Prawo jazdy kategorii B, czyli na samochód: możesz z nim zdecydowanie więcej i to nie tylko na motocyklach 125

W skrócie
  • Uprawnienia kategorii B pozwalają na jazdę nie tylko samochodami o masie do 3.5 tony i motocyklami kategorii 125. Pojazdów, którymi możemy jeździć jest zdecydowanie więcej!
  • Więcej informacji o prawie drogowym, testów motocyklowych i niesamowitych historii ze świata motocykli znajdziesz na naszej stronie, jednoslad.pl

Prawo jazdy kategorii B uprawnia nie tylko do poruszania się samochodami po drogach publicznych. Posiadając to uprawnienie możesz w spokoju jeździć motorowerami, motocyklami 125, quadami i nie tylko. Czym jeszcze możesz jeździć bez najmniejszych obaw? Ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości, a Ty będziesz mógł korzystać najwymyślniejszych pojazdów, które oferują wypożyczalnie np. w kurortach wakacyjnych.

W związku olbrzymią popularnością aut, przyjęło się, że każdy kierowca posiada uprawnienia kategorii B – to logiczne, chociaż musimy pamiętać, że nadal możemy spotkać osoby, które wiele lat temu wyrobiły np. prawo jazdy na ciężarówkę, jednocześnie nie posiadając uprawnień kategorii B (np. po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej przed zmianą ustroju) – jest to jednak margines. Przeciętny kierowca, poruszający się po polskich drogach posiada dokumenty uprawniające go do poruszania się autami osobowymi, ale okazuje się, że nie tylko. Z prawkiem na samochód możemy zrobić zdecydowanie więcej!

Jeśli zastanowimy się nad tym do czego uprawnia nas posiadanie prawa jazdy kategorii B, to może się okazać, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych dokumentów drogowych. Posiadacz tej kategorii może poruszać się po drogach publicznych autami osobowymi oraz dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Oznacza to, że nie tylko możesz jeździć zwykłą osobówką, ale i przy okazji sporych rozmiarów pickupami, autami dostawczymi czy kamperami. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że kierowca posiadający uprawnienia kat. B nie może kierować zestawem pojazdów łącznie przekraczającym 3.5 tony. Czym jest dopuszczalna masa całkowita (DMC)?

To proste, DMC oznacza łączną masę pojazdu (lub pojazdów jeśli poruszamy się z przyczepą) wraz z masą ładunku oraz masą osób podróżujących wewnątrz pojazdu. Masę pojazdu lub przyczepy znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.

Warto zaznaczyć, że możliwość zdobycia uprawnień, dzięki którym będziemy mogli poruszać się pojazdami do 3.5 nabywamy w wieku 18 lat. Po kolejnych trzech od pozytywnie zakończonego egzaminu automatycznie nabywamy prawa do jazdy po drogach publicznych motocyklami o pojemności 125 cm3 i nie tylko.

Sezon na jazdę motocyklami 125 rozpoczął się na dobre. Nie trać czasu, zacznij jeździć już teraz!

Co prawda pogoda w tym roku nie rozpieszcza motocyklistów, ale trzeba uczciwie powiedzieć, że sezon motocyklowy rozpoczął się na dobre, a my możemy korzystać z niego do woli – przynajmniej jeśli pogoda na to pozwala. Jeśli zatem nie chcesz się kisić się w puszcze i posiadasz prawo jazdy kategorii B od minimum trzech miesięcy, to możesz poruszać się po drogach publicznych motocyklami wyposażonymi w silniki o pojemności 125 cm3. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nie mówimy tylko o motocyklach, ale i o skuterach. Jest jednak kilka warunków: takie jednoślady nie mogą rozpędzać się do prędkości większej niż 130 km/h, musisz posiadać prawo jazdy kategorii B od minimum trzech lat, a współczynnik mocy do masy nie może być większy nić 0,1  kW/kg. Dodatkowo moc maksymalna motocykla 125 nie może przekraczać 11 Kw. Jak to wygląda w praktyce?

Hyosung GT 125

Najszybsze motocykle 125: stać na nie prawie każdego! Ranking TOP6 sportowych motocykli na kat. B

Praktycznie wszystkie motocykle 125 obecnie sprzedawane w salonach spełniają te kryteria. Trzeba jednak mieć się na baczności kiedy zamierzasz kupić używany motocykl – szczególnie sportowy lub terenowy, wyposażony w silnik dwusuwowy. Najmocniejsze jednostki tego typu osiągają grubo ponad 30 KM, a to może wpędzić Cię w kłopoty – no chyba, że ów motocykl posiada specjalną blokadę, a moc maksymalna wpisana do dowodu rejestracyjnego nie przekracza opisanych w prawie norm.

Co z quadami i trójkołowcami?

Quady to pojazdy, które w pewien sposób związane są z motocyklami, chociaż filozofia jazdy i sposób poruszania się takim pojazdem jest zupełnie odmienny od jazdy motocyklem. Finalnie jednak o tym czy możesz jeździć takim pojazdem po drogach publicznych decyduje sposób w jaki quad został zarejestrowany. Jeśli w rozumieniu prawa quad jest motocyklem, to do jazdy nim będziesz potrzebować prawo jazdy kategorii A – chyba, że spełnia warunki opisane dla motocykli 125. Jeśli jednak quad został zarejestrowany jako czterokołowiec lub pojazd rolniczy to możesz się nim poruszać z prawem jazdy kategorii B w kieszeni. Warto również poruszyć temat prawa jazdy AM, które zezwala na jazdę pojazdami wyposażonymi w silniki o mocy do 4kW, które pozwalają na rozpędzenie pojazdu do 45 km/h. Ich masa nie może przekraczać 350 kilogramów.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Najciekawszym kruczkiem prawnym jest jednak możliwość poruszania się motocyklami trójkołowymi w prawem jazdy kategorii B w kieszeni na motocyklach większych niż 125 cm3. Ta liberalizacja prawa była ukłonem w stronę osób, które nie są w stanie z najróżniejszych powodów jeździć na motocyklach, a nie chcą np. tracić czasu na stanie w korkach – w takich przypadkach trójkołowce odnajdują się znakomicie. Ważne: tego typu “motocykle” musza spełniać homologację L5e. Najważniejszym elementem jest odległość kół w osi, w której znajdują się właśnie dwa koła. Odległość ta nie może być mniejsza niż 460 mm. Dodatkowo taki sprzęt musi być wyposażony w hamulec postojowy. Ważna uwaga: tego typu pojazdy mogą posiadać silniki większe niż wcześniej wspomniane 125-tki!

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Trzecia dekada XXI wieku.., a Piaggo jeszcze na żarówkach z lat 60 tych ubiegłego wieku.. Czas widocznie sie tam zatrzymał.. I to wszystko za 30 koła..? To potrafią tylko Sycylijczycy..!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button