Kask motocyklowy Arai Concept X – bezpieczeństwo jest zawsze w modzie

W skrócie
  • Arai Concept-X kask motocyklowy klasy premium w stylizacji retro
  • Klasyczny wygląd i najnowsze technologie w jednym kasku

Moda na retro nie przemija! W ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku popularność zyskują motocykle typu cafe racer, custom, czy bobber. Do tego typu maszyn potrzeba nie tylko klasycznego stroju, ale i odpowiedniego kasku będącego zwieńczeniem porządnej retro-stylówy. Coraz większa liczba producentów wychodzi naprzeciw temu trendowi – do grona dołączył również japoński Arai.

Mowa w tym wypadku o modelu kasku o nazwie Concept-X, który jest pierwszym w obecnej Arai kaskiem stylizowanym na klasyczny. Kształt jego skorupy jest zarazem sportowy, klasyczny i uniwersalny, co pozwala świetnie dopasować go do niemal każdego klasycznego motocykla.

Bezpieczeństwo nie jest retro

Mimo że Concept X jest stylizowanym kaskiem, to w kwestii bezpieczeństwa nie ma mowy o rozwiązań sprzed dekady. Lekka atestowana skorupa kasku motocyklowego Arai Concept-X wzmocniona opatentowanym paskiem obwodowym jest tak zaprojektowana, aby w razie wypadku sunąć po powierzchni i odbijać się przeszkód, minimalizując ryzyko urazów głowy i kręgosłupa. Zewnętrzna powłoka Concept-X wykorzystuje peryferyjnie opasaną konstrukcję z laminatu e-Complex (PB e-cLc) zapewniającą lekkość i wytrzymałość; został zaprojektowany tak, aby odbijał się i rozkładał siły uderzenia. Zastosowano nowe materiały, które zastąpiły matę AR jako warstwę środkową, co pozwoliło na znaczną redukcję wagi przy zachowaniu tej samej wytrzymałości co konstrukcja PB-cLc. A jego kształt nawiązuje do ideologii R75, która ma gwarantować bezpieczeństwo podczas upadku z motocykla. Dbałość o bezpieczeństwo przejawia się również w zastosowanym zapięciu podwójne D. A także w awaryjnym wyciąganiu poduszek policzkowych. Jeżeli chodzi o wyściółkę kasku, to jest w pełni wypinana – zarówno środek, jak i wspomniane poduszki policzkowe.

Rebelhorn Highflow IV: najlepszy zestaw tekstylny na pierwszy motocykl?

Wentylacja w wersji premium

Klasyczna powłoka zewnętrzna kasku motocyklowego Arai Concept-X skrywa niezawodny wewnętrzny system wentylacji. Na pierwszy rzut oka nie widać wentylacji górnej. Powietrze wpada przez przedni wlot znajdujący się na wizjerze – w brewkach – i jest zaciągane przez ukryty w wyściółce wielostopniowy kanał wentylacyjny. Tędy powietrze jest rozprowadzane pod wyściółką przez tunele w EPS-ie i znajduje ujście w trzech wylotach z tyłu kasku. Dodatkowo a sześć oczek szczelinowych tworzy kolejne wloty powietrza i zapobiega parowaniu.

Spójrz na to z innej strony…

System mocowania osłony VAS-VC nie tylko nadaje wyglądu retro, lecz także poprawia wydajność, obniżając punkt obrotu daszka, aby zmaksymalizować gładki kształt skorupy. Co ciekawe, szyba, która jest montowana w tym kasku, jest standardową szybą dla całej kolekcji. Można więc używać wymiennie także szyb czarnej i lustrzanej. To naprawdę spoko opcja.

Kask motocyklowy. Jak wyczyścić, wyprać i nie zniszczyć

Wersje kasku

Model Concept-X od Arai możemy kupić w dwóch wersjach. Podstawowa wersja jest jednokolorowa w cenie 2799 zł. Wersja malowana to koszt 3299 zł. W Dobrych Sklepach Motocyklowych kask jest objęty 5-letnim programem gwarancji. Można go również zarejestrować w programie Assistance.

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button