- Podróże na motocyklach 125 nie tylko są fajne i przyjemne, ale przede wszystkim nie kosztują wiele. Pamiętajmy, że 80% całościowej kwoty związanej z wyjazdami na motocyklu generują koszty paliwa.
- W przypadku podróżowania na motocyklu 125 najważniejsza jest masa; zarówno bagażu jak i kierowcy. Dodatkowe kilogramy wpływają nie tylko na spalanie czy prowadzenie, ale przede wszystkim na nadmierne zużywanie układu napędowego.
- Podróżowanie na motocyklach 125 niesie za sobą pewne ograniczenia, o których powinniśmy pamiętać.
- Ile kosztuje podróżowanie na 125-tce?
- Jak przygotować motocykl 125 do podróży?
Wybierasz się swoim motocyklem 125 w wakacyjną podróż? Oto kilka spraw, o których zawsze powinieneś pamiętać. Część osób może odpowiedzieć prosto na tytułowe pytanie jak rozpocząć podróż na motocyklu 125? Wsiadaj i jedź. Teoretycznie podejście carpe diem nie jest do końca złe, bo spontaniczne wyjazdy niosą wiele przyjemności. Co jednak, gdy w trasie spotkają nas problemy, na które bardzo prosto możemy się przygotować? Poniżej znajdziesz porady, co zrobić, aby podróżowanie motocyklem, szczególnie o pojemności 125 cm3 było ekscytujące i przyjemne.
Motocykle klasy 125 dają całkiem niezłe możliwości turystyczne. Są lekkie, mało palą i bardzo często pozwalają wjechać tam, gdzie inne sprzęty mogą się nie dostać. Jednak jest kilka kwestii, o których powinniśmy pamiętać przed wyjazdem w podróż wakacyjną na motocyklach, na których możemy jeździć bez prawa jazdy kategorii “A”.
Podróż motocyklem 125. Najważniejsze informacje:
- Do czasu podanego w Google Maps dolicz przynajmniej 20% wartości.
- Unikaj autostrad i tras szybkiego ruchu, aby zapewnić sobie komfort podróżowania.
- Jeżeli chodzi o bagaż i pasażera, lepiej, gdy ograniczysz masę do minimum. Z dużym obciążeniem z prędkości maksymalnej 110 km/h zrobi się 90 km/h.
- Optymalny przebieg dzienny polecam ustawić maksymalnie do 300 km.
- Jednego dnia dziennie dobrze będzie zmieścić się maksymalnie w 6 godzinach jazdy.
Przede wszystkim ładunek
Nieodłącznym kompanem szeroko pojętych podróży motocyklowych jest bagaż. Sprzęt biwakowy, ubrania, i cała reszta majdanu potrafi sporo ważyć. W przypadku motocykla 125 nie dość, że jesteśmy ograniczeni przestrzenią ładunkową, to musimy pamiętać, że duża masa obciąży ramę i zawieszenie. Motocykl nie tylko będzie się gorzej prowadzić, ale przede wszystkim będzie narażony na dodatkowe awarie.
Przeciążona rama może pęknąć, a amortyzatory tylne uszkodzić. Z każdym kolejnym kilogramem będzie spadać prędkość maksymalna motocykla, a pokonywanie wzniesień będzie coraz trudniejsze. To finalnie może doprowadzić do przegrzewania silnika lub układu sprzęgłowego. Stąd już bliska droga do katastrofy.
Dlatego przemyśl dwa razy czy dany przedmiot będzie niezbędny w trakcie podróży. W tym przypadku każdy gram ma znaczenie.
Jakie ograniczenia, a jakie bonusy w podróżowaniu motocyklem 125?
Dużo osób, szczególnie motocyklistów jeżdżących na motocyklach o większej niż 125 pojemności może doradzić Ci odnośnie podróżowania 125 tak: Można, tylko, po co? Oczywiście takie podejście nie wzięło się znikąd. Nie jest to negowanie samego pomysłu, ale jak rozumiem intencją jest zwrócenie uwagi, że taka podróż może być na przykład bardziej wyczerpująca. Wystarczy jednak, że podejdziemy do tego zagadnienia z odpowiednim nastawieniem a przede wszystkim odpowiednim przygotowaniem, aby sprawić, że będzie to dobry wyjazd. Zrób sobie plan, lub chociaż wstępne założenia. Ile kilometrów w ciągu dnia jesteś w stanie pokonać? Moja propozycja to maksymalnie 300 km.
