125 ccm
Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy A1 2019. Czy warto zrobić? 
0

Prawo jazdy A1 2019. Czy warto zrobić? 

autor: Przemysław Borkowski28 stycznia 2019

Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia 16-latków do poruszania się motocyklami o pojemności do 125 ccm. Czy warto w takim razie inwestować w kategorię?

Drabinka praw jazdy zaczyna się w teorii od kategorii AM dla osób w wieku 14 lat, które chciałyby poruszać się motorowerami. Kolejnym etapem jest kategoria A1, o której nieco więcej poniżej. Później A2 (18-latkowie, motocykle o mocy nie przekraczającej 35 kW) i kategoria A (22-latkowie, którzy posiadali wcześniej A2 lub 24-latkowie). 

Oczywiście, w przypadku każdej kategorii motocyklista musi przejść przez odpowiednie szkolenie, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Kaszty są różne w zależności od kategorii, ale uśredniając to od kilkuset złotych do ponad tysiąca. Czy w takiej sytuacji warto inwestować w kategorii A1? 

Dla kogo prawo jazdy A1? 

Prawo jazdy A1 kierowane jest do osób, które posiadają ukończone 16 lat. Uprawnia ona do poruszania się motocyklami o pojemności do 125 ccm, mocy nie przekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy nie większym niż 0,1 kW / kg. 

 
Czytaj
REKLAMA

Wybierasz stylowe dwa koła czy mocarne trzy? Peugeot Django 125 i Metropolis 400 na prawo jazdy B!

Dzięki Peugeot możesz się wyróżnić. Wybierz Peugeot Django 125 lub trójkołowy skuter Metropolis 400. Do prowadzenia obu wystarcza jedynie prawo jazdy kategorii B.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że spełniającymi identyczne warunki pojazdami mogą poruszać się kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B minimum od 3 lat. Czyli nasz przyszły motocyklista stoi przed wyborem: zrobienia kategorii A1 w wieku 16 lat lub odczekania i wyrobienia prawa jazdy kategorii A2 w wieku 18 lat. Dorosłe osoby posiadające prawo jazdy B z reguły i tak mogą poruszać się 125-mi. 

Czy warto zrobić prawo jazdy A1?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Z perspektywy edukacji młodych kierowców i „przyzwyczajania” do jazdy w ruchu drogowym – oczywiście tak. Patrząc na sprawę ekonomicznie – niekoniecznie. 

Prawo jazdy kategorii A2 jest dużo bardziej uniwersalną kategorią. Każdy doświadczony motocyklista jest w stanie potwierdzić, że uniwersalny motocykl o mocy 35 kW wystarczy spokojnie na kilka lat jeżdżenia. Dodatkowo producenci oferują w teorii mocniejsze sprzęty dostępne w specyfikacji pod A2. 35 kW w Z800? Pewnie, że tak. 

W przypadku kategorii A1… może warto poczekać i zrobić A2? Co myślicie o takim pomyśle? 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
17%
Interesujące
6%
heh...
6%
Że co?
6%
Grrrr!
56%
Smutne
11%