Jazda Jesienią na Skuterze i Motocyklu: Dlaczego tak ważne jest ubranie

Też macie wrażenie, że sezon powoli się kończy? Nie chodzi o deszcz, nie chodzi o temperaturę za dnia, jednak o to co dzieje się po zachodzie słońca. Niskie temperatury w godzinach rannych i wieczornych to uroki jesieni, która już puka do naszych okien. Jak żyć, a dokładnie jak jeździć skuterem na jesieni, aby się nie przeziebić.

Stawy to podstawa. Najbardziej narażone są nasze kolana, które są wyjątkowo podatne na przewianie. Stałe wystawianie ich na działanie zimna może skutkować bólem, w skrajnych przypadkiem przewlekłym. Warto posiadać niego grubsze spodnie lub specjalne protektory termiczne. Nie inaczej ma się sprawa na nadgarstkami. Ważne jest zakładanie rękawic w taki sposób, aby ich kołnierze znajdowały się na rękawach kurki, a nie pod nimi. Dzięki temu zimne powietrze nie będzie wwiewać pod wierzchnią warstwę odzieży.

Głowa i szyja. Kaski otwarte nie zapewniają pełnego komfortu poniżej 15 stopni Celsjusza. Jednak nie tylko o wygodę tutaj chodzi. Popularne skuterowe Jety nie chronią zatok przynosowych oraz szyi. Źle dobrany, za duży kask powoduje również wwiewanie powietrza w rejony uszu, co może prowadzić do zapalenia.

Niezwykle ważna jest rola kurtki. Istotne, aby dobrać taką, która opina całe ciało. Nie może się pod nią dostawać zimne powietrze. Poznać to niepokojące zjawisko można po „pompowaniu” się tylej jej części. Jeśli na Twoich plecach podczas jazdy powstaje balon to koniecznie zmień tę część odzienia na inne. W przeciwnym wypadku łatwo może dojść do wyziębienia organizmu, które może się skończyć co najmniej przeziębieniem.

Dla komfortu koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednich butach. Małe skutery, a tym bardziej motorowery nie zabezpieczają stóp przed działaniem zimnego powietrza. Pamiętaj, że przez dolne kończyny organizm również w istotnym stopniu się wychładza.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Mimo pesymistycznych prognoz nie warto jeszcze chować skuter do garażu. Odpowiedni strój i przygotowanie przed jazdą mogą sprawić, że nawet we wrześniową noc jazda jednośladem będzie przyjemna. Czego Wam życzymy.

Czytaj dalej

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

8 opinii

 1. Zbliża się jesień. I tu postawię szanownej Redakcji pytanie – czy w tym roku będzie oficjalne zakończenie sezonu Skuterowo.com ? 🙂

  Pozdraw.

 2. Właśnie. Mogłoby być… Liczę na!

  Ja jeżdzę codziennie o 6:30 i ciepło nie jest. Potem już tak ale tak to wiadomo…

 3. Dołączam się do pytania w temacie „zakończenie sezonu”
  Może parę testów odzieży i obuwia na te chłodniejsze jesienne dni ?

 4. Ja to zaczynam w lutym (w tym roku w połowie stycznia), a kończę w połowie listopada. Dwie pary spodni to podstawa. Ja jeszcze ubieram na kurtkę z Modeki bluzę z kapturem, który wkładam pod kask. Bez rękawic też się nie obejdzie. No i prędkość, wiadomo, do 30-40 km/h.

 5. Ja zamierzam jeździć do oporu tzn do pierwszych opadów śniegu. A co do temperatury to po prostu trzeba sie dobrze ubrać. Kominiarka, kurtka dobrze przylegająca do ciała, rękawice długie ( teraz sie cieszę ze takie kupiłem ale w lato trochę za gorąco ), spodnie i ewentualnie pod nimi kalesony :), buty. Wchodzisz do pracy i przebierają sie w łazience i już. Nie zamierzam rezygnować z jazdy bo jest zimno. Wychodzę z pracy wsiadam na skuter i jadę do domu, a tak to bym czekał na przystanku i marzł 🙁 więc ciepło i tak trzeba sie ubrać.

 6. Ja jeżdżę codziennie o 4.50 może ciepło nie jest, ale za to nie czekam na autobus i jestem szybko w pracy.Wystarczy tylko ciepło się ubrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button