Zapytaliśmy sztuczną inteligencję jakie cechy musi mieć dobry motocykl turystyczny

Dla zaprawionego podróżnika odpowiedź na to pytanie jest prosta - co wymyśli ChatGPT?

W skrócie
  • Rzeczywistość kontra sztuczna inteligencja
  • ChatGPT wyjaśnia, jakie cechy musi mieć dobry motocykl wyprawowy
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie www.jednoslad.pl

Sztuczna inteligencja na dobre już rozgościła się w naszym codziennym życiu przy okazji diametralnie je zmieniając. Z racji tego, że owa technologia wie prawie wszystko, to nie mogłem nie pokusić się o zadanie jej pytania, które dotyczyło cech dobrego motocykla wyprawowego. 

Kilkukrotnie już miałem okazje pytać ChatGPT o tematy motocyklowe, a zaraz po premierze kolejnego wcielenia, które potrafiło również tworzyć obrazy, pokusiłem się również o stworzenie wizualizacji motocykla wyprawowego przez sztuczną inteligencję. Z racji tego, że uczy się ona wraz z każdym kolejnym pytaniem mam wrażenie, że dysponuje już pokaźną wiedzą na wiele najróżniejszych tematów. Jak poradzi sobie z nieco bardziej skomplikowanym pytaniem, w którym będą musiały zostać wskazane najważniejsze cechy i aspekty?

Postanowiłem to sprawdzić – założyłem konto, a później zabrałem się do poprawnego sformułowania mojego pytania. W czeluściach Internetu doczytałem, że powinno być ono maksymalnie precyzyjne i dokładne, aby sztuczna inteligencja nie popełniła żadnego błędu – Jakie cechy powinien posiadać dobry motocykl, który będzie służył do dalekich wypraw we dwie osoby? Trasy będą liczyły około 5000 km i będą wiodły przez najpiękniejsze kręte asfaltowe drogi, ale także kilkukrotnie zdarzy się również wjazd w szutry. Jaki powinien mieć silnik i na co zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu takiego motocykla?

Najważniejsze informacje:

  1. Recepta sztucznej inteligencji na dobry motocykl wyprawowy.
  2. ChatGPT systematycznie uczy się poprzez zadawane mu pytania i rzadko zdarzają mu się rażące błędy.
  3. Opis idealnego motocykla wyprawowego może was zaskoczyć – jestem przekonany, że wytyczne ChatuGPT powielają się z waszymi.

Przeczytaj również:

Pomóż mi sztuczna inteligencjo i stwórz najlepszy motocykl Adventure na świecie! Czy komputer może cokolwiek wiedzieć o motocyklach?

Pytanie padło, więc pozostało mi poczekać zaledwie kilka sekund na wygenerowanie interesującej mnie treści, a następnie zapoznanie się z nią. Muszę przyznać, że technologia ta rozwija się w niesamowitym tempie i pomimo niewielkiego zapisu informującego o możliwości popełnienia błędu, system naprawdę wie o czym pisze. Owszem, zdarzają się niewielkie wtopy, jednakże należy pamiętać, aby nigdy nie traktować go jako źródła rzetelnych informacji, a szybkiego wspomagacza. Jesteście ciekawy jak sztuczna inteligencja widzi dobry motocykl służący do dalekich wyjazdów?

1. Rodzaj motocykla

  • Adventure/Touring: Motocykl typu adventure (turystyczne enduro) lub touring będzie idealny do długich wypraw. Te motocykle są zaprojektowane z myślą o długich trasach i mogą radzić sobie zarówno na asfalcie, jak i szutrach.

2. Silnik

  • Pojemność silnika: Silnik o pojemności od 800 cm³ do 1300 cm³ będzie wystarczający. Mniejsze silniki mogą być niewystarczające przy pełnym obciążeniu (dwie osoby + bagaż), zwłaszcza na stromych podjazdach.
  • Moc i moment obrotowy: Ważne, aby motocykl miał odpowiednią moc i wysoki moment obrotowy, co pozwoli na płynną jazdę nawet przy dużym obciążeniu. Silniki o mocy od 80 KM wzwyż będą dobrym wyborem.
  • Chłodzenie: Chłodzenie cieczą zapewni stabilną pracę silnika w różnych warunkach, szczególnie na długich trasach i w wysokich temperaturach.

