Pomóż mi sztuczna inteligencjo i stwórz najlepszy motocykl Adventure na świecie! Czy komputer może cokolwiek wiedzieć o motocyklach?

Czy DALL-E2 wie cokolwiek o motocyklach?

W skrócie
  • Pracownicy działu projektowania motocykli bójcie się - sztuczna inteligencja zaskakuje swoim działaniem!
  • DALL-E2 potwarzy stworzyć obraz na podstawie przesłanego opisu
  • Jak wygląda idealny motocykl według sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja ostatnimi czasy przechodzi sama siebie, a wielu ekspertów twierdzi, że jej dalszy rozwój może być wręcz niebezpieczny dla społeczeństwa. Zaczęło się od odpowiedzi na niemalże wszystkie zadane pytania, a najnowsza wersja o nazwie DALL-E2 potrafi również tworzyć obrazy. Czy system ten ma jakąkolwiek wiedzę na temat motocykli?

Od zawsze twierdziłem, że coś co jest do wszystkiego to finalnie jest do niczego. Nie poznałem bowiem jeszcze rzeczy, przedmiotu, systemu czy nawet motocykla, który byłby na tyle uniwersalny i dobry na każdej płaszczyźnie, że nazwałbym go mianem wszechstronnego ideału. Kiedy jednak pierwszy raz spotkałem się ze sztuczną inteligencją byłem absolutnie zszkowany. Miałem wrażenie, które zresztą się potwierdziło, że ChatGPT połknął cały Internet i wszystkie dostępne encyklopedie, aby zaskakiwać nas swoim zasobem wiedzy.

W tym momencie studia, szkoły podstawowe, gimnazja, a także czynności wykonywane podczas codziennej pracy znacznie się zmieniły, gdyż system opracowany przez OpelAl był bezbłędny nie tylko w odpowiadaniu na pytania, ale także rozpisywaniu planu na siłownie, jadłospisu czy porad sercowych. Potrafił się pomylić w przypadku bardzo trudnych pytań, ale warto wspomnieć, że z każdym kolejnym, nowym pytaniem pogłębiał on swoją wiedzę. Nadeszła jego druga wersja.

Najważniejsze informacje:

  1. Co i jak wiele wie sztuczna inteligencja na temat motocykli? Sprawdzam to zadając jej trudne pytania.
  2. DALL-E2 – sztuczna inteligencja stworzone przez OpenAl, która potrafi generować realistyczne obrazy na podstawie przesłanego opisu.
  3. Jak wygląda idealny motocykl segmentu Adventure?

Całkiem niedawno zadebiutował DALL-E2, który został opracowany przez OpenAI, czyli twórców przełomowego czatu GPT. Najnowsze wcielenie wykorzystuje zaawansowane techniki sztucznej inteligencji, a system umożliwia generowanie realistycznych obrazów na podstawie krótkiego opisu tekstowego, dostarczonego przez użytkownika.

Po wszystkich platformach social media zaczęły krążyć najróżniejsze wizualizacje, które były istnym zobrazowaniem myśli i wizji użytkowników Internetu. Mi jednak jedna rzecz nie dawała spokoju – czy tak rozwinięty system będzie miał również sporą wiedzę na temat motocykli? To przecież dosyć specyficzna dziedzina, która diamterltanie zmienia się z każdym rokiem. Założyłem więc konto i postanowiłem, że sztucznej inteligencji postawię raptem trzy bardzo proste zadania. Zaczynamy zabawę.

Bez Adventure się nie obejdzie

“Stwórz najlepszy motocykl typu ADVENTURE – ma mieć 3 aluminiowe kufry, szprychowe koła w rozmiarze 19 cali z przodu i 17 cali z tyłu, agresywny wygląd, nieco terenowy charakter, rzędowy silnik z 4 cylindrami, duży zbiornik paliwa, nawigację i dużą szybę z przodu chroniącą przed wiatrem.” – dokładnie tak brzmiała treść pierwszego zadania, które postawiłem przed DALL-E2. Proste? Oczywiście, że nie, bo rzucenie takiego zadania na forum użytkowników lubujących się w ADV rozpętałaby prawdziwą burzę. Rzędowy silnik? Bzdura! Tylko boxer, a felga z przodu musi mieć co najmniej 21-cali, aby robiła w terenie. Sztuczna inteligencja przygotowała dla mnie aż cztery propozycje:

Muszę się wam szczerze przyznać, że byłem bardzo mocno zaskoczony. Mam wrażenie, że gdzieś kiedyś DALL-E2 zjechał cały świat na motocyklu, a dziś bardzo wnikliwie śledzi portal Jednoślad.pl i doskonale wie jakie są aktualne trendy. Opony o charakterze terenowym, osłony dłoni czy kratownicowa rama to jedynie wierzchołek góry lodowej i mam wrażenie, że gdybym pokusił się o więcej szczegółów to mógłby powstać mój idealny motocykl. Tego z pewnością też spróbuję.

