CEPiK 2.0 rusza w poniedziałek. Wszystko, co musisz wiedzieć!

W poniedziałek 13. listopada rusza część zmian w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wśród nich konieczność wniesienia opłaty za przegląd techniczny przed jego wykonaniem, zwiększone uprawnienia Straży Granicznej i uzupełnienie baz danych o informacje pochodzące z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Tak jak zapowiadano, w poniedziałek 13. listopada ruszają zmiany dot. systemu CEPiK. O większości z nich pisaliśmy na bierząco, jeszcze podczas fazy planowania i poszczególnych głosowań. Co warto wiedzieć?

ZOBACZ TAKŻE: CEPiK 2.0 w pierwszej fazie od 13 listopada 2017. Dalsze zmiany w przepisach w 2018

Przegląd płatny z góry

W ramach walki z “turystyką przeglądów technicznych” za przegląd pojazdu będzie trzeba zapłacić z góry. Ma to ograniczyć liczbę osób, które posiadając niesprawny pojazd jeżdżą od stacji do stacji, licząc na to, że “w końcu się uda”. Zmiana ta nie będzie dotyczyć przedsiębiorców (floty, rozliczanie się fakturami itp.).

W związku z powyższym do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) na bieżąco będą przekazywane dane o negatywnych badaniach technicznych w szczególności gdy badania zostają przerwane w trakcie wykonania i kierowcaunika konsekwencji nie pozwalając dokończyć badania i nie ponosząc kosztów ich wykonania. W ten sposób jednocześnie mamy nadzieje ograniczyć zjawisko „turystyki badań technicznych”, w których kierowcy nie uzyskują pozytywnego wyniku badania technicznego i przenoszą się do innej stacji technicznej – komentował Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.

Dane od ubezpieczycieli

Swoje bazy danych udostępni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Informacje przekazywane do CEPiK-u będą dotyczyć np. poważnych szkód na pojeździe, wymagających ponownego badania technicznego. W tym przypadku autorzy nowelizacji ustawy chcą uderzyć w stronę nieuczciwych sprzedawców handlujących pojazdami nie nadającymi się do użytku (a np. sprytnie naprawionymi). Dodatkowo, w CEP znajdą się informacje dot. zabezpieczeń (np. bankowych, komorniczych) na pojeździe. To także ukłon w stronę kierujących.

Straż Graniczna zabierze Ci dowód

Od poniedziałku zwiększą się uprawnienia Straży Granicznej, która będzie miała teraz prawo zabrać dowód rejestracyjny pojazdu w przypadku, gdy ten będzie niesprawny.

Informacje nt. pojazdu będzie można otrzymać poprzez odwiedzenie strony historiapojazdu.gov.pl (raport jest BEZPŁATNY, nie dajcie się naciągnąć na innych stronach!). Należy posiadać VIN, numer rejestracyjny pojazdu i datę pierwszej rejestracji. Po wpisaniu danych otrzymamy szczegółowy raport.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. NO i bardzo dobrze , moje szefostwo też uprawiało technikę jasia wędrowniczka na przeglądach – byli tak perfidni , że pojechali do innej miejscowości aby im podbito !!! Ale teraz kupili nowe auto a starego oddali na złom :))) , Mam tylko nadzieję, że “Kowalski” nie będzie brał faktury i wio na inna stację..

  2. Coraz twoja wiedza jest bardzo słaba. Kowalski jak weźmie fakturę i wio na inna stacje jak piszesz bedzień musiał zapłacić za nią tak jak i firma…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button