Aktualnie czytasz:
Wymiana Karty Motorowerowej na Prawo Jazdy AM: Od kiedy i za ile

Od kiedy będzie można wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy AM. Ile to będzie kosztować? Ile zapłacimy za kurs i egzamin? Co z 13 latkami? Skuterowo.com jako pierwsze ujawnia te informacje.

Dziś rozmawiamy z Janem Szumiałem, dyrektorem Praskiej Auto Szkoły i członkiem Polskiej Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców na temat wymiany karty motorowerowej na prawo jazdy AM.

Kiedy i na jakich zasadach posiadacze kart motorowerowych zdobytych przed 2013 rokiem będą mogli je wymienić na AM?

Jan Szumiał: Warto przytoczyć tutaj fragment ustawy, która wchodzi w życie wraz z 19 stycznia 2013:

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Art.133 ust.2
Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dn. 20 czerwca 1997r.- Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność i uprawnia do prowadzenia motoroweru do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kat. AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.
ust.3
Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.  Wszystko wskazuje na to, że wymiany dokonywać będzie można od 20 stycznia 2013.

Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem

Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem: O tym traktuje nowa ustawa, przekonuje Jan Szumiał z Praskiej Auto Szkoły.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Aby ubiegać się o wydanie prawa jazdy należy rozpocząć od odbycia badań lekarskich i uzyskania orzeczenia lekarskiego, z którym należy udać się do Urzędu Starostwa zgodnie z miejscem zameldowania, gdzie  po sprawdzeniu w CEPiKu czy nie  ma zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zostanie przyjęty wniosek o wydanie uprawień..

Ustawa wchodzi w życie, mam 13 lat i kartę motorowerową, nie mogę jej wymienić na prawo jazdy AM, bo nie ukończyłem 14 roku życia. Co mam zrobić? Nie mogę przez rok jeździć?

Jan Szumiał: Wynika z tej ustawy, że osoby mające ukończone 13 lat posiadające kartę motorowerową do ukończenia 14 roku życia są uprawnione do kierowania motorowerami. W chwili ukończenia 14 lat mogą wymienić ją na prawo jazdy kat. AM. W skrócie: Trzynastolatkowie posiadający kartę do kolejnych swoich urodzin nie muszą niczego robić.

Jaki będzie orientacyjny koszt wymiany karty motorowerowej na prawo jazdy AM?
Jan Szumiał: Koszt wymiany karty motorowerowej wynieść ma około 100 zł.

Już wiemy, że każdy, kto przed 19 stycznia ukończył 18 rok życia, albo zdobył kartę motorowerową może dalej jeździć. Pozostałym zostaje zapisanie się na kurs i zdanie egzaminu państwowego. Ile to będzie kosztować?

Jan Szumiał: Koszt kursu indywidualnie ustala ośrodek przeprowadzający szkolenie. Prawdopodobnie wyniesie połowę kursu kat. A
Według rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami ma wynosić nie mniej niż 10 godz. teorii i 10 godz. jazdy.

Istotne:

1. Każdy, kto ukończył 14 rok życia i posiada kartę motorowerową, będzie mógł złożyć w Starostwie wniosek o wydanie uprawnień AM. Wcześniej konieczne będzie udanie się do lekarza po zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Koszt około 100 PLN. Należy tego dokonać przed upływem 18 roku życia. Inaczej uprawnienia wygasają.

2. Osoby, które przed 19 stycznia 2013 ukończyły 18 lat nie muszą posiadać prawa jazdy AM. 

3. Osoby, które posiadają kartę, ale nie ukończyły 14 roku życia, do momentu osiągnięcia wymaganego wieku nie muszą dokonywać wymiany na AM.

4. Koszt kursu na prawo jazdy AM ma wynieść około 500 PLN, będzie obejmować łącznie 20 godzin szkolenia (teoria i praktyka). 

5. Koszt egzaminu państwowego w WORD na kategorię AM wynosić będzie: 140 PLN (praktyczny) + 30 PLN (teoretyczny).

6. Zapisy na szkolenia/kusy i egzaminy na prawo jazdy AM rozpoczną się wiosną 2013.

Więcej o przepisach ruchu drogowego:

Prawo Jazdy 2013: Raport
Prawo Jazdy AM
Karta Motorowerowa
Taryfikator Punktów Karnych
Znaki Drogowe

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
50%
13%
70 Komentarze
1 4 5 6 7
 • Zdjęcie profilowe Faziu
  2 lutego 2013 at 08:15

  Panowie a co z osobą która robiła kartę na policji i dostała tylko zaświadczeniem na wydanie karty motorowerowej ? tez mogę iść z tym zaświadczeniem do starostwa i mi dadzą prawko za bańkę ?

 • Zdjęcie profilowe CrisPL
  19 lutego 2013 at 14:03

  A to ciekawe, bo byłem w urzędzie w moim mieście i powiedziano mi, że nie muszę wymieniać karty na AM.

 • Zdjęcie profilowe
  19 lutego 2013 at 14:04

  Bo nie musisz wymieniać, ale ta karta wygaśnie wraz z uzyskaniem przez Ciebie pełnoletności, a wraz z nią Twoje uprawnienia na poruszanie się motorowerem.

 • 4 marca 2013 at 14:29

  witam mam pytanie odnosnie skuterów ja mam 33 lata czy ja tesz mam zrobic karte AM bo mam tylko dowód rejestracyjny bo nic stego niekumam???moje gg-6629510

 • Zdjęcie profilowe kamil_sek
  22 kwietnia 2013 at 10:11

  100 za wymiane i 50 za badania chyba jakoś tak, ja jeszcze musze zaczekać na dowód osobisty

 • Zdjęcie profilowe Kuba11
  16 maja 2013 at 17:00

  Możesz jeździć na karcie do 18 roku życia.

 • Zdjęcie profilowe rebeluch
  16 maja 2013 at 18:32

  A jeżeli mam ukończone 14 lat (ur 01.01.1999r) I kartę motorowerową zdałem przed wejściem ustawy (ok. 2 miesiące przed) i posiadam kartę to czy muszę ją wymieniać koniecznie ? Czy na karcie motorowerowej nie można jedździc i dadzą mi mandat ?/
  Jak to jest bo nie rozumiem ??

 • SZCZEPAN
  24 lutego 2016 at 15:44

  Witam. Mam KATREMOTOROWEROWA[DUPLIKAT]Z 1994R.BYLEM W STAROSTWIE WYDZIAL KOMUNIKACJI CELEM WYMIANY NA KAT.AM.USLYSZALEM Z TEJ KARTY NIE MOZNA NA AM.CHCE SOBIE KUPIC AUTKO CZTEROKOLOWCA I NIEWIEM CZY BEDE MOGL PORUSZAC SIE NA TEJ KARCIE MOTOROWEROWEJ.PROSZE MI DAC KONKRETNA ODPOWIEDZ,

 • Das
  5 maja 2016 at 12:34

  By prowadzić czterokołowiec lekki wymagane jest prawo jazdy dowolnej kategorii (np.AM,T). Karta motorowerowa nie jest prawem jazdy. Gdybyś zdawał kartę po 20.06.1997 to mógłbyś ją wymienić na AM (po badaniu lekarskim). Boli, ale tak to wygląda.

 • Kamil
  6 marca 2017 at 21:04

  Czy jeśli zdałem kartę motorowerowa 15.06.2011 a ukończyłem 18lat będę musiał zdawać prawo jazdy AM???