Co grozi za jazdę na moto 125 ccm na kat. B posiadanym poniżej 3 lat?

Co mi grozi za jazdę na motocyklu lub skuterze 125 jeśli prawo jazdy kat. B mam mniej, niż 3 lata? Wy pytacie poprzez nasz dyżurny mail [email protected], a Skuterowo.com odpowiada na to zagadnienie.

Po pierwsze – wróćmy na chwilę do brzmienia znowelizowanej ustawy, którą podpisał Prezydent i która wejdzie w życie 24 sierpnia 2014 roku:

4) (…) (prawo jazdy) (…) kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Zatem, aby jazda wymarzonym motocyklem 125 ccm była w pełni legalna muszą zostać spełnione wszystkie stawiane warunki: Pojemność (125 ccm), moc (11 kW), stosunek mocy do masy (max 0,1 kW/kg masy pojazdu) oraz co najważniejsze z punktu widzenia zadanego powyżej pytania – staż kierowcy kat. B minimum 3 lata.

Jeśli nie spełnimy choćby jednego z tych punktów podróżujemy kompletnie bez uprawnień. Zatem tak samo jest w przypadku posiadania prawa jazdy kategorii B krócej niż 3 lata. W tej sytuacji prawo jest “zerojedynkowe”. Nie ma znaczenia czy prawko B posiadasz od tygodnia czy do pełnych trzech lat brakuje Ci jeden dzień.

Czym to grozi? Zostaniemy ukarani dokładnie tak samo jak każdy inny kierujący prowadzący dany typ pojazdu bez uprawnień. Mandat 300 PLN za brak danej kategorii prawa jazdy.

Co prócz tego?

W przypadku jazdy motocyklem bez prawa jazdy (wg klasyfikacji prawnej to jazda bez uprawnień do prowadzenia pojazdu) nie działa jakiekolwiek ubezpieczenie. Wszystkie koszty związane z naprawą pojazdów ponosimy my! Może to być np. kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie mówiąc już o uszkodzeniach własnych motocykla. AC również w takiej sytuacji nie obowiązuje.

Najgorszy scenariusz w przypadku jazdy motocyklem 125 bez prawa jazdy to kolizja/wypadek z udziałem pieszego na pasach. Tutaj również wszystkie koszty ponosimy z własnej kieszeni. Uściślając odszkodowanie zostanie wypłacone od ubezpieczyciela, ale po zwrot pełnej kwoty zwróci się do nas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i rozpocznie procedurę regresową (zwrot kosztów). Jakie kwoty wchodzą w grę? Nawet miliony złotych – w przypadku czyjeś śmierci, bądź kalectwa. Wobec motocyklisty, który kierował bez prawa jazdy sąd może wydać nakaz dożywotniej renty dla poszkodowanego. Chcecie się wpakować w coś takiego?

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Sprawdź również nasze nowe forum: Motocykle i Skutery 125 ccm

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. Jaka jest definicja pelnych “trzech lat”, tzn. prawo jazdy mam od 25.03.2013 wiec dnia 25.03.2016 mogre juz legalnie jezdzic 125’tka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button