Prawo jazdy AM (Karta Motorowerowa) 2016: Będzie konieczna opinia pedagoga szkolnego: Social 18 Jednoślad.pl

Sejmowa Komisja Infrastruktury szykuje kolejne zaostrzenie przepisów w zakresie uzyskiwania uprawnień przez nieletnich. Otrzymanie prawa jazdy AM, dawniej karty motorowerowej będzie uzależnione od pozytywnej opinii pedagoga szkolnego.

Nowelizacji ma podlegać Art. 10 ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. Punkt drugi ma zostać uzupełniony o dodatkowe wymagania stawiane przed kandydatem na kierowcę motoroweru:

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna oraz po wydaniu pozytywnej opinii pedagoga szkolnego, właściwiej placówki edukacyjnej.

To kolejna kłoda pod nogi nastolatków chcących legalnie podróżować motorowerami i skuterami o pojemności do 50 ccm. Zdaniem posła Mateusza Poznańskiego, członka Sejmowej Komisji Infrastruktury, kształt zakładanego projektu ustawy to skutek licznych apeli płynących ze środowiska szkolnego:

Zadaniem naszej Komisji jest weryfikacja obowiązującego prawa. Widzimy, że bieżące rozwiązania legislacyjne nie poprawiły sytuacji wśród nastoletnich. Stąd będziemy procedować zastosowanie nowych wymogów formalnych. Dla nas najistotniejsza jest pełna weryfikacja kandydatów na kierowców, którzy starają się o prawo jazdy AM. Nie tylko pod względem merytorycznym, ale także mentalnym.

Jakie będą wytyczne stawiane przez psychologów? Póki co posłowie nie zdradzają. Pozostaje czekać na akty wykonawcze do projektowanej nowelizacji.

Edit: Możecie być spokojni. Postanowiliśmy uczcić 1. kwietnia.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

6 opinii

 1. 1 kwietnia ma swoje prawa, ale do tej pory nic nie napisaliście, że AM będzie łatwiej uzyskać, ponieważ:
  – skrócono czas szkolenia = ceny kursu spadną do ok.350-400zł. Dobre dla ludzi którzy mają możliwość poćwiczenia we własnym zakresie
  – podzielono zadanie slalomu wolnego i ósemki na dwa osobne
  – skrócono min. czas jazdy po mieście do 10minut

 2. czy osoba po 18 roku musi posiadac karte motorowerową jesli nie posiada prawa jazdy
  motorower do 50 ccm

 3. I co mam nadal czekać czy robić to prawo jazdy AM ponieważ za około 1 mies kupuję zipp pro 50 i nie wiem co robić ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button