Różnice: Skuter, Maxi Skuter, Motorower i Motocykl

Wielu nieobytych z terminologią często używa błędnych określeń do różnych typów jednośladów. Wielu ciężko jest rozróżnić terminologię zwyczajową od prawnej i na odwrót. Dziś Skuterowo.com krok po kroku pokaże różnice.

Czym jest skuter? To pojazd jednośladowy w którym nie ma konieczności “obejmowania” silnika nogami, w jego miejscu zlokalizowane są podesty, które równocześnie pełnią ochronę przed deszczem i wodą. Najczęściej wyposażone w automatyczną, bezstopniową skrzynię biegów CVT. Z założenia mają być bardziej komfortowe, niż innego typu pojazdy na dwóch kółkach.
Skuter może być motorowerem, albo motocyklem? Tak, nie ma bowiem w prawie pojęcia “skuter”. Te do 50 ccm pojemności jednostki klasyfikowane są w dowodzie rejestracyjnym jako motorower. Powyżej tej wartości mamy do czynienia z motocyklem, którego prowadzenie wymaga prawa jazdy kat. A.

Kymco MyRoad. Maxi skuter rozwijający prędkość 200 km/h
Kymco MyRoad. Maxi skuter rozwijający prędkość 200 km/h

Co to jest maxi skuter? To zwyczajowa nazwa dużych skuterów pod względem pojemności i rozmiarów nadwozia. W świetle prawa jest to motocykl. Wielu nie widzi różnicy: Na czym przyjechałeś? Na skuterze. Jak ty to zrobiłeś, ponad 100 km jadąc 50 km/h? Ale on jedzie 200 km/h. Jak to? Skuter? Często spotykałem się z taką wymianą zdań. Wielu nieobytych z tematem uważa, że jeśli skuter to tylko mały dwusuw do rozwożenia pizzy.

Zipp Pro 50. Motorower o wyglądzie rasowego motocykla.
Zipp Pro 50. Motorower o wyglądzie rasowego motocykla.

No dobrze, ale jaka jest różnica między motorowerem, a skuterem, jeśli motorower może być skuterem. To też nazwa zwyczajowa. Motorower to mały jednoślad wyposażony w manualną skrzynię z silnikiem umiejscowionym tuż za przednim kołem. Nie zajmuje się na nim typowej dla skuterów pozycji krzesełkowej, a “obejmuje” silnik i bak nogami.

Czym jest motocykl? To wedle prawa każdy pojazd jednośladowy o pojemności większej niż 50 ccm, rozwijający prędkość większą, niż 45 km/h. Zatem może być nim również skuter o sporej pojemności. Zwyczajowo mianem motoru, motocykla określa się jednoślad z manualną skrzynią, bakiem i silnikiem umieszczonym bezpośrednio za przednim kołem.

Tabela klasyfikacji prawnej kategorii pojazdów jednośladowych:

Typ pojazdu Motorower Motocykl
Charakterystyka Jednoślady o pojemności silnika do 50 ccm Jednoślady o pojemności silnika powyżej 50 ccm
Rodzaj uprawnień od 02.2013 AM A, A1, A2

 

Tabela klasyfikacji nazewnictwa zwyczajowego kategorii pojazdów jednośladowych:

Typ pojazdu Skuter/Maxi Skuter Motorower Motocykl
Charakterystyka Pozycja krzesełkowa, osłony nóg, skrzynia automatyczna, pojemność b/o Pojemność do 50 ccm, skrzynia manualna, silnik i zbiornik paliwa tuż za przednią osią. Pojemność powyżej 50 ccm, skrzynia manualna, silnik i zbiornik paliwa tuż za przednią osią.
 Fot.: Skuterowo.com

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

7 opinii

  1. W tej drugiej tabelce kuter i maxi skuter powinny być rozbite na 2 kolumny. W pierwszym zamiast pojemności b/o powinno być do 50ccm, a w drugim powyżej 50ccm. W przypadku motoroweru i motocykla jest tak zrobione, dlatego nie rozumiem takiego błędu…

  2. @marcin0915 Z tego co mówisz by wynikało, że zwykły, mały chinol z 70ccm cylindrem to maxi skuter. W tabelce dobrze jest 😛

  3. marcin0915 odpowiedz jest prosta maxi skuter i skuter maja taka samą budowę. Prawda jest jednak że aby prowadzić maxi skuter potrzeba prawo jazdy kat A, choć osobiście widziałem skuter w budzie maxi który miał silnik 50 cm3 4suwowy. Ciągnął dobrze ale przy starcie koszmarny muł.

  4. Cytuję:”Pojemność do 50 ccm, skrzynia manualna, silnik i zbiornik paliwa tuż za przednią osią.”Wyjątki od tej reguły to wszelkiej maści klony Hondy Cub gdyż tutaj zbiorniki paliwa montuje się zazwyczaj pod siodełkiem tak jak w normalnych skuterach.

  5. Podział ów jest właściwy motorower do 50cm powyżej motocykl, a to jak wygląda to inna sprawa może być motorower jak i motocykl klasyczny, terenowy tzw. enduro ścigacz jak i skuter. Skuter to po prostu nazwa typu wyglądu i specyficznej budowy tak jak np.: chopper dla ciekawostki skutery motorowery pojawiły się dużo później niż motocykle typu skuter, i bzdurą jest kojarzenie skutera z pojazdem tylko i wyłącznie moto-rowerowym. Należy również pamiętać ,że określenie motorower dotyczy także rowerów z trwale zamontowanym silnikiem spalinowym bez względu na to czy silnik jest zamontowany na środku ramy , przednim kole czy też tylnym.

  6. A w Danii prędkość maksymalna motoroweru nie może przekraczać 30 km/h (pojemność chyba 50) ale za to nie muszą mieć rejestracji i ubezpieczenia, a ponadto można nimi poruszać się po ścieżkach rowerowych.

  7. Moi Drodzy, bardzo bym prosił Was o podpowiedź. Otóż, czy oprócz Piaggio Hexagon 125, są jeszcze jakieś inne MAXI skutery, które miałyby silnik DWUSUWOWY? Oraz, które miałyby przy tym (ważne jest to dla mnie) skrzynię biegów BEZSTOPNIOWĄ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button