3. Komfort

  • Siedzisko: Duże, wygodne siedzenie z odpowiednim miejscem dla dwóch osób. Możliwość regulacji siedzenia jest dodatkowym atutem.
  • Pozycja siedzenia: Ergonomiczna pozycja siedzenia, która nie męczy pleców ani nadgarstków podczas długiej jazdy.
  • Ochrona przed wiatrem: Wysoka przednia szyba i dodatkowe owiewki, które zmniejszą zmęczenie związane z wiatrem.
  • Zawieszenie: Regulowane zawieszenie, które pozwoli dostosować motocykl do różnych obciążeń i warunków drogowych.

4. Wytrzymałość i wszechstronność

  • Podwozie: Solidne podwozie, które wytrzyma jazdę po szutrach i nierównych drogach. Odpowiednia osłona silnika i innych kluczowych elementów.
  • Koła: Koła szprychowe (zamiast aluminiowych felg) mogą lepiej znosić nierówności terenu. Opony dual-sport będą dobrym kompromisem między jazdą po asfalcie i szutrach.
  • Zasięg: Duży zbiornik paliwa, który pozwoli na pokonywanie długich odcinków bez potrzeby częstego tankowania. Zasięg na jednym baku na poziomie 300-400 km to minimum.
  • Elektronika: Systemy wspomagające jazdę, takie jak ABS, kontrola trakcji, różne tryby jazdy (na asfalt, szuter), a także nawigacja GPS z możliwością planowania tras.

5. Ładowność i bagaż

  • Mocowania bagażu: Solidne uchwyty na kufry boczne i tylny, z możliwością montażu dodatkowych sakw czy torby na zbiornik. Kufry powinny być pojemne i wodoodporne.
  • Dopuszczalna masa całkowita (DMC): Zwróć uwagę na maksymalne obciążenie motocykla (wraz z pasażerem i bagażem), aby nie przeciążyć maszyny.

6. Bezpieczeństwo

  • Oświetlenie: Mocne światła LED, które dobrze oświetlą drogę podczas nocnych przejazdów. Dodatkowe oświetlenie przeciwmgielne lub reflektory robocze mogą być przydatne.
  • Systemy bezpieczeństwa: Jak wspomniano wcześniej, ABS i kontrola trakcji to must-have. Dodatkowo, przydatny może być system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS).

7. Serwis i dostępność części

  • Dostępność serwisów i części: Wybierz motocykl marki, która ma rozbudowaną sieć serwisową, szczególnie jeśli planujesz podróżować po różnych krajach.

Przykłady motocykli spełniających powyższe wymagania:

  • BMW R 1250 GS Adventure
  • Honda Africa Twin
  • KTM 1290 Super Adventure
  • Yamaha Super Ténéré
  • Triumph Tiger 900 Rally Pro 

Wiemy, że nic nie wiemy

ChatGPT odpowiada bardzo ogólnie, co widać. Przecież banalne jest uiszczenie w odpowiedzi komfortowej i dużej kanapy. Każdy przecież w takim motocyklu chciałby ją mieć, ale przy tym fajnie byłoby wspomnieć o dodatkowej funkcji, jaką jest podgrzewanie lub możliwości skorzystania z usług tapicera, który mógłby nieco zmienić jej kształt lub wypełnić żelowym materiałem. Przykładów takich ogólnych odpowiedzi jest znacznie więcej, dlatego jak już wspomniałem wcześniej, nie powinniśmy tego systemu traktować jak rzetelnego źródła informacji. Te są bardzo ogólne i mogą być dobrym wstępem do zapoznania się z artykułami napisanymi przez dziennikarzy, którzy dzielą się w swoich tekstach doświadczeniem zdobytym na przestrzeni wielu lat i dziesiątek tysięcy przejechanych kilometrów.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button