Aktualnie czytasz:
SFM Junak M10 – Nieco zapomniana perła PRLu
1

Junak to niemalże legenda polskiej motoryzacji. Chociaż nie był pozbawiony wad, kochają go rzesze ludzi a u niemal każdego budzi nostalgię. Junak produkowany był w Szczecińskiej Fabryce Motocykli i był jedynym czterosuwowym motocyklem robionym w PRL.

Junak produkowany był w Szczecińskiej Fabryce Motocykli i był jedynym czterosuwowym motocyklem robionym w PRL. 350 ccm pojemności silnika i 17 KM w dzisiejszych czasach nie brzmi zbyt dumnie, jednak w latach 50 była to dość nowoczesna konstrukcja. Chociaż twórcy inspirowali się konstrukcjami angielskimi, Junak był od początku do końca polski motocyklem.

Silnik to górnozaworowa jednostka chłodzona powietrzem, połączona w całość ze skrzynią biegów. Smarowanie odbywa się za pomocą zębatej pompy oleju, pobieranego ze zbiornika – tzw sucha miska olejowa była nowoczesnym rozwiązaniem. Silnik był także skonstruowany w przemyślany sposób, co pozwalało na przeprowadzenie większości napraw bez wyjmowania go z ramy.

 
Czytaj
REKLAMA

Przetestuj wymarzony motocykl na TRIUMPH MOTORCYCLES FESTIVAL 2019

Atrakcje Triumph Motorcycle Festival 2019:

  • 19 i 20.09.2019 – Motowycieczki (cena: 299 zł)
  • 21.09.2019 – Triumph Motorcycle Festival:
    • jazdy testowe Triumph
    • grill
    • 20% rabatu na odzież

Pierwsze modele M07 miały kilka wad konstrukcyjnych, jednak po ich usunięciu Junak okazał się motocyklem o bardzo dobrych właściwościach  trakcyjnych. M07 porównywany był nawet do Royal Enfielda czy BSA 350.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Model M10 był poprawiony po kilkoma względami. Importowane elementy takie jak klakson, przednia lampa czy gaźnik zastępowane były elementami produkcji krajowej.

Junak odnosił też sukcesy sportowe. Wersje przystosowane do ciężkich warunków w połączeniu z umiejętnościami kierowców rajdowych pozwalało odnosić zwycięstwa w zawodach światowych.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
100%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%