Aktualnie czytasz:
Od dziś nowe przepisy. Prawo Jazdy AM i A2 wkrótce

Od 1 stycznia 2011 wchodzi w życie kolejna nowela Prawa o Ruchu Drogowym. W niej kilka nowości. Z punktu widzenia kierowcy skutera o pojemności do 50 ccm nowe przepisy w zasadzie niczego nie zmieniają.

Najważniejszym dla miłośników dwóch kółek z kategorią A jest podniesienie limitów prędkości na drogach ekspresowych dwujezdniowych i autostradach. Na tych pierwszych do 120, na drugich 140 km/h. Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stan wspomnianych dróg jest na tyle dobry, że można było pozwolić sobie na takie zliberalizowanie przepisów w tym zakresie.

Dobrą informacją jest również zwiększenie tolerancji prędkości. Dotychczas było karane przekroczenie ograniczenia o 5 km/h, teraz o 10. Tym sposobem w Polsce na skuterze w pełni legalnie można podróżować z prędkością do 150 km/h, pod warunkiem, że wskazania naszego prędkościomierzaprecyzyjne.

Koniec z atrapami fotoradarów. Dodatkowo każdy dokonujący pomiarów będzie musiał być oznakowany. Ma to na celu zwiększenie działania prewencyjnego tego typu urządzeń. Z pewnością do takiej decyzji przyczynił się "człowiek - Zorro", królujący w internecie pogromca nieprawidłowości Straży Miejskiej odpowiedzialnej za "bezpieczeństwo" w ruchu drogowym. Jak udowodnił ich działania miały jedynie na celu realizowanie komercyjnych celi danej gminy.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Losy Nowej Kategorii AM będą wiadome wkrótce

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Prawo Jazdy AM. Jeszcze nie teraz. To bardzo istotna informacja. Do tej pory nikt nie był w stanie jednoznacznie stwierdzić jakie są losy nowej Ustawy o Kierujących Pojazdami. Skuterowo.com udało się z tym pytaniem do Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jak nam powiedział asp.szt. Jarosław Gnatowski: Przedmiotowa ustawa będzie przedstawiona na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 04 stycznia 2011 roku po poprawkach wniesionych przez Senat RP. Jednocześnie informuję, że ustawa wchodzi w życie w rok od dnia ogłoszenia.

Przypomnijmy, że Sejm pracuje nad ustawą, która ma za zadanie zniesienie karty motorowerowej na rzecz prawa jazdy kategorii AM, która będzie dostępna po ukończeniu 14 roku życia, po zdaniu egzaminu państwowego. Nowelizacja przepisów wprowadzi również uprawnienia oznaczone symbolem A2. A1 pozostaje w niezmienionej formie, pozwalając na jazdę:

a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg,
b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Z kolei A2:

a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
b) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Trudnej również będzie zdobyć prawo jazdy A. Ustawa wprowadza nowe ograniczenia wiekowe. 20 lat i konieczność posiadania kategorii A2 od conajmniej 24 miesięcy, lub 24 lata bez konieczności wcześniejszego zdobywania innych uprawnień.

W projekcie ustawodawca szerzej mówi bardziej rygorystycznych, niż do tej pory wymaganiach wiekowych dla poszczególnych kategorii:

Art 8.: 1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:
1) 14 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM;
2) 16 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T;
3) 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i
C1+E;
4) 20 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2;
5) 21 lat – dla motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW, jeżeli osoba
posiada prawo jazdy kategorii A;
6) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i D1+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 1 oraz art. 9;
7) 24 lata – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:
a) A – jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez 2 lata prawa jazdy kategorii A2(...
)

Pełnoletni posiadacze popularnych pięćdziesiątek mogą być szczęśliwi: Ustawa ich nie dotyczy

Prawo nie działa wstecz. To jest najważniejsza informacja dla wszystkich, którzy boją się nowych regulacji. Zmiany nie dotyczą osób mających już poszczególne uprawnienia. Posiadając kategorię A nie będzie potrzeby ponownego jej zdobywania. Prawo jazdy AM, w jego przypadku każdy, kto przed wejściem przepisów w życie ukończył 18 rok życia nie będzie zmuszony do zdobywania uprawnień. O tym mówią końcowe akapity projektu: Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.
Maksymalnie przekładając zapisy Ustawy na język polski: Jesteś teraz pełnoletni i jeździsz na dowód? Będziesz mógł dalej.

Jest jeszcze czas, jednak pora najwyższa poważnie zastanowić się nad zdobyciem poszczególnych uprawnień (zwłaszcza kat. A) jeszcze przed zmianą prawa. Warto podkreślić, że przepisy wejdą w życie po roku od ich uchwalenia. Po 4 stycznia możliwe, że będzie wiadomo nieco więcej co do terminu końca drogi legislacyjnej tej nowelizacji. Skuterowo.com trzyma rękę na pulsie.

Ustawa o Kierujących Pojazdami: Projekt

Więcej o prawie jazdy kategorii AM

Fot.: Krzysztof Białoskórski/Skuterowo.com
Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
17 Komentarze
1 2
 • Zdjęcie profilowe MarianMj
  2 stycznia 2011 at 21:06

  Jeżeli zrobisz A2 w wieku 18 lat to po dwóch latach możesz już wyrabiać normalne A czyli w wieku 20 lat,a jeśli wcześniej nie miałeś tej o to kategorii to dopiero w wieku 24lat możesz się ubiegać o A.

 • Zdjęcie profilowe michaaeell
  4 stycznia 2011 at 21:37

  No i co? Wiadomo coś więcej? Dzisiaj chyba miało być to posiedzenie czy coś:P

 • Zdjęcie profilowe Patrykkk
  5 stycznia 2011 at 17:34

  No to tak przeszło czy nie i jak jest z tą kartą wymienianą na AM bo nic w tym artykule nie mam jest tylko o tym że osoby mające wcześniej 18 lat będą mogły

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  5 stycznia 2011 at 22:56

  „Tym sposobem w Polsce na skuterze w pełni legalnie można podróżować z prędkością do 150 km/h, pod warunkiem, że wskazania naszego prędkościomierza są precyzyjne.” – Dziwne, bo myślałem, ze po autostradach skuterem jeździć nie można. A poza tym jest limit 45 km/h więc jakim cudem 150???

  Ile kosztuje zrobienie prawka A1? Wie ktoś? I czy mogę je zrobić mając 30 lat?

 • Zdjęcie profilowe Pietro
  3 lutego 2011 at 20:14

  Kisiu1981 są skutery o pojemności 800ccm, które wyciągają licznikowe 200km/h…to te na autostrady 😉

 • Zdjęcie profilowe kamilo8887
  24 kwietnia 2011 at 19:24

  Witam;). Mam pytanie jeżeli teraz zdam na policji karte motorowerową to gdy wejdzie te prawo to będę musiał zdawać na prawo jazdy AM

 • Zdjęcie profilowe fatjoe95
  14 czerwca 2012 at 10:11

  witam mam pytanie jak mam osiemnastkę 06stycznia2013 to muszę zrobić prawo jazdy am pozdrawiam