Zmiany w przepisach drogowych 2020. Nadciąga szereg ułatwień. To już pewne!

Sejm kilka dni temu uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wchodzi ona w skład tzw. pakietu deregulacyjnego. Wszystkich kierowców czeka sporo ułatwień. Jakich i od kiedy zaczną obowiązywać?

Zmiany przygotowały wspólnymi siłami Ministerstwa Cyfryzacji i Infrastruktury. Potrzebna była taka współpraca, bo część z nich dotyczy elektronicznych dokumentów związanych z pojazdami oraz uprawnieniami.

Po wejściu w życie uchwalonej ustawy zniesiony zostanie obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy przez kierowcę. Podczas kontroli drogowej nie dostaniesz już mandatu za brak dokumentu w kieszeni. Policjanci sprawdzą twoje uprawnienia, historię mandatów oraz stan punktów karnych w bazie centralnej ewidencji kierowców.

To jednak nie jedyna zmiana, która ma ułatwić życie kierowcom. Nowela likwiduje obowiązek posiadania karty pojazdu oraz w pojazdach samochodowych naklejki hologramowej z numerem rejestracyjnym, którą umieszczało się do tej pory na przedniej szybie. Nie będzie także już konieczna wymiana tablic rejestracyjnych przy zakupie samochodu lub motocykla używanego z innego powiatu lub województwa, a nowe pojazdy będzie można zarejestrować przez Internet i może to za nas zrobić salon, w którym będziemy nabywać pojazd.

Okres legislacyjny to zwykle 3 miesiące od momentu uchwalenia ustawy, więc przepisy wejdą w życie już w czwartym kwartale tego roku.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button