To wartość na tyle duża, że zajmie Ci 6 godzin i po zejściu z motocykla będziesz czuł szum w uszach od wiatru, a także lekki ból pośladków, a zarazem na tyle komfortowa, że przejedziesz przez pół Polski. Jeżeli chodzi o czas dotarcia do celu, weź pod uwagę, że do tego czasu, jaki pokaże Google Maps proponuję doliczyć 20%. Motocykle 125 są lekkie. To plus, jeśli chodzi o manewrowanie. Minus, jeżeli chodzi o silne podmuchy wiatru i bagaż. Jeżeli możesz, nie ładuj bagażu w nadmiarze. Jak więc zabrać bagaż?
Obejrzyj również nasz film:
Dla 125 na rynku znajdziesz uboższą ofertę na akcesoria w porównaniu do większych motocykli. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład motocyklowa rolka, czyli torba w kształcie walca. Jeżeli rozglądasz się za taką, motocyklowe są naprawdę fajne ze względu na wszyte paski do mocowania. Jeżeli zabierzesz ze sobą dodatkowe gumy i pasy to dam Ci ciekawą wskazówkę. Rozwiązaniem będą torby żeglarskie. Również są w takim kształcie, również są wodoodporne, a w dodatku często są tańsze lub mają dodatek w postaci szelek, aby można było nosić je jak plecak.
Zadbaj o silnik i układ hamulcowy
Wymiana filtrów, świecy oraz oleju wydaje się podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać przed podróżą. Poza tym sugerujemy przemyśleć kolejną wymianę, już w trakcie podróży. Dla większości 125-tek wymiana oleju silnikowego wypada co 1000 kilometrów. To spory dystans, ale w podróży zaskakująco szybko te kilometry pojawiają się na liczniku. Jeśli jeździsz motocyklem, do którego ciężko jest kupić filtr oleju, to warto się w niego zaopatrzyć. Zabieranie oleju silnikowego raczej nie ma sensu (chyba, że na dolewki) – dostaniesz go przecież w każdym sklepie.
Przed podróżą warto również skontrolować luz zaworowy. Jego niedostatek może sprawić, że po rozgrzaniu silnik będzie tracił wolne obroty, a w drastycznych przypadkach nie będzie ich utrzymywać nawet tuż po odpaleniu. Samo odpalenie również może okazać się trudne.
Jedną z najważniejszych spraw, o których powinniśmy pamiętać jest kontrola układu hamulcowego i zużycia płynu hamulcowego. Jeśli Twój motocykl osadzony jest na szprychowych kołach, sprawdź czy są odpowiednio naciągnięte. W podróży, kiedy objuczysz swój sprzęt i wjedziesz na dziury szprychy mogą poluzować się jeszcze bardziej, a finalnie może dojść do uszkodzenia koła.
Ile kosztuje podróżowanie na motocyklu 125?
Drogo i tanio. Drogo, jeżeli dopiero musisz skompletować motocyklowy strój, bo na co dzień, jeżdżąc po mieście lub na krótsze odcinki wystarczał Ci kask. W co więc się ubrać? Jeżeli planujesz dłuższe trasy na przykład pokonanie w ciągu dnia 300 km docenisz z każdym kolejnym kilometrem:
- Dobrą kominiarkę, która nie drapie Cię pod nosem i nie przewiewa na szyi.
- Spodnie i kurtkę motocyklową, wyposażone w ochraniacze i uszyte z materiałów o podwyższonej odporności na ścieranie, które sprawią, że będziesz bardziej bezpieczny.
- Dodatkową odzież przeciwdeszczową, która sprawi, że nie będziesz musiał kryć się na poboczu pod drzewami lub na przystanku i nie poczujesz jak woda powoli przecieka przez każdą warstwę ubrania jakie masz na sobie.
- Rękawice, które sprawią, że jak będzie zbliżał się wieczór i chłód, dalej będziesz mógł ruszyć palcami, bo nie będą zziębnięte a do tego pokryte resztkami owadów.
- Buty motocyklowe, które oczywiście też zwiększą poziom Twojego bezpieczeństwa a w dodatku posiadają usztywnienie od góry stopy w miejscu, którym zmieniasz biegi.
Podróżowanie motocyklem 125 jest na szczęście tanie, jeżeli chodzi o koszt samej podróży, czyli przejechanych kilometrów. Bardzo przyjemną kwestią jest oczywiście to, że jeżdżąc 125 spalanie wielu maszyn waha się w okolicach 3l a często poniżej 3l. To oznacza, że pokonanie 100 km nawet przy wysokich w 2022 roku cenach paliwa ok 7.50zł za litr wyniesie nas jedynie 22,5 zł, uwzględniając tylko koszty paliwa. Niskie koszty ubezpieczenia, elementów eksploatacyjnych do serwisowania sprzętu, to wszystko sprawi, że taka podróż będzie zwyczajnie tania.
