Aktualnie czytasz:
Taryfikator punktów karnych i problemy z głową...

Policja: Przewożenie pasażera bez kasku ochronnego skutkuje przypisaniem do konta kierowcy 4 punktów karnych. Natomiast kierujący motocyklem lub motorowerem za jazdę bez kasku ochronnego będzie otrzymywał 2 punkty karne. Absurd?

Taką informację przekazał Skuterowo.com mł. insp. Marek Konkolewski, Radca Zespołu Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Czyżby ustawodawca, autor projektu nowego taryfikatora, który wkrótce wejdzie w życie miał problem z logicznym rozumowaniem?

Od zawsze pojawiały się głosy, że jazda bez kasku to jedno z najcięższych wykroczeń kierowców jednośladów. To również kompletny brak wyobraźni i zwykła głupota. Szerzej pisaliśmy o tym dwa lata temu w publikacji Kaski są dla mięczaków. Wówczas podkreślaliśmy rolę hełmu i skrajnie symboliczne kary za jego brak. Teraz, wraz z nowym taryfikatorem mandatów doszło do zaostrzenia przepisów, ale w sposób nielogiczny. To jakby ustawodawca chciał powiedzieć, że życie i zdrowie pasażera jest mniej istotne od kierowcy. Czy w razie kolizji, upadku kierujący jest lepiej chroniony od jadącego na tylnej kanapie?

To nie wina policji. Nawet nie wiadomo czy politycy konsultowali się w tej kwestii z "drogówką". Jeśli definitywnie projekt nowego taryfikatora mandatów wejdzie w życie wówczas policjanci będą zmuszeni do stosowania tego typu kar. Nadal za prowadzenie motocykla czy skutera bez kasku konsekwencje prawne będą niewspółmierne do zagrożenia i niebezpieczeństwa.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

W przypadku posiadania jednego kasku oddanie go pasażerowi to miły gest, jednak czy to logiczne? Według autora projektu tak właśnie powinno się robić. Czy ktoś ma problem z głową?

A jakie są Wasze opinie?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Treść komunikatu Zespołu Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji dla Skuterowo.com
Fot.: Skuterowo.com
Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
22 Komentarze
1 2 3
 • Zdjęcie profilowe koziii
  26 lipca 2012 at 15:37

  Mam pytanie jeśli jeżdżę skuterem na kartę motorowerową to gdzie oni odnotują punkty karne. Tak samo chyba muszę mieć pieniądze żeby zapłacić ten mandat czy jak jest bo przecież nie pracuje ..

 • Zdjęcie profilowe birdam
  29 lipca 2012 at 21:24

  heh autor artykuł oburza się na sytuację całkiem odwrotną niż opisana w artykule. Taryfikator mówi że za kierowce 2pkt a za pasażera 4 a autor opisuje odwrotną sytuację.

  Koziii pkt karnych nie dostaniesz bo nie masz prawa jazdy i nie mogą ci go zabrać ale może być sprawa skierowana do sądu i możesz dostać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  A na mandacie pkt. bedą wyszczególnione ponieważ strażnik miejski czy też policjant nie wie czy posiadasz prawo jazdy np. kat. B1 (nie musisz ich okazywać jadąc pojazdem nie wymagającym uprawnień) a jeżeli posiadałbyś prawo jazdy to pkt. byłyby doliczone