Aktualnie czytasz:
Od 1 października bez OC i dowodu rejestracyjnego. Przepisy drogowe 2018
1

1 października jazda bez OC i bez dowodu rejestracyjnego nie będzie karana. W życie wchodzą przepisy drogowe z czerwca 2018.

W czerwcu minister Marek Zagórski podpisał komunikat w myśl którego wprowadzono zmiany w przepisach drogowych. Dzięki nim kierowcy nie będą zobowiązani do posiadania przy sobie potwierdzenia zawarcia umowy z ubezpieczycielem (ubezpieczenia komunikacyjnego OC) oraz nie będą zobligowani do posiadania przy sobie dowodu osobistego.

Całość związana jest z bardzo powolną rozbudową funkcjonalności systemu CEPiK, w którym powyższe dane się znajdują. Funkcjonariusz policji będzie potrzebował numer rejestracyjny pojazdu, by określić czy pojazd jest ubezpieczony, posiada aktualny przegląd i aktualne ubezpieczenie. Oczywiście posiadanie przy sobie dowodu osobistego i prawa jazdy nadal będzie obowiązkowe. 

Utrata dowodu rejestracyjnego po 1 października

Co w sytuacji kiedy kierowcy zostanie odebrany dowód rejestracyjny (np. w przypadku niesprawnego pojazdu), a przecież fizycznie dowodu rejestracyjnego nie będzie miał przy sobie? Odpowiada ministerstwo cyfryzacji: 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Od dnia 1 października 2018r. w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Czyli momentalnie dokument, który został w domu stanie się nieważny. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Co z pojazdami zarejestrowanymi za granicą?

Tutaj sprawa ma się nieco inaczej. CEPiK agreguje informacje tylko dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz kierowców legitymujących się polskim prawem jazdy. Oznacza to, że jeśli kierowca będzie poruszał się samochodem bądź motocyklem zarejestrowanym za granicą, musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny i ważne OC. 

Czy dowód rejestracyjny będzie jeszcze potrzebny?

Tak. Dowód rejestracyjny będzie potrzeby chociażby podczas okresowego badania technicznego, przy sprzedaży pojazdu i przy załatwianiu wszystkich spraw urzędowych. 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
11%
11%
11%
  • Zdjęcie profilowe ANDRE
    26 września 2018 at 19:33

    No naprawdę problem mieć przy sobie OC i DR. Oczywiście za brak mogłoby być tylko pouczenie,ale ilu teraz zacznie kombinować i bredzić bzdury podczas kontroli.