Sprawdź dokumenty i wykup ubezpieczenie
W ostatnim czasie mało kto wozi ze sobą dowód rejestracyjny, a to prowadzi do sytuacji, w których zapominamy o obowiązkowym przeglądzie i ubezpieczeniu OC. To bardzo ważne: przed wyjazdem zawsze powinniśmy sprawdzić dokumenty i upewnić się, że ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny nadal są aktualne. Jeśli jednak wybierasz się za granicę, to nie powinieneś zapomnieć o wykupieniu zielonej karty oraz dodatkowego ubezpieczenia w razie nieprzyjemnych sytuacji.
Gdzie podróżować motocyklem 125?
Aby podróż była przyjemna, zdecydowanie powinniśmy odpuścić sobie podróżowanie po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Nie będzie przyjemnością sytuacja, w której co chwilę będą mijać Cię rozpędzone busy powodując znaczne zawirowania powietrza i podmuchy. Odpowiedni dobór trasy w przypadku tej pojemności silnika jest kluczowy. Wyszukując trasy w Google Maps ustaw odpowiednio ustawienia.
Kliknij od razu trzy kropki, potem w opcje trasy i zaznacz, unikaj autostrad i kliknij gotowe. Najprzyjemniejsze będzie podróżowanie drogami krajowymi, przez lasy, wsie i miasta, tam, gdzie doświadczymy dookoła ładnych widoków. Jazda na motocyklu 125 w porównaniu do większych motocykli jest wolniejsza, ale możemy dostrzec więcej tego co dookoła. Ważne jest, abyśmy racjonalnie podeszli do tematu planowania dziennego przebiegu kilometrów.
Jak przygotować motocykl 125 do podróży?
Zajrzyj do książki serwisowej swojego motocykla. Tam znajdziesz wypisane podpunkty mające zastosowanie konkretnie do Twojego modelu. Ważne jest, aby w taką podróż wyruszyć sprawnym motocyklem, więc sprawdź, czy nie wymaga serwisu. Czy klocki hamulcowe i tarcze mają jeszcze wymaganą grubość? Czy wskaźnik pokazujący zużycie okładzin w hamulcu bębnowym ma jeszcze zapas do oznaczenia limitu zużycia? Czy wszystkie światła działają? Czy są w motocyklu jakieś usterki, które już dawno powinny być naprawione, ale do tej pory je odkładasz?
W zależności od zamierzonego przebiegu, w podróż motocyklową warto zabrać ze sobą smar do łańcucha i używać go, co około 500 km lub po jeździe w deszczu. Jakim typem 125 będziesz podróżować? Skuterem, nakedem, sportowym, turystycznym? Każdy z nich się nada, ale na niektórych łatwiej będzie taką trasę pokonać. Plusem motocykli 125 i bardzo często ich jednocylindrowych, chłodzonych powietrzem silników jest to, że są to proste, nieskomplikowane układy, które łatwo naprawić. Oznacza to też, że mniej się może w takim motocyklu popsuć, szczególnie, jeżeli chodzi o elektronikę. Jeżeli już się popsuje, motocykle 125 możesz zmieścić na niewielkiej przyczepce lub małym busie, więc łatwiej będzie przetransportować go z pomocą kogoś znajomego.
Plusy podróżowania motocyklem 125
- Podróże są tanie.
- Motocykle 125 są łatwe w prowadzeniu.
- W przypadku kradzieży, 125 to mniejsze zmartwienie finansowe w porównaniu do dużych motocykli.
- Są łatwe w serwisowaniu.
- Małe spalanie wiąże się z dużym zasięgiem np. 350 km przy zbiorniku 10 litrowym.
- Motocykle 125 są lekkie, więc nawet z bagażem, łatwo będzie je podnieść w przypadku wywrotki w nieutwardzonym terenie.
Minusy podróżowania motocyklem 125
- Długotrwałe wibracje od najczęściej jednocylindrowych silników pracujących blisko obrotów maksymalnych przez dłuższy czas.
- Siedzenie w motocyklach 125 najczęściej nie jest nastawione na duży komfort podróży.
- Odczuwalnie słabsze osiągi przy zwiększonej masie bagażu.
Co sądzicie o podróżach 125? Jakie są Wasze doświadczenia?
robię do 500 km dziennie nie ma żadnych z wymienionych problemów. honda pcx