Prawo drogowe 2021: tak wysokich kar jeszcze nie było. Wystarczą dwie kontrole, abyś stracił prawo jazdy. Kary finansowe przyprawiają o zawrót głowy!

Zmiany w polskim prawie drogowym: jak stracić prawo jazdy? Wystarczy, że zatrzymają Cię dwa razy...

W skrócie
  • 1 grudnia 2021 do życia zostaną powołane nowe przepisy, które będą dotkliwiej karać kierowców nieprzestrzegających prawa drogowego. Szczególnie surowo ustawodawca podchodzi do łamania zakazu jazdy pod wpływem alkoholu oraz przekraczania prędkości maksymalnej obowiązującej na danym odcinku drogi.
  • Po zmianach w prawie drogowym, na koncie kierowcy punkty karne będą utrzymywać się przez dwa lata. Ważną zmianą jest fakt, że od 1 grudnia kierowca będzie mógł być ukarany nawet 15 punktami karnymi za jedno przewinienie.
  • Kolejną zmianą będzie uzależnienie stawki za obowiązkowe ubezpieczenie OC od ilości posiadanych punktów karnych. Jesteś piratem drogowym? Zapłacisz więcej!
  • Więcej informacji ze świata motocykli oraz prawa drogowego znajdziesz na naszej stronie, jednoslad.pl

Rząd pracuje nad wprowadzeniem w prawie drogowym zmian, które mają sprawić, że na polskich drogach zapanuje ład i porządek. Brzmi to nieco utopijnie, ale kierowcy którzy przekraczają dozwoloną prędkość są plagą na naszych drogach. Badania pokazują jasno, że do wypadków dochodzi najczęściej w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Kolejnym problemem bardzo istotnym problemem jest spora ilość kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu. Rząd przygotował zmiany w prawie, które mają oba problemy rozwiązać raz na zawsze.

Statystyki nie kłamią. Polska policja odnotowała w 2020 roku 23540 wypadków drogowych. W tych zdarzeniach życie straciło 2 491 osób, czyli nieco ponad 10% – dane szokują. Jednak to nie wszystko: łącznie w wypadkach drogowych na terenie polski ucierpiało 26 463 osoby, w tym ciężko rannych było 8 805 osób. Najważniejsze są w tym wszystkim dwie dane: po pierwsze niemal 90% wypadków zostało spowodowanych przez kierujących pojazdami, po drugie w roku 2020 przez pewien okres w Polsce obowiązywał lockdown. Oznacza to, że ruch drogowy był zdecydowanie niższy niż w innych latach o tej samej porze, co ma bezpośredni wpływ na ilość wypadków. Dane mogą przerażać.

Zmiany w prawie drogowym są społecznie akceptowane

Nie dziwi zatem fakt, że polski rząd wziął się w trybie ekspresowym za wdrożenie zmian w prawie drogowym, które mają sprawić, że jazda po drogach publicznych będzie po prostu bezpieczniejsza. Na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego w roku 2018 przeprowadzono badania, które miały za zadanie sprawdzić nastroje Polaków w odniesieniu do planowanych zmian. Informacje uzyskane dzięki temu badaniu pokazały, że aż 89 % osób opowiada się za zmianami w prawie i zaostrzeniem przepisów dotyczących nieprawidłowych zachowań kierowców na drogach.

Społeczna akceptowalność dla surowszego karania kierowców, którzy w sposób kardynalny przekraczają prawo o ruchu drogowego jest, ale właśnie od momentu przekroczenia prędkości więcej niż 30 km/godz. (…) Kierowcy, którzy dopuszczają się tak szybkiej jazdy stwarzają ogromne niebezpieczeństwo. Niezależnie czy to obszar zabudowany i to niebezpieczeństwo dotyczy niechronionych uczestników ruchu drogowego, czy to obszar niezabudowany i dotyczy innych kierowców. (…) Ktoś, kto prowadzi pojazd z tak dużą prędkością jest potencjalnym zabójcą. Jego pojazd jest pociskiem. Dlatego chcemy te naganne praktyki ukrócić. Tak, to powinno zmusić do myślenia. Chcemy ujarzmić, tych którzy w sposób kardynalny przekraczają prędkość. Chcemy wyrugować tych, którzy wsiadają za kółko po alkoholu i mam nadzieję, że tymi przepisami nam to się uda.

-Mówił na antenie RMF FM wiceminister Rafał Weber

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Prawo drogowe 2021: piraci będą płacić więcej!

