Macna Heated Gear: Ogrzewana odzież motocyklowa z technologią bluetooth. Jak to działa?

Jesień, zwłaszcza ta późna, to pora roku niezbyt kojarząca się z jazdą na motocyklu. Co jednak zrobić jeśli trzeba lub chce się nadal jeździć, a słupek termometru stara się usilnie nas od tego odwieść? Z pomocą mogą przyjść nowoczesne technologie i korzystająca z nich zaawansowana odzież motocyklowa holenderskiej marki Macna, którą wyposażono nie tylko w ogrzewanie elektryczne.

Do naszej redakcji trafił właśnie komplet odzieży Macna z kolekcji Heated Gear. Wśród podgrzewanego sprzętu Macna można znaleźć funkcyjną bluzę i spodnie, skarpety, kamizelkę i kołnierz oraz aż sześć modeli rękawic wyposażonych w różne opcje. Nie brakuje także bogatej oferty opcji zasilania, baterii, ładowarek i łączących to wszystko na różne sposoby kabelków i przedłużaczy. Słowem jest w czym wybierać. Sprawdźcie z resztą najlepiej sami na stronie kolekcji: Macna E-Heated

Podstawowy i zarazem mający dawać pełen komfort termiczny zestaw jaki trafił do nas, składa się z bluzy i spodni o tej samej nazwie Centre, skarpet Lava oraz rękawic Progress RTX DL. Do zestawu dołączona jest ładowarka z pojemną baterią 6000 mAh. Nie brakło kabla umożliwiającego zasilanie zestawu z instalacji elektrycznej motocykla – ze złączem pod gniazdo zapalniczki oraz rozdzielacza by zasilać jednocześnie bluzę z rękawicami oraz spodnie i skarpety. Sama bluza i spodnie nie posiadają możliwości bezpośredniego połączenia ze sobą, ale dzięki specjalnemu kabelkowi typu “Y” można zasilić całość ubioru z jednej baterii, lub też podpiąć wszytsko pod zasilanie z motocykla.

Całość ubioru skonstruowana jest tak, że można używać każdej z części garderoby osobno. Można np., jeśli marzniesz głównie w kończyny, ale masz już grzane manetki w motocyklu, kupić wyłącznie grzane skarpety. Można też kupić same rękawice, lub samą bluzę czy spodnie. Każda z części zestawu posiada własną kieszeń na baterię. Tyczy się to oczywiście także każdej rękawicy i skarpety. Do rękawic i skarpet przewidziane są mniejsze baterie, dostępne osobno lub w komplecie (w zależności od modelu). Można też, po podpięciu do odpowiednich gniazd, zasilać zarówno rękawice, jak i skarpety z baterii w bluzie lub w spodniach. Jest zatem sporo możliwości konfiguracji ubioru i każdy może dobrać wariant pod swoje potrzeby.

Fajnym i podnoszącym komfort użytkowania oraz funkcjonalność dodatkiem jest wyposażenie bluzy, spodni, skarpet oraz niektórych modeli rękawic w łączność bluetooth. Dzięki niej oraz po zainstalowaniu dedykowanej przez producenta aplikacji dostępnej pod iOS lub Android, możemy sterować ogrzewaniem odzieży bez klikania na guzik – co nie tylko podczas jazdy, ale także w trakcie postoju może okazać się problematyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o spodnie, które w tym wypadku traktowane są bardziej jak kalesony oraz skarpety. Do tych części ubioru dostęp po obraniu odzieży wierzchniej będzie zdecydowanie najbardziej utrudniony. Za pomocą aplikacji możemy nie tylko bezprzewodowo ustawić stopień grzania każdego elementu z osobna, ale także je ze sobą pogrupować by sterować jednocześnie całą grupą. Możemy także przerwać grzanie (pauza), lub całkowicie je wyłączyć. Mamy także możliwość ustawienia czasu grzania (funkcja minutnika). Jedyne co musimy zrobić manualnie, to włączyć każdy z elementów – najlepiej podczas ubierania i przed założeniem wierzchniej warstwy odzieży. Jeśli elementy zestawu są już sparowane z telefonem, to połączenie nastąpi automatycznie. Aplikacja może także ostrzegać dźwiękowo oraz/lub wibracyjnie o niskim poziomie baterii. Wśród opcji dostępna jest także polska wersja językowa.

