Aktualnie czytasz:
Odblokowany skuter lub motorower: Jak nie dać się złapać?

Choć w myśl polskiego prawa motorowerem jest pojazd, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45km/h, to w praktyce rzadko można spotkać takie pojazdy. Nawet zablokowany skuter osiąga ok 55km/h. Chyba każdy, kto jeździ szybciej niż powinien obawia się, że kiedyś może zostać złapany przez policję. Jak jeździć, aby tego uniknąć?

Zablokowany skuter to w Polsce coś tak rzadkiego, jak spełnione obietnice wyborcze - oba występują tylko na papierze. Nawet, jeżeli kupujemy nowy skuter w salonie to często podczas zakupu lub pierwszego przeglądu dowiadujemy się, że za symboliczną opłatą możemy zdjąć wszystkie ograniczenia prędkości. Czasami także zdarza się, że do nowego pojazdu oferowane są kity cylindrowe o zwiększonej pojemności. Zazwyczaj w takiej sytuacji właściciel motoroweru zastanawia się, czy warto jeździć te kilkanaście - kilkadziesiąt km/h więcej. Przecież może się zdarzyć, że zostaniemy zatrzymani przez policję, a dowód rejestracyjny zobaczymy dopiero po badaniu w stacji kontroli pojazdów. Jak zatem jeździć, aby nie wpaść po uszy?

[poll id="7"]

Przede wszystkim jeździć z głową! Większość patroli wyposażonych w radary można zdecydowanie spotkać w miastach i na obszarze zabudowanym. Zazwyczaj policja lubi stać tam, gdzie kierowcy przekraczają prędkość, np. na długich prostych lub w miejscach o ograniczonej prędkości. Jeżeli po mieście jeździmy 50-tką to nie mamy się czego obawiać - większość policjantów dobrze wie, że zablokowany skuter osiąga te 50km/h i - o ile nie są to wybitni służbiści - nie zatrzyma nas za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 5km/h. Częstszymi powodami kontroli w mieście może być rutynowe sprawdzenie, czy pojazd jest zarejestrowany jako motorower i posiada ważne ubezpieczenie OC, a osoba nim kierująca posiada odpowiednie uprawnienia. Jeżeli tylko nie jeździmy skuterem na wilczym bilecie to nie mamy się czego obawiać.

 
Czytaj
REKLAMA

NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.

Co innego, jeżeli poza miastem chcemy nieco przyspieszyć, aby każdy nas nie wyprzedzał. Poza rogatkami miasta kontrole radarowe zdarzają się o wiele rzadziej i jeśli już to w miejscach, w których postawiono ograniczenie prędkości, jeszcze rzadziej w miejscach w których zabronione jest wyprzedzanie. W okolicach dużych miast, szczególnie przy drogach szybkiego ruchu i drogach ekspresowych napotkać można na nieoznakowane radiowozy z video rejestratorami. Aby nie naciąć się na żaden z tych patroli musimy przekraczać 45km/h z rozwagą. Wjeżdżamy na dobrą jakościowo drogę z ograniczeniem do 60km/h? Zwolnijmy, ograniczenie kończy się kawałek dalej, a nie wiadomo, czy gdzieś po drodze nie stoi radiowóz. Wyprzedzają nas kolejne pojazdy a mimo to za nami ciągle jedzie ten sam samochód? Może jest to sedan, np. Vectra, Mondeo, z dwoma osobami i białymi czapkami za szybą? Jeżeli decydujemy się na jazdę szybciej niż powinniśmy to musimy zwracać uwagi na takie szczegóły. Poza obszarem zabudowanym dobrze jest patrząc na drogę przed sobą zwracać uwagę także na pobocze, na którym może być ustawiony radiowóz, a co kilka chwil zerkać w lusterko aby sprawdzić, czy nie czai się za nami podejrzany samochód. Jest to szczególnie ważne, jeżeli poruszamy się po terenie, którego nie znamy tzn. nie wiemy, w których miejscach zwyczajowo lubi stać policja.

Pewnie dla wielu z Was przypomina to psychozę, albo zabawę w kotka i myszkę, w której kota po prostu sobie uroiliśmy. Jednak prawda jest taka, że takie kontrole się zdarzają, dowody rejestracyjne są zabierane. A jeżeli stracimy dowód za przekroczenie prędkości to możemy być pewni, że na badaniu technicznym diagnosta postawi skuter na rolkach. Czy warto robić sobie problemy? Może lepiej jest przekraczać prędkość z rozwagą, lub zainwestować w prawo jazdy A1 lub A? Nawet, jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zmianę pojazdu, to możemy przerejestrować skuter na kat. A1 - obecnie przeglądy motorowerów nie są już bezterminowe, więc na tym nie stracimy; wymagane są dwa lusterka - te posiada większość skuterów; oraz musimy liczyć się ze zwyżką OC - ale za skuter 50ccm zarejestrowany na A1 nie zapłacimy majątku. W zamian możemy swobodnie przekraczać 45km/h bez obaw, że skończy się to konfiskatą dowodu i pchaniem skutera do domu.

 
Czytaj
REKLAMA

KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

Fot.: Skuterowo.com
Jaka jest Twoja reakcja?
6%
6%
42%
15 Komentarze
1 2

Podziel się opinią

lub