Projekt zmian w prawie przewiduje zmiany w kodeksie wykroczeń, które sprawią, że kierowcy będą podlegali grzywnie wynoszącej nawet 30 tys. zł! Obecnie najwyższa kara finansowa wynosi zaledwie 5 tys. zł. Rząd zwiększył również wysokość grzywny, którą w postępowaniu mandatowym sąd będzie mógł nałożyć na kierowcę. Od teraz będzie to 5 tys. zł, a w przypadku wielopoziomowego zbiegu wykroczeń nawet 6 tys. zł! Zmianą, która w pewien sposób pozwoli „oszczędzić” pieniądze osobom, które popełniły wykroczenie będzie możliwość opłaty mandatu podczas kontroli. W takim przypadku wysokość kary zostanie zmniejszona o 10%.

Zmiany w prawie 2021: policja, mandat, alkohol

Całkowitą nowością jest wprowadzenie kary grzywny wynoszącej minimum 1.5 tys. zł w przypadku, w którym dojdzie do uszkodzenia mienia lub spowodowania „naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia”, a którego leczenie będzie trwało dłużej niż 7 dni.

15 punktów karnych za jedno przewinienie i kasowanie po 2 latach

Niezwykle istotną zmianą w polskim prawie drogowym będzie zmiana okresu od dnia ukarania mandatem oraz punktami karnymi, do momentu wymazania punktów z policyjnej bazy danych. Obecne punktu przyznawane są kierowcy na okres jednego roku. Po wdrożeniu zmian okres wydłuży się do dwóch lat. Z drugiej strony ciekawą zmianą, która na pewno ułatwi egzekwowanie kary finansowej będzie uzależnienie przedawniania się punktów karnych w zależności od tego czy ukarany kierowca uiścił karę finansową wynikającą z mandatu karnego. Jednak najbardziej kontrowersyjną zmianą jest wprowadzenie możliwości karania kierowców nawet 15 punkami karnymi. Obecnie, funkcjonariusz może ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami karnymi. Limit punktów karnych pozostanie bez zmian, dlatego kierowcy będą musieli zdecydowanie bardziej uważać na drogach, aby nie stracić dokumentu prawa jazdy.

Jakie przewinienia będą karane aż tak dużą ilością punktów karnych? Oczywiście taka kara będzie przewidziana dla osób, które dopuszczają się „znacznego przekroczenia prędkości”. Czymże jednak jest „znaczne przekroczenie prędkości”?

W rozmowie z RMF FM, wiceminister Rafał Weber wyjaśnia:

Odpowiadając na pytanie o wykroczenia za które kierowca będzie otrzymywał maksymalną liczbę tzw. punktów karnych – czyli 15. – R. Weber wyjaśnia: – W mojej ocenie za znaczne przekroczenie prędkości (…) To jest więcej niż 30. Powiedzmy 35. km/godz. czyli taka dopuszczalna kara – jeżeli chodzi o punkty karne – powinna być surowa. Natomiast surowsza powinna być dla tych, którzy przekraczają prędkość 45 km/godz., czy 55 km/godz. od tej dopuszczalnej. To wszystko będziemy jeszcze ustalać. Dopiero jak ustawa wejdzie w życie będziemy mogli nowelizować rozporządzenia, czyli akty wykonawcze. Oczywiście będziemy nad nimi pracowali wcześniej, będziemy pokazywali jakie kierowców czekają kary za łamanie przepisów prawa drogowego.

Zmiany w prawie drogowym: bez litości dla jeżdżących na podwójnym gazie

Kolejną istotną zmianą w prawie drogowym będzie zaostrzenie kar dla kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu lub środka psychoaktywnego. Od 1 grudnia 2021 kierowcy łamiący te przepisy będą podlegali karze aresztu lub grzywnie nie niższej niż 2.5 tys. zł.

Do niedawna mówiono również o zmianie w prawie, której owocem miałaby być konfiskata samochodu lub motocykla w przypadku jazdy po pijanemu i spowodowania niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Tego przepisu nie zobaczymy jednak w finalnym pakiecie zmian w prawie. Zmiana ta wywołała ogromne kontrowersje i Rada Ministrów zdecydowała, aby tego przepisu nie dołączać do proponowanych zmian.

Konfiskata samochodu/motocykla za jazdę po pijanemu? Jeszcze nie teraz

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button