Ku przestrodze – motocykl został skradziony podczas jazdy próbnej w Brzanie

Bądźcie czujni i ostrożni!

W skrócie
  • Motocykl został skradziony podczas jazdy próbnej - prosta umowa i kaucja jest najlepszym zabezpieczeniem
  • Złodziejami okazało się dwóch współpracujących 14-latków
  • Sprawa trafiła do sądu, a PitBike został zwrócony do właściciela

Zarówno sprzedaż, jak i kupno motocykla to zawsze bardzo emocjonujący moment, w którym łatwo zapomnieć jest o zachowaniu ostrożności. To właśnie wtedy zdecydowanie bardziej należy skupić się na starannym sprawdzeniu motocykla, ale przede wszystkim na dokumentacji oraz zabezpieczeniach, które będą chroniły transakcję.

Sprzedaż swojego motocykla z pewnością źle będzie wspominał mieszkaniec miejscowości Brzana w powiecie gorlickim, który swojego PitBike postanowił wystawić na jednym z najbardziej popularnych portali aukcyjnych. Zainteresowany poprosił o spotkanie, a po krótkich oględzinach standardowo kupujący zapytał o jazdę próbną. To standardowy proces, który nie jest niczym zaskakującym w przypadku zakupu/sprzedaży jednośladu, jednakże dziwić może bierne zachowanie właściciela, który na jazdę niezarejestrowanym crossem pozwolił 14-latkowi z miasta Bobowa. Mężczyźni nie spisali żadnej umowy na jazdę próbną, a dodatkowo na poczet ucieczki lub uszkodzenia motocykla nieletni kupujący nie zostawił również kwoty w wysokości równowartości pojazdu.

Krótka przejażdżką w cale nie była taka krótka, gdyż 14-latek postanowił ukraść motocykl. Właściciel pojazdu zaalarmował policję i bezpośrednio po zgłoszeniu kradzieży w poszukiwania złodzieja zostało zaangażowanych kilka patroli policji z powiatu gorlickiego, a już następnego dnia działania podjęte przez policjantów z Komisariatu Policji w Bobowej okazały się skuteczne. Na terenie posesji jednej z miejscowości w powiecie tarnowskim odnaleziono skradzionego PitBike. Sprawcami było dwóch współpracujących ze sobą 14-latków.

Najważniejsze informacje:

  1. Kupujący okazał się złodziejem i ukradł PitBike podczas jazdy testowej.
  2. Motocykl udało się odnaleźć już następnego dnia, a za kradzieżą stało dwóch współpracujących ze sobą 14-latków.
  3. Prosta umowa i kaucja ochroni cię przed nieuczciwymi kupującymi – warto dodatkowo zabezpieczyć się sprzedając motocykl.

Najlepsza umowa kupna-sprzedaży dostępna jest poniżej:

Umowa kupna-sprzedaży motocykla 2024 do pobrania [Wzór PDF oraz DOC]

Wobec nieletnich zostanie skierowany wniosek do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Tarnowie, natomiast PitBike zwrócony został właścicielowi.

Chwilę przed godziną 15:00 doszło do kradzieży motocykla mrf 140 RC w miejscowości Bobowa. Złodziej odjechał w stronę Siedlisk, Łużnej. Poniżej zdjęcia motocykla, bardzo proszę o pomoc wszystkich, którzy coś wiedzą. Osoba, która ukradła to brunet około 170 cm wzrostu, ubrany był na brązowo. Ktokolwiek widział, że ktoś przejechał obok takim motocyklem (jechał z Bobowej w kierunku Siedlisk, Łużnej” proszę o zgłoszenie tego. – tak brzmiało ogłoszenie właściciela, które pojawiło się w lokalnej prasie.

Jak uniknąć kradzieży motocykla podczas jazdy testowej?

Śmiem twierdzić, że jazda próbna powinna zostać w pewnym stopniu określona przez obowiązujące prawo, aby zarówno kupujący, jak i właściciel posiadali niezbędną wiedzę oraz dokumentację, która uchroni ich przed kradzieżą, wypadkiem czy uszkodzeniem w trakcie jazdy. Aby jednak samodzielnie się zabezpieczyć warto jest przede wszystkim przygotować dodatkową umowę na użyczenie pojazdu do przeprowadzania jazdy testowej i jednocześnie wpłacenie kaucji w ustalonej kwocie. Coraz więcej sprzedających jest świadomych sporego ryzyka związanego z udostępnieniem motocykla, dlatego już w aukcji zawarta jest informacja, że przetestowanie jednośladu na drodze jest możliwe jedynie pozostawiając kaucję w wysokości kwoty, która zawarta jest w ogłoszeniu. I słusznie.

W owej umówię powinny znaleźć się dane właściciela oraz osoby, która będzie kierowała motocyklem wraz z numerem prawa jazdy. To idealny moment, aby uzyskać informację czy potencjalny zainteresowany posiada niezbędną kategorię. Udostępnienie motocykla osobie, która nie posiada PJ wiąże się z karą grzywny, która wynika z kodeksu wykroczeń art. 96: “karze grzywny podlega właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień, a także osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka oraz osobę niemającą sprawności fizycznej, lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu“. Właścicielowi grozić będzie mandat w wysokości 300 zł, natomiast znacznie gorsze konsekwencje będzie miała osoba, która prowadziła pojazd.

Dodatkowo jest to moment, w którym można zweryfikować czy kupujący poważnie zainteresowany jest sprzedażą i czy posiada odpowiednie środki finansowe do sfinalizowania transakcji. Stworzenie umowy z zapisaniem przebiegu motocykla, a także dokładnej godziny wyjazdu oraz powrotu będzie również zabezpieczeniem, jeżeli kierujący podczas jazdy testowej popełniłby wykroczenie, które uwiecznione zostało przez fotoradar.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button