Karta motorowerowa 2020: Jak zdać prawo jazdy kategorii AM?

Jak zdać prawo jazdy AM 2020? Opisujemy postępowanie krok po kroku.

Choć karta motorowerowa zniknęła z wykazu uprawnień w 2013, a w jej miejsce pojawiło się prawo jazdy kategorii AM, to wciąż potocznie często określa się w ten sposób uprawnienia jakie potrzebne są do jazdy motorowerem. Wg danych GUS-u, w Polsce co roku ubiega się o to uprawnienie jedynie ok. 200 osób. Motorowerów sprzedaje się jednak znacznie więcej. Częściowo jest tak dlatego, że na motorowerze można jeździć posiadając jakiekolwiek inne prawo jazdy, a osoby urodzone przed 1995 rokiem mogą jeździć na motorowerach nie posiadając żadnych uprawnień. W przeszłośći egzamin na kartę motorowerową odbywał się w szkole pod okiem policjanta. Od 2013 roku obowiązuje już egzamin państwowy, więc by otrzymać prawo jazdy kategorii AM trzeba się znacznie bardziej wysilić (również finansowo). Nie taki jednak diabeł straszny, więc warto, będąc młodym adpetem jednośladów, zdobyć takie uprawnienia, by legalnie poruszać się po drogach. Jazda bez uprawnień skutkuje dość poważnymi konsekwencjami – zwłaszcza, gdy dojdzie do kolizji.

 

Co to jest motorower?

Przypomnijmy:
Motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

 

Jakie trzeba spełniać wymagania, by móc prowadzić motorower w ruchu drogowym?

Motorowerem mogą kierować osoby w wieku co najmniej 14 lat. Od dnia 19 stycznia 2013 roku, dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania motorowerem przez osobę w wieku od 14 do 18 lat jest prawo jazdy kat. AM, lub prawo jazdy dowolnej kategorii. Motorowerami mogą także kierować osoby, które nie posiadają prawa jazdy, ale ukończyły 18 lat przed 21 stycznia 2013 roku, tj. przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku.

 

Jak zdać prawo jazdy kategorii AM?

O uprawnienia kategorii AM można zacząć się ubiegać mając skończone 13 lat i 9 miesięcy. Aby tego dokonać należy najpierw przedłożyć w urzędzie miasta lub gminy trzy niezbędne dokumenty:
1. Zgoda rodziców, lub opiekunów
2. Wniosek o wydanie prawa jazdy, czyli tzw. profil kierowcy
3. Zaświadczenie lekarskie

Ad. 1 Zgoda opiekunów prawnych jest wymagana dla wszystkich niepełnoletnich
Ad. 2 Do wypełnionego formularza wniosku o wydanie prawa jazdy należy dołączyć zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm
Ad. 3 Zaświadczenie można uzyskać u swojego lekarza rodzinnego (koszt to ok. 100-200 zł)

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Formularze wymienionych wyżej dokumentów znajdziesz TUTAJ.

Jeśli załatwisz te trzy dokumenty, to możesz umówić się na wizytę w przynależnym urzędzie. Musisz się tam stawić z jednym z opiekunów/rodziców, by potwierdził zamiar przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. Zabierz także ze sobą dowód tożsamości. Profil kierowcy wydawany jest od ręki, więc ten etap będziesz mieć już za sobą.

Teraz pozostaje zapisać się na kurs na prawo jazdy kategorii AM. Tutaj nie jest tak źle, więc powinno obejść się bez najmniejszego stresu. Cały kurs obejmuje 10 godzin zajęć praktycznych oraz 10 godzin teorii. Taki harmonogram ma wystarczyć by przygotować cię do egzaminów. Kurs kosztuje w granicach 600 do ok. 1000 zł, w zależności od szkoły, miejscowości itp. Można zazwyczaj także dokupić dodatkowe godziny z teorii lub praktyki, by podszlifować wiedzę lub umiejętności. Kursy organizowane są w takich godzinach, by móc pogodzić je z codziennymi zajęciami, więc nie musisz zarywać szkoły, bo ogarnąc sobie lejce ma moped lub skuter. Dla pewności warto też sięgnąć do dostępnych w sieci testów teoretycznych online.

Każdy kurs kończy się tzw. egzaminem wewnętrznym – zarówno z teorii, jak i z praktyki. Po ich zdaniu możesz zapisać się na egzamin państwowy. Dokonasz tego w odpowiadającym twojemu miejscu zamieszkania Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Tam tez dokonasz płatności w wysokości 30 zł za część teoretyczną egzaminu oraz 140 zł za jazdę egzaminacyjną.

Osiągnięcie pozytywnych wyników z obydóch egzaminów uprawnia do złożeniu wnosiku o wydanie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego. Za tę przyjemnośc należy zapłacić przy odbiorze kolejne 100 zł i 50 groszy. Teraz pozostanie jedynie poczekać około dwóch tygodniu i można legalnie jeździć na swoim motorowerze. Wtedy życie naprawdę staje się piękne!

[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

 1. Kilka spraw poprawię i uzupełnię:
  1.kurs to min.5h praktyki + 5h teorii – tyle wymaga prawo, oczywiście polecam większą ilość godzin
  2.zaświadczenie lekarskie to 200zł i wydaje je lekarz uprawniony. Nie każdy lekarz rodzinny może je wydawać ! Ewidencję uprawnionych lekarzy prowadzi marszałek województwa
  3.trzeba wyrobić sobie dowód osobisty (za darmo nie licząc fotki) lub paszport
  4.PKK nie zawsze jest wydawany od ręki (do 2 dni roboczych)
  5.Jest zima i WORDy nie przeprowadzają egzaminów praktycznych, ale wykorzystać ten czas zdawać teorię przed zapisaniem się do OSK. Egzaminy można zdawać 1 miesiąc przed 14r.ż.
  6.Warto dowiedzieć się czy w WORD egzaminują na skuterach czy na motorowerach biegowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button