Ubezpieczenie OC motocykla – wszystko co należy o nim wiedzieć i jaka kara grozi za brak OC w 2024 roku? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Obowiązkowe ubezpieczenie jednośladu

W skrócie
  • Ubezpieczenie obowiązkowego OC na motocykl
  • Ile kosztuje OC i dlaczego warto je kupić?
  • Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC w 2024 roku? Czeka nas kolejna podwyżka cen

Z posiadaniem motocykla wiąże się oczywiście sporo korzyści, ale równie wiele obowiązków, których bardzo starannie należy dopilnować, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów wiążących się z brakiem ich dopełnienia lub opóźnieniem. Każdy właściciel pojazdu musi wiedzieć, że jego pojazd musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Okres zimowy to najlepszy czas, aby zarówno tym doświadczonym, jak i początkującym motocyklistom przypomnieć i rozjaśnić fundamentalne obowiązki, które wiążą się z posiadaniem jednośladu. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że wszystkie samochody, motocykle czy motorowery muszą posiadać wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. To zdecydowanie najważniejszy zakup, który chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami, które wynikają ze szkód pojawiających się w związku z poruszaniem się pojazdem. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach, obowiązkowe OC musi posiadać każdy pojazd mechaniczny w tym samochód, motocykl oraz inny pojazd, który porusza się po drogach publicznych. Jego brak naraża kierowcę na kary administracyjne.

Każdy zmotoryzowany musi wiedzieć, że brak wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawi, że wszystkie koszty związane z naprawą pojazdów czy kosztów leczenia osób poszkodowanych w wypadku, będzie musiał ponieść z własnej kieszeni właściciel pojazdu.

Najważniejsze informacje:

  1. Każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach musi posiadać wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC.
  2. Ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu przed poniesieniem kosztów związanych z naprawą pojazdów czy leczeniem osób poszkodowanych w zdarzeniu.
  3. Jego wykupienie jest obowiązkiem, a brak naraża właściciela motocykla lub samochodu na wysoką karę finansową.

Rejestracja motocykla krok po kroku:

Jak zarejestrować motocykl, ile to kosztuje i jakie dokumenty należy mieć? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Dlaczego obowiązkowe ubezpieczenie OC jest takie ważne?

Nie podlega to żadnym wątpliwościom, że ubezpieczenie obowiązkowe OC jest elementem, które jest ważne pod wieloma względami i gwarantuje właścicielowi przede wszystkim ochronę przed skutkami finansowymi wynikającymi ze szkód, które są następstwem jazdy po drogach publicznych. Zakres ubezpieczenia OC obejmuje:

  • szkody materialne – jeśli jako kierowca spowodujesz wypadek drogowy, w którym zostanie uszkodzony samochód innego uczestnika ruchu drogowego, to dzięki ubezpieczeniu OC koszty naprawy tego samochodu pokryje ubezpieczyciel,
  • szkody osobowe – oznacza to, że jeśli spowodujesz wypadek drogowy, w ramach którego ranny zostanie inny uczestnik ruchu drogowego, wszelkie koszty leczenia, hospitalizacji, a przede wszystkim ewentualną wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu pokryje za ciebie ubezpieczyciel.

Obligatoryjnie zatem nałożony został na właścicieli pojazdów obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, który:

  • ochroni właścicieli przed finansowymi stratami – brak posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawi, że właściciel pojazdu poniesie odpowiedzialność za wyrządzone szkody, a w tym pokrycie kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego i zapłaty odszkodowania na jego rzecz,
  • ustawowy obowiązek – posiadanie ubezpieczenia OC jest ustawowym obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego – jego brak wiąże się z koniecznością zapłaty kary finansowej,

Motocykle również muszą posiadać wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC

Każdy jednoślad musi posiadać wykupione ubezpieczenie OC bez względu na to w jakim okresie zamierza korzystać ze swojego pojazdu. Niezbędne jest jego posiadanie również zimą, gdy nasz motocykl schowany jest daleko w czeluściach garażu. Każda umowa podpisana jest na okres 12 miesięcy i chociaż płatność może odbywać się w ratach, to nie ma możliwości czasowego zawieszenia umowy. Konieczne jest zachowanie ciągłości OC, dzięki czemu unikniemy kary finansowej, która może zostać nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Wielokrotnie pojawiały się już najróżniejsze propozycje, aby motocykle w przypadku ubezpieczenia OC były traktowane nieco inaczej. To pozwoliłoby na wybór poszczególnych miesięcy, w których moglibyśmy poruszać się naszym jednośladem i tym samym płacić znacznie niższą składkę. Pomysł jednak na ten moment jest odsunięty, chociaż wielu motocyklistów od dłuższego czasu domaga się wprowadzenia zmian. Pogoda jednak z każdym rokiem drastycznie się zmienia i wydłuża sezon. Wielu fanów jednośladów coraz częściej korzysta ze swojego motocykla cały rok jedynie z niewielkimi przerwami.

Ile kosztuje i od czego zależy wysokość składki OC?

Zakres obowiązkowego ubezpieczenie OC w poszczególnych towarzystwach jest niemalże identyczny, jednakże z pewnością różnić będzie się cena. Na wysokość składki wpływ ma przede wszystkim historia ubezpieczenia właściciela pojazdu, a także marka, model, wiek i pojemność silnika naszego pojazdu. Agenci wspominają także, że niewielki udział w cenie ma także miejsce zamieszkania. Ubezpieczyciel na podstawie statystycznej awaryjności motocykla jest w stanie określić potencjalną liczbę awarii w skali roku, a także średni koszt napraw. To zdecydowanie największa składowa, która wpływa na finalną kwotę. Dodatkowo sam segment motocykla również może mieć znacznie – według towarzystw ubezpieczeniowych ścigacze rozwijają znacznie wyższe prędkości, wobec tego z ich perspektywy są one zdecydowanie bardziej niebezpieczne.

Przed zakupem obowiązkowego ubezpieczenia OC warto jest również skorzystać z jednego z portali internetowych, gdzie po uzupełnieniu wszystkich danych będziemy mogli porównać kwoty, które zaoferują nam poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeżeli już zdecydujemy się na daną ofertę, umowę możemy zawrzeć bezpośrednio w punkcie, ale również internetowo kontaktując się z agentem danej firmy. Sam proces wykupienia OC jest bardzo prosty i ogranicza się jedynie do przesłaniu kilku niezbędnych informacji, a następnie wniesieniu opłaty.

Jaka kara grozi za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2024 roku?

Kara, która grozi za brak wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC wyliczana jest na podstawie ustalanej corocznie przez rząd płacy minimalnej. W nadchodzącym roku czekają nas aż dwie podwyżki – pierwsza z nich zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku, natomiast druga wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku i wynosić będą odpowiednio 4 242 złotych oraz 4 300 złotych. Takie zmiany oznaczają, że wysokość kar za brak OC również zmieni się w nadchodzącym roku dwukrotnie.

Kara za brak obowiązkowego OC od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2024 roku:

MOTOCYKL 2023 rok 2024 rok – do 30 czerwca
Do 3 dni 230 zł 280 zł
Od 4 do 14 dni 580 zł 710 zł
Powyżej 14 dni 1160 zł 1 410 zł

Kara za brak obowiązkowego OC od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku:

MOTOCYKL 2023 rok 2024 rok – od 1 lipca
Do 3 dni 240 zł 290 zł
Od 4 do 14 dni 600 zł 720 zł
Powyżej 14 dni 1200 zł 1 430 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button