Prawo jazdy A1 2019. Czy warto zrobić? 

Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia 16-latków do poruszania się motocyklami o pojemności do 125 ccm. Czy warto w takim razie inwestować w kategorię?

Drabinka praw jazdy zaczyna się w teorii od kategorii AM dla osób w wieku 14 lat, które chciałyby poruszać się motorowerami. Kolejnym etapem jest kategoria A1, o której nieco więcej poniżej. Później A2 (18-latkowie, motocykle o mocy nie przekraczającej 35 kW) i kategoria A (22-latkowie, którzy posiadali wcześniej A2 lub 24-latkowie). 

Oczywiście, w przypadku każdej kategorii motocyklista musi przejść przez odpowiednie szkolenie, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Kaszty są różne w zależności od kategorii, ale uśredniając to od kilkuset złotych do ponad tysiąca. Czy w takiej sytuacji warto inwestować w kategorii A1? 

Dla kogo prawo jazdy A1? 

Prawo jazdy A1 kierowane jest do osób, które posiadają ukończone 16 lat. Uprawnia ona do poruszania się motocyklami o pojemności do 125 ccm, mocy nie przekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy nie większym niż 0,1 kW / kg. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że spełniającymi identyczne warunki pojazdami mogą poruszać się kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B minimum od 3 lat. Czyli nasz przyszły motocyklista stoi przed wyborem: zrobienia kategorii A1 w wieku 16 lat lub odczekania i wyrobienia prawa jazdy kategorii A2 w wieku 18 lat. Dorosłe osoby posiadające prawo jazdy B z reguły i tak mogą poruszać się 125-mi. 

Czy warto zrobić prawo jazdy A1?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Z perspektywy edukacji młodych kierowców i „przyzwyczajania” do jazdy w ruchu drogowym – oczywiście tak. Patrząc na sprawę ekonomicznie – niekoniecznie. 

Prawo jazdy kategorii A2 jest dużo bardziej uniwersalną kategorią. Każdy doświadczony motocyklista jest w stanie potwierdzić, że uniwersalny motocykl o mocy 35 kW wystarczy spokojnie na kilka lat jeżdżenia. Dodatkowo producenci oferują w teorii mocniejsze sprzęty dostępne w specyfikacji pod A2. 35 kW w Z800? Pewnie, że tak. 

W przypadku kategorii A1… może warto poczekać i zrobić A2? Co myślicie o takim pomyśle? 

[trending]

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button