadkow szalenstwo gratuluje glupty pana posla

 7. Witam a jakie uprawnienia zestawu samochód +przyczepa inna niż lekka Dmc zestawu do 3,5 tony Dmc auta 2070+przyczepa Dmc 1300?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button