Aktualnie czytasz:
Dymienie z rury wydechowej w silniku czterosuwowym: Co to może oznaczać?
8

Odpalasz i widzisz, że Twój silnik dymi? W przypadku dwusuwa to w pełni normalne. Jednak jeśli posiadasz jednostkę 4T to wówczas musisz dokonać dalszej diagnozy swojego skutera czy motocykla. Może się okazać, że to pierwsze objawy większych problemów.

Jednak nie każdy dym z wydechu to oznaka wydatków. W chłodniejsze dni zimne spaliny powodują kondensację pary w układzie wylotowym. Po kilku chwilach problem ten ustąpi wraz z rozgrzaniem silnika i podniesieniem temperatury spalin. Para wodna emitowana przez rurę wydechową jest biała i nie opada na ziemię. Towarzyszy jej także skraplanie wody na końcówce wydechu.

Kolor niebieski lub "siwy" to oznaka oleju w komorze spalania. Skąd on się tam bierze? Najczęściej poprzez zużyte pierścienie i/lub tłok. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wyeksploatowanie silnika, wada materiałowa albo nieprawidłowa konserwacja. Ten wówczas traci kompresję poprzez "nieszczelność" komory spalania. Wówczas olej z miski olejowej jest spalany wraz z paliwem. Należy także pamiętać o odpowiednim poziomie oleju. Jeśli ten jest za wysoki powstaje ogromne ciśnienie, które wpycha płyny eksploatacyjne ponad poziom pierścieni szukając ujścia.

Ciekawostką może być fakt, że niektóre silniki 4T potrafią dymić na niebiesko od nowości. Jednak dzieje się to wyłącznie kiedy jednostka napędowa jest zimna. To skutek większych luzów na zimnych pierścieniach, tłoku i cylindrze. Po kilkudziesięciu sekundach problem ten samoistnie ustępuje.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Biały dym oraz specyficzny, słodki zapach sugeruje spalanie płynu chłodzącego. To wynik np. uszkodzonej uszczelki pod głowicą, albo pęknięcia bloku silnika. Jednocześnie ubywa nam chłodziwa, a temperatura układu zaczyna niebezpiecznie wzrastać. To na szczęście rzadkość, jednak zdarza się, zwłaszcza w leciwych i zaniedbanych konstrukcjach.

Bez względu na kolor naszych spalin w silniku czterosuwowym musicie pamiętać, iż dalsza jazda powoduje eskalację problemów i wzrost kosztów najbliższych napraw. Konieczne jest też baczne przyglądanie się poziomowi oleju albo płynu chłodniczego.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
13%
10%
28%
 • Zdjęcie profilowe pipi22
  27 listopada 2015 at 07:51

  Ja czasem leję do swojego skutera 4T trochę oleju do benzyny aby fajnie dymił jak jadę. Lubię gdy ludzie zwracają na mnie uwagę.

 • Zdjęcie profilowe FPZumicoGr200BYRADAS
  28 listopada 2015 at 10:42

  Witam zapomnieliście dodać że Dymienie powstaje przez zużyte uszczelniacze zaworowe jak i zużytą małą gumową uszczelkę łączącą kanał płuczący cylindra z kanałem płuczącym głowicy.

 • Bartek
  8 listopada 2016 at 00:31

  ciekawi mnie jednak to czemu kolega wlał mi w wydech olej teraz jak jade to tak mi kopci ze masakra nie wiem jak sie pozbyć tego aby skuter nie dymił mi z wydechu 😀 przez ten olej w wydechu kumpel zrobi lse jaja a teraz są tego skutki bo nie wiem jak to usunać ten olej co tam jest by mi skuter nie kopcił nie chce mandatu dostać przez to !!

 • Zbyszek
  31 stycznia 2019 at 21:44

  U mnie przyczyną bylo za duża ilość oleju w silniku zamiast 1L poprzedni właściciel wlał 1.5 litra co spowodowało że przez odmę olej dostawał się do obudowy filtra kanalu powietrznego co skutkowało zasysanie przez gaźnik powietrza z olejem i kopceniem przy dodawaniu gazu bo na wolnych obrotach nic nie kopcił

 • Jacek
  11 listopada 2019 at 15:27

  W mojej hondzie gl1000 wystarczylo Ustawienia zaplon I przestala kopcic an siwo

 • Mateusz
  14 marca 2020 at 18:02

  Czemu skuter mi dymi na niebiesko po wymianie oleju na ..Mobil 4t…