Zima odchodzi: Sezon motocyklowy coraz bliżej

Mimo, że oficjalnie sezon rozpoczyna się w kwietniu to zapewne wszyscy doskonale wiedzą, że to nie kalendarz wyznacza czas kiedy będzie można wyciągnąć skuter z garażu.  Posiadając odpowiednią odzież już teraz z powodzeniem można poruszać się po mieście. Skuterowo.com nie rekomenduje jednak jazdy po zachodzie słońca. Wówczas woda powstała w wyniku roztopów tworzy zlodowacenia na drogach. Najbliższe noce będą należały do jednych z mniej bezpieczniejszych w tym roku.

Drogi w ciągu dnia są mokre i czarne. W nocy pojawia się lód.
Drogi w ciągu dnia są mokre i czarne. W nocy pojawia się lód. Jakie będą warunki do jazdy? Najświeższe wiadomości pogodowe dla skuterowców tylko na Skuterowo.com

Biuro Meteo Skuterowo.com prognozuje koniec zimy w przeciągu dwóch tygodni. Już w nadchodzących dniach niemal cała pokrywa śnieżna zniknie z naszych krajobrazów. W dzień w całej Polsce od Pomoże przez Centrum po Małopolskę będą panować dodatnie temperatury: od 2 do 8°C. Możemy się spodziewać przelotnych opadów deszczu, rzadziej deszczu ze śniegiem. Ulice wciąż mogą być miejscami śliskie, a widoczność ograniczona. Nad ranem i wieczorami będą występować lokalne mgły. Przez najbliższe dni nie warto również kierować się w stronę myjni. Wciąż na drogach zalega wiele zanieczyszczeń – pozostałości po zimie.
Z drugiej jednak strony wszech obecne błoto wydaje się być małym zmartwieniem w

W trakcie roztopów tworzy się najwięcej ubytków.
W trakcie roztopów tworzy się najwięcej ubytków.

przeciwieństwie do gwałtownie pogarszającego się stanu polskich nawierzchni. Dlaczego tak się dzieje? W ciągu dnia panują roztopy, drogi są mokre. W nocy temperatura spada gwałtownie i znacznie poniżej zera. Woda w stanie stałym się rozszerza, tym sposobem rozsadzając asfalt. Tworzą się potężne dziury. Wjechanie w większość z nich gwarantuje w najlepszym przypadku skrzywienie felgi, w najgorszym – złamanie zawieszenia i wywrotkę. W związku z takimi uszkodzeniami polskich jezdni bądźmy ostrożni. Bardzo zdradliwe potrafią być pozornie płytkie kałuże, które okazują się głębokimi ubytkami. Wówczas o tragedię nie trudno. Przy okazji powstawania dziur dochodzi do zanieczyszczenia asfaltu. Piasek i żwir na drodze to również rzeczy na które lepiej uważać.

Na koniec, dla pocieszenia Skuterowo.com serwuje ciekawe, polskie znaleziska.

1246479860_by_LordOfLegend__5001249600013_by_Bakszyszol_5001258904785_by_koksik89_500

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

4 opinii

  1. Dzisiaj zrobilem 40km na studia i z powrotem, spuscilem troche powietrza i powiem,ze przyczepnosc lepsza ale kontrola na zakretach minimalnie spada przy ok 50-70kmh, moze nie tyle, ze nie mamy kontroli, co kierownica w dziurach inaczej sie zachowuje. Minimalnie podpompuje przod i bedzie ok.

  2. Ja dzisiaj miałem jechać do pracy na skuterze, ale rano jakoś w Warszawie była mgła i temperatura na minusie, potem wyszło słońce i bardzo żałowałem… a z tym powietrzem to prawda. Warto delikatnie popuścić… Powietrza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button