Yamaha YZF-R1 GYTR PRO – wyjątkowy sposób na świętowanie 25-lecia sportowego modelu

Yamaha świętuje 25 lat istnienia modelu YZF-R1

Yamaha YZF-R1 obchodzi 25 urodziny
  • Powstanie jedynie 25 egzemplarzy limitowanej wersji GYTR PRO
  • Model GYTR PRO wyróżnia się zaawansowaną technologią, która zaczerpnięta została z Mistrzostw Świata Superbike
  • Yamaha YZF-R1 jest na rynku już 25 lat

Model YZF-R1 na dobre zapisał się w motocyklowych kartach, dlatego sposób świętowania jego 25-tych urodzin musi być wyjątkowy. Edycja limitowana GYTR PRO trafiła właśnie do sprzedaży i jest pokazem kunsztu, doświadczenia oraz finezji inżynierów z działu Yamaha Motor Research & Development Europe, który jest odpowiedzialny za motocykle startujące w Mistrzostwach Świata Superbike.

Z pewnością nie ma motocyklisty, który modelu YZF-R1 by nie znał, gdyż od 25 lat jest on na rynku i zasłynął ze swych wyjątkowych osiągów oraz pięknego designu. Uwielbiany przez fanatyków sportowych jednośladów i równie chętny wybierany na tor. W tym roku obchodzi swoje 25-te urodziny, dlatego Yamaha przygotowała wyjątkową edycje specjalną o nazwie GYTR PRO. Czym się wyróżnia?

Jest grubo, gdyż wersja ta posiada specjalny pakiet elektroniki, części podwozia, układ napędowy i nadwozie z serii GYTR – Genuine Yamaha Technology Racing. Wersja PRO oznacza, że motocykl ten niemalże do granic możliwości ma przypominać rozwiązaniami technologicznymi, a także prowadzeniem i osiągami torową wersję, która startuje w Mistrzostwach Świata Superbike. Wobec tego możliwe wszystkie elementy zostały odchudzone – tylny stelaż oraz owiewki wykonane są z włókna węglowego. Ponadto na pokładzie znajdziemy zmodyfikowany zbiornik paliwa, komputer Magneti Marelli, widelec Öhlins FGR, amortyzator Öhlins TTX z pneumatyczną kontrolą napięcia wstępnego sprężyny, wahacz zaprojektowany specjalnie dla motocykli World Superbike. Sama elektronika GYTR Pro Electronic System jest również żywcem ściągnięta z wyścigowego odpowiednika i pozwala ona na niezwykle skuteczną kontrolę, monitoring oraz ustawianie systemów bezpieczeństwa, a także chociażby zmianę dawki paliwa.

Stworzenie tak sportowego motocykla udało się również dzięki pomocy doświadczonych zawodników. Swój wkład w produkcję mieli zawodnicy fabrycznego zespołu Yamahy, czyli Toprak Razgatlıoğlu i Andrea Locatelli wraz z kierowcą testowym Niccolò Canepą. Nieocenionem wsparcie własnym doświadczeniem oraz wiedzą wykazał się również ambasador japońskiego producenta, Valentino Rossi.

Z okazji 25. urodzin modelu YZF-R1 wyprodukowanych zostanie jedynie 25 egzemplarzy wyjątkowego modelu GYTR PRO. Przy zakupie klient sam wybierze swój GYTR PRO Shop, który będzie odpowiedzialny za złożenie jego motocykla, a w Polsce jest to Yamaha Liberty Motors. Dodatkowo każdy z nowych nabywców spędzi dzień na torze wyścigowym z zespołem mechaników, którzy zostaną poddani identycznemu procesowi strojenia motocykla, jak profesjonalni zawodnicy. Oficjalna cena nie została jeszcze podana, chociaż z pewnością przekroczy ona 139 000 złotych, gdyż tyle kosztuje model YZF-R1 GYTR.

Yamaha XSR 900 DB 40: Nowy retro-racer na horyzoncie

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button