Aktualnie czytasz:
Jazda samochodem na prawo jazdy AM. Co mi grozi?
1

Czy mając prawo jazdy AM mogę jeździć samochodem? Czy w razie kontroli dostanę 300 czy 500 PLN mandatu? Czy dostanę za to punkty karne? Takie pytania ostatnio nadzwyczaj często pojawiają się zarówno na naszym Forum jak i na skrzynce redakcja@skuterowo.com.

Prawo jazdy AM w czystej teorii niczym się nie różni od dokumentu każdej innej kategorii. Plastikowe, wielkości karty kredytowej, ten sam kolor i taka sama tabelka. Posiadanie tego plastiku skłania młodych ludzi to życia w przeświadczeniu, że „teraz świat należy do nich”. Naszym zdaniem jest to, delikatnie mówiąc, błędne podejście do swoich uprawnień.

Jeśli za brak prawa jazdy jest 500 zł mandatu, to za brak „tylko” odpowiedniej kategorii jest 300 zł. No to będę jeździć samochodem! Tak, nastolatek, który posiada AM zapłaci 300 zł za brak uprawnień danej kategorii, nie za jazdę bez prawa jazdy. To dla wielu brzmi zachęcająco i dlatego myślą o zakupie dwuśladu.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Jednak co się stanie w razie kontroli? Grozi za to kilka rzeczy:

1. Mandat 300 PLN i 0 pkt karnych (ostatecznie do decyzji Sądu).
2. Mandat dla posiadacza pojazdu za udostępnienie pojazdu osobie nieuprawnionej (tak, za to też się dostaje grzywnę).
3. Kierowca otrzymuje zakaz dalszej jazdy (laweta).
4. Cała sprawa zostaje skierowana do Sądu Rodzinnego, który zadecyduje o dalszych losach oraz finalnej wysokości grzywien. W tym przypadku najwięcej problemów będzie miał rodzic bądź opiekun prawny osoby niepełnoletniej.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

To i tak najłagodniejsze sankcje grożące osobie niepełnoletniej, która z prawem jazdy AM postanowi jeździć samochodem. Dużo gorzej będzie w przypadku kolizji/wypadku/potrącenia. Wówczas:

1. Za wszystkie straty płaci rodzic (nie działa ubezpieczenie OC/AC).
2. Sprawa obligatoryjnie trafia do sądu.
3. W przypadku czyjeś śmierci Twoi rodzice będą zmuszeni do zapłacenia odszkodowania bliskim ofiary.
4. W przypadku spowodowania kalectwa rodzic będzie ofierze wypłacać dożywotnią rentę.
5. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku małolat dozna obrażeń, również rodzic będzie odpowiadać przed Sądem za niewystarczający nadzór nad dzieckiem.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
20%
Interesujące
8%
heh...
2%
Że co?
45%
Grrrr!
6%
Smutne
12%
 • Ada
  5 kwietnia 2019 at 11:06
  Plusy

  Jaki czas mogę przechowywać tą kruszonkę z owocami ? Bo nie zjem całej blachy na jedno śniadanie :p

  http://udzielepozyczkiprywatnie.blogspot.com/

  Minusy

  Fajna, lekka przekąska

  jesteś wirtuozem pisania i wymyślania prze różniastych historii! jesteś JEDYNĄ blogerką, którą czytam, a nie tylko przeglądam fotografki z lumpami…fenomenalnie wpis, jeszcze bardziej fenomenalna autorka!