Aktualnie czytasz:
Taryfikator punktów karnych i problemy z głową…

Policja: Przewożenie pasażera bez kasku ochronnego skutkuje przypisaniem do konta kierowcy 4 punktów karnych. Natomiast kierujący motocyklem lub motorowerem za jazdę bez kasku ochronnego będzie otrzymywał 2 punkty karne. Absurd?

Taką informację przekazał Skuterowo.com mł. insp. Marek Konkolewski, Radca Zespołu Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Czyżby ustawodawca, autor projektu nowego taryfikatora, który wkrótce wejdzie w życie miał problem z logicznym rozumowaniem?

Od zawsze pojawiały się głosy, że jazda bez kasku to jedno z najcięższych wykroczeń kierowców jednośladów. To również kompletny brak wyobraźni i zwykła głupota. Szerzej pisaliśmy o tym dwa lata temu w publikacji Kaski są dla mięczaków. Wówczas podkreślaliśmy rolę hełmu i skrajnie symboliczne kary za jego brak. Teraz, wraz z nowym taryfikatorem mandatów doszło do zaostrzenia przepisów, ale w sposób nielogiczny. To jakby ustawodawca chciał powiedzieć, że życie i zdrowie pasażera jest mniej istotne od kierowcy. Czy w razie kolizji, upadku kierujący jest lepiej chroniony od jadącego na tylnej kanapie?

 
Czytaj
REKLAMA

MOTOCYKLE SUZUKI Z PAKIETEM TRAVEL PACK

Travel Pack to specjalna edycja popularnych i wszechstronnych motocykli Suzuki z wyposażeniem, które poprawi komfort Twojego podróżowania. Zwinny GSX-S1000F, niezawodny V-Strom 1000 XT i uniwersalny V-Strom 650 XT – teraz w wersji specjalnej z wyposażeniem w cenie.

To nie wina policji. Nawet nie wiadomo czy politycy konsultowali się w tej kwestii z „drogówką”. Jeśli definitywnie projekt nowego taryfikatora mandatów wejdzie w życie wówczas policjanci będą zmuszeni do stosowania tego typu kar. Nadal za prowadzenie motocykla czy skutera bez kasku konsekwencje prawne będą niewspółmierne do zagrożenia i niebezpieczeństwa.

W przypadku posiadania jednego kasku oddanie go pasażerowi to miły gest, jednak czy to logiczne? Według autora projektu tak właśnie powinno się robić. Czy ktoś ma problem z głową?

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

A jakie są Wasze opinie?

Treść komunikatu Zespołu Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji dla Skuterowo.com
Fot.: Skuterowo.com
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
100%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
22 Komentarze
1 2 3
 • Zdjęcie profilowe koziii
  26 lipca 2012 at 15:37

  Mam pytanie jeśli jeżdżę skuterem na kartę motorowerową to gdzie oni odnotują punkty karne. Tak samo chyba muszę mieć pieniądze żeby zapłacić ten mandat czy jak jest bo przecież nie pracuje ..

 • Zdjęcie profilowe birdam
  29 lipca 2012 at 21:24

  heh autor artykuł oburza się na sytuację całkiem odwrotną niż opisana w artykule. Taryfikator mówi że za kierowce 2pkt a za pasażera 4 a autor opisuje odwrotną sytuację.

  Koziii pkt karnych nie dostaniesz bo nie masz prawa jazdy i nie mogą ci go zabrać ale może być sprawa skierowana do sądu i możesz dostać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  A na mandacie pkt. bedą wyszczególnione ponieważ strażnik miejski czy też policjant nie wie czy posiadasz prawo jazdy np. kat. B1 (nie musisz ich okazywać jadąc pojazdem nie wymagającym uprawnień) a jeżeli posiadałbyś prawo jazdy to pkt. byłyby doliczone