Niewidzialny znak przed każdym skrzyżowaniem w naszym kraju. Wiesz o nim?

Przepisy drogowe, o których nie każdy pamięta

W skrócie
  • Znak B-34, czyli koniec ograniczenia prędkości obowiązuje nawet, gdy jest niewidoczny
  • Nie zawsze jednak ten przepis ma zastosowanie, bo od tej reguły jest kilka wyjątków
  • Większość kierowców nie pamięta tego przepisu, a ma on zastosowanie podczas codziennych przejazdów przez skrzyżowania

Znak B-34 stoi przy każdym skrzyżowaniu w Polsce, ale go nie widać, mimo to trzeba o nim pamiętać bo spełnia bardzo ważne zadanie. Kiedy działa i jakie są od tego wyjątki? Okazuje się, że mało który kierowca zna te zasady.

Znak drogowy B-34 “koniec ograniczenia prędkości” oznacza odwołanie ograniczenia prędkości wprowadzonego znakiem B-33. Po minięciu tego znaku limity prędkości muszą być ustalone na nowo innymi znakami lub są ustalone odrębnymi przepisami. Według prawa drogowego tak samo działają  skrzyżowania. To jednak nie wszystko co odwołują skrzyżowania, odwołują one też: zakaz wyprzedzania, zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe, zakaz używania sygnałów dźwiękowych, zakaz postoju, zakaz postoju w dni parzyste,  w dni nieparzyste oraz zakaz zatrzymywania się.

Niewidzialne znaki, o których nie każdy pamięta

Dzieje się tak prawie zawsze, jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Skrzyżowanie nie odwołuje ograniczenia prędkości jeśli znak jest prostokątny i znajduje się na białym tle, w takim przypadku obowiązuje w całej wyznaczonej strefie. Podobnie jest jeśli, klasyczny, okrągły znak z limitem prędkości znajduje się pod znakiem z nazwą miejscowości albo pod tym, który informuje, że wjeżdżamy na teren zabudowany, wtedy limit obowiązuje do miejsca gdzie stoi znak informujący nas o wyjeździe z miejscowości lub terenu zabudowanego.

Przeczytaj też:

Motocykl z napędem wodorowym? Kawasaki twierdzi, że to możliwe!

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko co na pierwszy rzut oka wygląda jak skrzyżowanie faktycznie nim jest. Prawo o ruchu drogowym bardzo dokładnie to określa.

Skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.

Przeczytaj też:

Policyjna akcja Motocykl znów zebrała żniwa

Przypomnijmy, że drogą twardą jest droga z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowej oraz z płyt betonowych, lub kamienno-betonowych, jeżeli długość jej nawierzchni przekracza 20 m. Pozostałe drogi są drogami gruntowymi.

Dojeżdżasz do skrzyżowania i pojawiają się znaki. Jest jednak jeden, który pozostaje niewidoczny, ale nadal obowiązuje. To znak B-34, którego na tym zdjęciu także nie widać.

Jeśli więc droga publiczna łączy się z drogą wewnętrzną, gruntową, strefą ruchu czy dojazdem do posesji – nie jest to skrzyżowanie. Po minięciu wspomnianych rozwidleń dróg wymienione wcześniej znaki zakazu wciąż obowiązują.

Warto zapamiętać te przepisy i fakt obowiązywania znaku, który choć niewidoczny, bardzo często ma swoje zastosowanie.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button