Tak czy inaczej przedstawione na fotografiach motocykle są kompletne, dobre i dopracowane. Przecież każdy z nich mógłby bez problemu zostać przedstawiony na nadchodzących targach EICMA przez jednego z topowych producentów i z pewnością podbiłby serca wielu motocyklistów na całym świecie. No musicie to przyznać, że sztucznej inteligencji należy się bać – a z pewnością takie obawy mają już najlepsi projektanci odpowiedzialni za design najpiękniejszych moim zdaniem włoskich motocykli…

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Tak wygląda prawdziwy motocyklowy globtroter

Są pewne ramy, tradycje i wizualizacje, które kojarzą nam się bezpośrednio z daną grupą społeczną. Podobnie jest w przypadku motocyklistów i według przeciętnego Kowalskiego jest to łysy wytatuowany koleś z brodą, który nigdzie nie rusza się bez swojej skórzanej kamizelki z nazwą grupy motocyklowej. Oczywiście ma też spory pasek, który trzyma jego kilkanaście kilogramów nadwagi. Słucha rocka i ma zawsze groźną minę, jednakże w głębi duszy to dobre chłopaki, które często biorą udział w akcjach charytatywnych. Ja to wiem, wy to wiecie i oni to wiedzą, ale skąd jakiekolwiek pojęcie na ten temat miałby mieć DALL-E2?

“Jak wygląda motocyklista jeżdżący topowym motocyklem typu Adventure? Jak powinien się prezentować i jakie ma cechy wyglądu prawdziwy motocyklowy globtroter? Zdjęcie cyfrowe.” – no to jedziemy z następnym, według mnie bardzo trudnym pytaniem. Jedni preferują jazdę w jeansach ze względu na dużą liczbę kilometrów do przejechania, z kolei inni nie ruszają się bez pełnego kombinezonu i zbroi. Ostatni używają błota w sprayu i pomimo posiadania motocykla z segmentu ADV ani im się śni zjechać z drogi asfaltowej. Przed wami cztery bardzo spójne propozycje, które otrzymałem od sztucznej inteligencji:

 

W tym przypadku na jedynie 3 fotografie się udały i cechuje je jedno – szprychowe koła w motocyklu, zamiast kufrów aluminiowych szmaciane torby lub plecak i charakterystyczny kask w stylu enduro. Zdjęcie numer 3 jest maksymalnie nieudane, chociaż przedstawia wszystko to, co cenimy w podróżach – jest globus, są papierowe mapy, wędka, maczeta i mniej lub bardziej potrzebne rzeczy. Pomimo tego, że kierowca nie ma kasku to jednak nie można powiedzieć, że DALL-E2 w przypadku tej fotki popełnił błąd, gdyż jest to zobrazowanie prawdziwego podróżnika na dwóch kołach według jego wizji, która nadal jest spójna z zadanym pytanie. Fajny motyw na tatuaż.

W podróż dookoła świata

W przypadku ostatniego pytania miałem ogromne nadzieje, które rosły wraz z każdym poprzednim zadanym. Chciałem żeby DALL-E2 maksymalnie się otworzył i pokazał przy tym swój punkt widzenia. Nie ma przecież żadnej udanej recepty nie tylko na motocykl, ale także na sam wyjazd dookoła świata na dwóch kołach, dlatego przed sztuczną inteligencją padło pytanie:  “Jak wygląda motocykl, którym można jechać w podróż dookoła świata z pasażerką?”

Znowu nie było łatwo, ale samo rozróżnianie segmentów motocykli szło mojego kompanowi wyjątkowo dobrze. Doskonale wiedział co jest potrzebne w przypadku ADV i jak wygląda prawdziwy globtroter, więc nie miałem większych obaw, że powyższe pytanie będzie zbyt trudne. No niestety… propozycje, które za chwile zobaczycie są co najmniej śmieszne.

Nagość, tatuaże i koleś z Synowie Anarchii – z drugiej strony postacie z Anime, motorek w stylu lat 70. i pasażerka, która ma jedynie głowę. Nie, nie i jeszcze raz nie. Nic tutaj nie pasuje i nic nie nadaje się na przejażdżkę do sąsiedniego województwa, a co dopiero w podróż dookoła świata. Szkoda komentować, chociaż zauważcie, że w pytaniu użyłem słowa “można”, a można przecież jechać każdym typem motocykla.

Muszę się wam szczerze przyznać, że jestem bardzo zaskoczony jak szybko, sprawnie i udanie działa DALL-E2. Nie tylko ma ogromną wiedzę, ale w przypadku pytania o motocykl Adventure stworzył naprawdę ciekawe modele, które mogą się podobać. Czy powinniśmy się zatem obawiać tego systemu? Śmiem twierdzić, że tak, bo jej szybki rozwój może sprawić, że już niebawem wszystko co trafi do produkcji będzie pochodziło właśnie z tego źródła. Bez sensu jest przecież zatrudniać całe grono osób niezbędnych do zaprojektowania motocykla, jeśli może zrobić to sztuczna inteligencja, która połknęła Wikipedię.

 

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button