Motocykle i Skutery 125: Będzie można jeździć manualem?

Skuterowo.com jako pierwsze podało do wiadomości treść projektu nowelizacji ustawy o kierujących (Pilne będzie można jeździć motocyklem 125 na prawo jazdy B). Dziś informujemy o proponowanych poprawkach Senatu - PiS chce, aby  z kat. B można było jeździć na 125 z manualną skrzynią biegów.

Senator Jan Maria Jackowski:

Dziękuję bardzo.

(...)

Pytanie drugie. Chodzi mi o wspomniane rozwiązanie – od razu podkreślę, że jest ono bardzo dobre – dotyczące poszerzenia uprawnień związanych z kategorią B o możliwość kierowania motocyklem czy pojazdem jednośladowym, pojemność silnika 125 cm3, 11 kW mocy itd. Chciałbym zapytać, po co tam jest dodane, że chodzi o pojazd z automatyczną skrzynią biegów. To w pewien sposób może stwarzać wrażenie działania o charakterze lobbingowym, ponieważ ograniczona jest… Jest znany katalog producentów tego rodzaju sprzętu, którzy już szykują się do omawianych tu zmian. Czy na posiedzeniach komisji nie było rozważane zlikwidowanie wspomnianego wymogu automatycznej skrzyni biegów? Spowodowałoby to ujednolicenie i zdjęcie z omawianego zapisu ewentualnego odium związanego z tym, o czym przed chwilą powiedziałem. Dziękuję bardzo.

REKLAMA

RZUĆ WYZWANIE MIASTU Z BMW G 310 R

Obudź się z uśmiechem na twarzy bo każdy dzień z BMW G 310 R to szansa na spróbowanie czegoś nowego. Kompletny pakiet ma wszystko, czego potrzebujesz – w tym nowoczesne światło do jazdy dziennej. Dzięki zoptymalizowanemu silnikowi z Ride by Wire i sprzęgłem z funkcją Anti-Hopping pojazdem jeździ się intuicyjnie i zwinnie, niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na randkę czy poza miasto. Przekonaj się o zwrotności, łatwości obsługi i sportowym charakterze G 310 R i każdego dnia stawiaj sobie nowe, większe wyzwania.

Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski:

(...) Jeżeli chodzi o druga kwestię, to nawet dzisiaj, przed posiedzeniem, rozmawiałem o tej sprawie z senatorem Cimoszewiczem, który podnosił podobną wątpliwość. Przyznam, że wspomniana wątpliwość była też zgłaszana, chociaż może nie tak wyraźnie, na posiedzeniach komisji. Chodzi tutaj nie tyle o kategorię producentów, ile o kategorię pojazdów – mówimy, generalnie rzecz biorąc, o skuterach. Komisja uznała, że tego rodzaju rozwiązanie ma mieć wpływ na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza dla jednośladów. Ja ze swojego doświadczenia powiem – mówiłem to już panu senatorowi – że jeszcze nie spotkałem ani jednego motocyklisty, który jeździłby zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Dlatego też wszystkie ograniczenia, które mamy zamiar stosować w ruchu pojazdów jednośladowych, są w moim przekonaniu pożądane. I być może potrzeba ich jeszcze więcej. No chyba że doczekamy się tego, że raptem wszyscy motocykliści, albo przynajmniej znaczna ich część, zaczną przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Komisja przyjęła to rozwiązanie, uznając, że nie ma tutaj zagrożenia związanego z tym, iż stworzy się jakieś preferencyjne warunki dla producentów określonej grupy pojazdów jednośladowych.

Senator Ryszard Górecki:

(...)

Przyjmowane rozwiązania liberalizują dotychczasowe przepisy dotyczące między innymi uzyskiwania uprawnień do jazdy motocyklami przez posiadających od minimum trzech lat prawo jazdy na auta osobowe. Jest spore zainteresowanie tą ustawą i zwracano się w tych kwestiach do mojego biura.

Mam pytanie związane z bezpieczeństwem uczestnika ruchu, który uzyska takie uprawnienia, pytanie o ewentualne stwarzanie niebezpieczeństwa dla innych. Niewątpliwie na drogach pojawi się duża liczba mało doświadczonych motocyklistów, których ominie obowiązek szkoleń. Sprawa może w szczególnym stopniu dotyczyć ludzi młodych. Wiemy, jak wiele jest wypadków motocyklowych, bo przecież tego doświadczamy. Czy w związku z tym planowane są przedsięwzięcia promocyjno-profilaktyczne mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa nowej kategorii kierowców? Jakie inne działania są planowane, aby zminimalizować ryzyko występowania nieszczęść na polskich drogach? Pytam, bo tego jest tak dużo.

Senator Witold Gintowt-Dziewałtowski:

Panie Senatorze, ja odpowiem na pierwsze pytanie, a jeżeli chodzi o kwestię drugą, to prosiłbym o odpowiedź pana ministra – mówię o działaniach promocyjno-wychowawczych, o których pan profesor wspomniał.

Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż w Polsce mamy do czynienia z relatywnie bardzo niewielkim ruchem jednośladów. W ruchu drogowym uczestniczy bardzo nieduża liczba jednośladów, zwłaszcza jednośladów o małej mocy. W państwach Europy Zachodniej… O Europie Wschodniej nie ma co mówić, bo akurat ruch drogowy w wielu państwach Wschodu jest zdominowany przez jednoślady. W moim przekonaniu powinniśmy czynić wszystko, żeby umożliwiać chętnym i potrafiącym poruszać się po ulicach, po szosach Rzeczypospolitej zdobycie odpowiednich uprawnień, jednocześnie wymagając od nich odpowiednich kwalifikacji, umiejętności i odpowiedzialności, jeśli chodzi o poruszanie się w masie ruchu drogowego.

Rozwiązania, które są tu wprowadzane, stanowią, jak pan senator słusznie zauważył, znaczną liberalizację przepisów obecnie obowiązujących. Mam nadzieję, ma ją także komisja i, jak przypuszczam, mają ją również autorzy projektu… Do projektu ustawy, który pierwotnie został przedłożony przez posłów w Sejmie, zgłoszono prawie dwieście poprawek, czyli jednak bardzo zdecydowanie nad nim dyskutowano i rozważono wszystkie możliwości, wszystkie zagrożenia, które mogą się pojawić po wprowadzeniu bardziej liberalnych przepisów. Tam na to wszystko zwracano uwagę. No, z tego rodzaju przepisami prawa zawsze jest tak, że o tym, kto miał rację, dowiadujemy się, jak one zaczynają funkcjonować. Obowiązkiem rządu, obowiązkiem wszystkich organów państwa, które będą egzekwować przestrzeganie przepisów przez uczestników ruchu drogowego, będzie doprowadzenie do tego, żeby przepisy, które wejdą w życie, nie szkodziły, a pomagały. I mam nadzieję, że tego rodzaju zdarzenie będziemy mogli tu obserwować. Tyle mogę powiedzieć, Panie Senatorze.

Łącznie senatorowie wprowadzili do ustawy 14 poprawek. Z tymi zmianami nowelę poparło 51 senatorów, przy braku głosów przeciwnych i 21 wstrzymujących.

Czytaj Raport: motocykle i Skutery 125 na prawo jazdy B

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button