To rozwiązanie pozwala dobierać moc grzania dla każdego elementu osobno, co powoduje, że jeśli jedziemy np. z bocznym wiatrem i jedna z części garderoby wychładza nam się szybciej to możemy np. w lewej rękawicy czy skarpecie zwiększyć grzanie, lub wzmocnić grzanie spodni, a zmniejszyć bluzy itp.

Samo parowanie ciuchów z telefonem odbywa się sprawnie. Warto robić to po kolei, włączając pojedynczo poszczególne elementy. Po połączeniu z telefonem otrzymujemy informacje na ekranie aplikacji o adresie bluetooth urządzenia, ale nie wiadomo czy chodzi o skarpetę rękawicę, czy bluzę. Włączając je pojedynczo unikamy problemu złego przypisania, bo po sparowaniu przypisujemy każdy element do jego odpowiednika w menu, czyli rękawica lewa, skarpeta prawa itd.

Sama aplikacja (przynajmniej w wersji na Android) działa nieco ospale i można by popracować nad jej responsywnością i intuicyjnością, ale po chwili chyba każdy dojdzie do tego co i jak należy obsługiwać. Ogromnym jej plusem jest możliwość sterowania grzaniem z poziomu ekranu telefonu, czyli bez rozbierania i szukania pod warstwą wierzchnią odpowiedniego przycisku. Jedyny brak jaki udało mi się wyłapać to brak możliwości stworzenia więcej niż jednej grupy elementów ubioru – mnie przynajmniej nie udało się stworzyć więcej niż jedną odrębną grupę elementów, ale to zapewne jedynie sprawa „update`u” apki. Sterowanie działa bez zarzutu i czytelnie informuje o wyborze jednego z 4 poziomów grzania, lub o jego wyłączeniu.

Co ważne, każdy z elementów garderoby sprawia wrażenie bardzo starannie wykonanego i jest zadziwiająco wygodny jak na odzież z okablowaniem. Spodnie i bluzę, tuż pod wierzchnim materiałem, wyposażono w specjalną warstwę materiału z folią aluminiową, która ma zapobiegać emisji cennego ciepła na zewnątrz. Rękawic, będące w tym zestawie jedynym elementem odzieży wierzchniej, mają długie mankiety i wygodną regulację. Wyposażono je w możliwośc obsługi urządzeń dotykowych (touch tip) solidne ocieplenie oraz wycieraczkę do szyby kasku i wzmocnienia. Spokojnie sprawdzą się nie tylko na motocyklu, czy skuterze śnieżnym, ale także podczas jazdy na nartach czy desce. To samo z resztą tyczy się reszty garderoby, którą można wykorzystać podczas szerokiego spektrum aktywności outdoorowej w chłodne i zimne dni. Myślę, że żaden leśnik, czy siedzący na ambonie myśliwy, a nawet zwykły “zmarzluch” nie pogardziłby takim dobrodziejstwem techniki.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Jak długo bateria pozwala na działanie ogrzewania? Czy zasilanie z instalacji motocyklowej zwiększa jego wydajność? Jak Macna Heated Gear sprawdza się podczas jazdy i w jakich temperaturach? Na te pytania będziemy mogli odpowiedzieć, gdy sprawdzimy sprzęt w warunkach bojowych. Na razie całość zapowiada się obiecująco.

Więcej informacji o ogrzewanych, a także innych motocyklowych ciuchach Macna, znajdziecie na stronie producenta: www.macna.com

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button