- W tych miastach najłatwiej jest zdać egzamin na prawo jazdy
- Kontrola NIK wykazała, że nadal bardzo popularna jest tzw. turystyka egzaminacyjna
- Przyszli kierowcy celowo wybierają ośrodki w mniejszych miastach
Egzamin praktyczny, jak i teoretyczny, wygląda dokładnie tak samo w każdym ośrodku egzaminacyjnym, bez względu na lokalizacje. Mubi dotarło do bardzo ciekawych danych, które potwierdzają, że w naszym kraju nadal bardzo zauważalna jest tzw. turystyka egzaminacyjna, a adepci na kierowców wolą pokonać więcej kilometrów, aby podjeść do egzaminu w miejscu, które charakteryzuje się wysoką zdawalnością.
Wydawać by się mogło, że przy obecnych zabezpieczeniach w postaci kamer w pojazdach egzaminacyjnych i ogólnoprzyjętych standardach, trudność zdania egzaminu państwowego w każdym ośrodku będzie taka sama. Prawda jest jednak zupełnie inna, a adepci na kierowców coraz częściej nie korzystają z WORDów, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania i wolą pokonać znacznie więcej kilometrów do miejsca, które charakteryzuje się większą zdawalnością. W wielu przypadkach nie jest to dojazd liczący kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów, bo wielu kursantów pokonywało nawet ponad 500 km.
W związku ze zdawalnością na różnym poziomie od dłuższego czasu używa się pojęcia tzw. turystyki egzaminacyjnej, która polega na poszukiwaniu ośrodka i pojechaniu do takiego, w którym zdawalności jest na najwyższym poziomie. Problem jest ogromny, co potwierdził również NIK w przeprowadzonym w ubiegłym roku raporcie, z którego wynika, że przede wszystkim przyszli kierowcy wierzą, że łatwiej egzamin państwowy jest zdać w mniejszych miastach z niższym natężeniem ruchu, co jest oczywiście prawdą.
Najważniejsze informacje:
- Mubi opublikowało ciekawe dane, dzięki któremu poznaliśmy ranking miast, w których najłatwiej jest zdać egzamin praktyczny i teoretyczny na prawo jazdy.
- Kontrola NIK wykazała, że tzw. turystyka egzaminacyjna nadal się rozwija, a przyszli kierowcy wybierają ośrodki w znacznie mniejszych miastach.
- Sprawdź ranking, w których miastach kierowcy najczęściej zaliczają pozytywnie egzamin państwowy na prawo jazdy.
Przeczytaj również:
Prawo jazdy kategorii A – to wszystko musisz wiedzieć! [KOMPENDIUM WIEDZY]
Dochodzenie Najwyższej Izby Kontroli wykazało, że w badanym okresie prawie 4000 przyszłych adeptów z Warszawy finalnie zdawało egzamin w Łomży, do którego przyjechało również, uwaga, ponad 1000 kandytatów z województwa zachodniopomorskiego. Wielu z nich pokonało znacznie ponad 600 km i podczas całej drogi ominęło 40 bliższych ośrodków. Problem jest zatem potężny i przede wszystkim należy wyjaśnić, że nie zależy on od samych egzaminatorów, bo takie czasy już minęły i każdy przejazd aktualnie obserwowany jest przez baczne oko kamery, więc łatwo odwołać jest się od jakichkolwiek nieprawidłowości, a przede wszystkim od wielkości miasta. Im będzie ono mniejsze, tym znacznie mniej na egzaminacyjnej trasie pojawi się problematycznych rond, skrzyżowań, tramwajów i autobusów, a dodatkowo natężenie ruchu będzie znacznie mniejsze. Znacznie trudniej jest zatem popełnić błąd, a przy tym znacznie łatwiej jest uzyskać pozytywny wynik egzaminu.
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – w którym mieście jest najłatwiej go zdać?
W kwestii egzaminu teoretycznego byłem przekonany, że zdawalność będzie na bardzo podobnym poziomie. Przecież odbywa się on dokładnie w ten sam sposób, a kandydaci na kierowców korzystają z dokładnie tej samej bazy pytań. Na próżno jest w przypadku tego egzaminu szukać zatem jakichkolwiek czynników, które mogą wpłynąć na wynik tak jak w przypadku praktyki. Zdanie egzaminu teoretycznego jest uzależnione tylko od wiedzy adepta na kierowcę, a pomimo tego różnice i tak są spore. Według analityków może to wynikać z wykształcenia – przeprowadzone badania udowodniły, że w dużych miastach jest więcej osób lepiej wykształconych, przez co nauka przepisów powinna być dla nich znacznie prostsza.
Ranking miast, w których najłatwiej jest zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy według danych, do których dotarło Mubi:
- Bydgoszcz – 88%
- Opole – 71%
- Białystok – 65%
- Gdańsk – 64%
- Katowice – 62%
- Lublin – 59%
- Szczecin – 57%
- Warszawa – 57%
- Łódź – 56%
- Wrocław – 56%
- Zielona Góra – 53%
- Kielce – 52%
- Toruń – 50%
- Olsztyn – 49%
- Kraków – 47%
Egzamin praktyczny na prawo jazdy – w którym mieście jest najłatwiej go zdać?
W przypadku sporych różnic dotyczących zdawalności egzaminów praktycznych raczej nie będzie większego zaskoczenia, bo ich powód został wyjaśniony już w powyższej części tego artykułu. Ciekawostką jest jednak fakt, że w obu rodzajach egzaminów ciężko jest doszukiwać się jakichkolwiek zależności. Owszem, jeden i drugi najczęściej zaliczają adepci na kierowców w Bydgoszczy, ale pozostałe miejsca to już istny misz-masz.
Ranking miast, w których najłatwiej jest zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy według danych, do których dotarło Mubi:
- Bydgoszcz – 59%
- Rzeszów – 49%
- Zielona Góra – 41%
- Poznań – 40%
- Lublin – 39%
- Białystok – 39%
- Gdańsk – 38%
- Wrocław – 35%
- Warszawa – 34%
- Olsztyn – 32%
- Kielce – 31%
- Toruń – 30%
- Katowice – 29%
- Szczecin – 27%
- Kraków – 25%
- Łódź – 25%
- Opole – 24%
Mubi nie poinformowało skąd posiada owe dane, dlatego raczej powinniśmy je traktować w formie ciekawostki, w której może być spora domieszka prawdy. Pewne zachowania i różnice w zdawalności mają faktyczne uzasadnienie, a przede wszystkim najlepszym ich potwierdzeniem jest tzw. turystka egzaminacyjna. Mniejszy ruch=mniej stresu, a mniej kolizyjnych, trudnych skrzyżowań i rond faktycznie może być powodem, przez który zdawalność egzaminów państwowych w znacznie mniejszych miastach jest wyższa.