Dzisiaj, miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, otworzona została jedna z najsłynniejszych dróg w Rumunii!

Jak zapowiadali, tak zrobili!

W skrócie
  • Drogowcy świetnie się spisali i dotrzymali obietnicy - kultowa droga w Rumunii otworzyła się prawie miesiąc wcześniej
  • Dziś oficjalnie została droga Transfogaraska o godzinie 7:00
  • Obecnie przejazd nią możliwy jest jedynie w godzinach 7:00-21:00

Z każdym kolejnym rokiem do Rumunii wybiera się coraz większa liczba motocyklistów z Polski, których kuszą piękne widoki, fantastyczne jedzenie i przede wszystkim dwie kultowe trasy, które każdy powinien odwiedzić. Mowa o drodze DN7C oraz 67C, czyli Transfogaraskiej i Transalpinie.

Obie drogi każdego roku przyciągają rzesze motocyklistów nie tylko z całej Europy, ale również świata, którzy przemierzając kraj Draculi chcą odwiedzić również dwie kompletnie różne trasy, pokonując tym samym około 300 kilometrów krętymi drogami i wjeżdżając na wysokość maksymalnie 2145 m n.p.m. Zazwyczaj droga Transfogaraska, która przez trio z programu Top Gear uznana została za najpiękniejszą drogę w Europie, otwierana jest dopiero około 1 lipca, ale ocieplający się klimat i mniejsze opady śniegu w tym roku sprawiły, że drogowcy pracę nad przygotowaniem jej do otwarcia zaczęli zdecydowanie wcześniej, bo już na początku maja. Wówczas zarząd dróg okręgu Braszów poinformował, że w tym roku jej oficjalne otwarcie nastąpi zdecydowanie wcześniej.

Dzisiaj, 07.06.2024, równo o godzinie 7:00 otwarta została droga Transfogaraska w rejonie alpejskim, pomiędzy Bâlea Cascada (SB), a Piscul Negru (AG). Oznacza to, że oficjalnie możemy już przejechać całym, najciekawszym odcinkiem, który znajduje się wysoko w górach. Początkowo ruch dozwolony będzie jedynie w ciągu dnia, w godzinach 7:00-21:00. Jeżeli jednak pogoda pogorszy się to zarząd dróg zaznacza, że może zostać ona ponownie zamknięta, aż do pojawienia się możliwości ponownego jej otwarcia i bezpiecznego przejazdu.

Najważniejsze informacje:

  1. Kultowa trasa w Rumunii otworzyła się prawie miesiąc wcześniej – to świetna wiadomość dla wszystkich motocyklistów, którzy planują odwiedzić drogę Transfogaraską.
  2. Zarząd dróg okręgu Braszów poinformował, że cała trasa otworzona została dziś o godzinie 7:00.
  3. Warto systematycznie monitorować publikowane na stronie internetowej lub na Facebooku komunikaty, gdyż droga może być zamykana wraz z pogorszeniem się pogody.

Tutaj koniecznie musisz pojechać wybierając się motocyklem do Rumunii:

Rumunia na motocyklu – najlepsze miejsca. Odwiedź je zanim wszyscy Twoi kumple już tam pojadą!

Droga pełna jest jeszcze najróżniejszych niespodzianek, zanieczyszczeń i nowo powstałych dziur po długiej zimie, dlatego drogowcy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdu, ale również dbanie o swoje bezpieczeństwo szczególnie teraz, gdyż wzrosła liczba niedźwiedzi, które bardzo chętnie wychodzą na szosę i parkingi. Więcej informacji na temat najważniejszych dróg w Rumunii uzyskacie na stronie Krajowego Przedsiębiorstwa Zarządzania Infrastrukturą Drogową S.A – www.cnadnr.ro.

Szykujcie zatem wasze motocykle do drogi i korzystajcie z wcześniejszego otwarcia jednej z najpiękniejszych dróg w Europie, która łączy wieś Bascov nieopodal Pitești w Muntenii z Cârțișoarą w Siedmiogrodzie (Transylwanii). Przecina z południa na północ główny grzbiet Gór Fogaraskich, pomiędzy ich dwoma najwyższymi szczytami: Moldoveanu i Negoiu w Karpatach Południowych – stąd pochodzi też jej nazwa.

Droga Transfogaraska oficjalnie otwarta:

Droga Transfogaraska 

Powstała na początku lat 70. ubiegłego wieku z inicjatywy rumuńskiego przywódcy komunistycznego Nicolae Ceausescu, który przygotowywał sobie drogę ucieczki. Strach spowodowany był inwazją ZSRR na Czechosłowację w 1968 roku (Operacja Dunaj), a kręta trasa prowadząca przez wysokie góry miała sprawić, że nikt nie będzie w stanie jej zablokować w przypadku potrzeby zmienienia lokalizacji. Podczas robót wykorzystano około 6 milionów kilogramów dynamitu, a według oficjalnych statystyk zginęło 40 żołnierzy, którzy pracowali przy budowie tej trasy. W rzeczywistości byłoby ich kilkuset. Droga Transfogaraska to druga najwyżej położona droga kołowa w Rumunii po Transalpinie, która na przełęczy Urdele prowadzi na wysokości 2145 m n.p.m. W najwyższym punkcie przy jeziorze Balea Transfogaraska osiąga wysokość 2042 m n.p.m.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button