Aktualnie czytasz:
Buty motocyklowe: Dlaczego są tak ważnym elementem każdego motocyklisty?
4

O motocyklistach mówi się, że są ryzykantami. Faktycznie brawurowa jazda na motocyklu kończy się często bardzo nieprzyjemnie, dodatkowe zagrożenie stwarzają poruszające się po szosach samochody – nawet gdy motocyklista nie zawini jest zdecydowanie, bardziej narażony na przykre konsekwencje każdego wypadku – nie chroni go pancerz samochodu.

Jedyną ochroną jest ubiór i własne umiejętności. Jeśli ubiór to oczywiście kask, ale i buty są niezmiernie istotne. Dobre, mocne obuwie jest w stanie ochronić nogi przed przykrymi w konsekwencje obrażeniami dolnych partii nóg. Oczywiście ani kask, ani najlepsze nawet buty zagrożeń nie wyeliminują, tym niemniej są w stanie zminimalizować ich skutki, a i to jest już dużym osiągnięciem.

Jakie buty na motocykl?

Najogólniej rzecz biorąc obuwie dla motocyklistów można podzielić na dwie kategorie: buty niskie i wysokie. W tych pierwszych cholewka sięga nieco za kostkę, a nawet niżej, w drugich cholewka jest znacznie wyższa. Jedne są wygodne o tyle, że nie krępują ruchów stopy (długa cholewka jakkolwiek miękką by nie była zawsze stanowi pewną barierę) i zapewniają większą przewiewność. Drugie mają znacznie większe walory ochronne.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Z drugiej strony należy pamiętać i o tym, że współczesne obuwie specjalistyczne, te najlepszych marek, produkowane jest z takich materiałów, które niezależnie od innych cech konstrukcyjnych zapewniają nogom możliwość oddychania, a i w stopniu minimalnym ograniczają ruchomość stopy.

W-DAMSKIM-STYLU--KURTKA-ELECTRA--SPODNIE-STELLA-KERRY-I-BUTY-PUMA-250.15.crop.600.880

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Bezpieczeństwo

Wysokie buty dobrej jakości są bezpieczniejsze od butów z niską cholewką. To oczywiste. Z drugiej strony to właśnie jakość wykonania i zastosowane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że wysokie cholewki sprawdzają się lepiej. Generalnie przy zakupie należy zwracać uwagę na typowe ochraniacze. Im jest ich więcej tym lepiej. Z drugiej strony należy też przyjrzeć się i temu, czy przypadkiem taki opancerzony but nie utrudnia ruchu w czasie chodzenia. W końcu poruszamy się nie tylko na motocyklu. Od czasu do czasu trzeba pokonać parę metrów pieszo.

Konstrukcja butów motocyklowych

Dobrej jakości buty osłaniają całą nogę, łącznie ze stopą, a te części ciała są szczególnie narażone na kontuzje – twierdzi redakcja 123zdrowie.pl. Standardem stało się już wzmacnianie podeszew butów w miejscach, w których but styka się z jakimiś elementami motocykla (np. z dźwignią zmiany biegów). Część producentów, mają na myśli komfort, oszczędność i uatrakcyjnienie obuwia idzie jeszcze dalej tworząc buty dla motocyklistów z wymiennymi elementami. Kupując takie buty po zniszczeniu podeszwy nie musimy wymieniać całości – wystarczy wymiana tego jednego elementu.

Za dobre buty motocyklowe trzeba niestety sporo zapłacić. Kultowa marka – Daytona – oferuje modele kosztujące ponad półtora tysiąca złotych, choć dobre jakościowo obuwie innych marek można kupić nawet za niewiele ponad pół tysiąca.

Jaka jest Twoja reakcja?
13%
25%
0%
 • Zdjęcie profilowe alande
  29 maja 2015 at 19:35

  W sumie ważna rzecz. Na 50dziesiątce nawet przy wywrotce wystarczą zwykłe buty.. Ale już z większymi pojemnościami zabezpieczający ubiór nie zaszkodzi.

 • Zdjęcie profilowe Wombat
  30 maja 2015 at 00:07

  a powiedz mi co za różnica czy na nogę spada ci 110kg o pojemności 50 czy o pojemności 125 lub 300? Albo czy wywrotka przy 50-60km/h i więcej jest mniej urazowa na 50cc?

 • Zdjęcie profilowe WodzuWGK
  30 maja 2015 at 05:56

  No właśnie, nie ma żadnej różnicy – mnie na lewą stopę położył się swego czasu Kymco New Dink 50 i odczuwałem to potem przez kilka tygodni, że o zniszczonych butach nie wspomnę. Niezależnie czym się jeździ buty motocyklowe to bardzo dobry pomysł, w przypadku skutera wystarczą krótkie miejskie nadające się również do codziennego użytku.

 • Zdjęcie profilowe elloco
  30 maja 2015 at 11:30

  Tak patrząc to po co kurtka albo dobry kask. Każda z tych rzeczy jest bardzo ważna, bez względu na to czy podróżujemy zwykła pięćdziesiątką czy 300ccm. To odzież ochronna i przy najmniejszej kolizji ma spowodować jak najmniejsze obrażenia naszego ciała. Widziałem kiedyś chłopaczka jak wywrócił się na motorowerze przy małej prędkości (spodnie dresowe, krótki rękawek,brak rękawic), nie było mowy żeby wstał sam, nie wyglądało to zbyt dobrze. Nie wspomnę już o ludziach na dość mocnych maszynach w takim ubiorze, na motocykl było stać ale na ubranie to już nie.Prawda jest taka że mało ludzi na skuterach ma ubrania motocyklowe, chociażby dlatego że pełen ubiór może przekroczyć wartość jego sprzętu.