Jazda samochodem na prawo jazdy AM. Co mi grozi?

Czy mając prawo jazdy AM mogę jeździć samochodem? Czy w razie kontroli dostanę 300 czy 500 PLN mandatu? Czy dostanę za to punkty karne? Takie pytania ostatnio nadzwyczaj często pojawiają się zarówno na naszym Forum jak i na skrzynce [email protected]

Prawo jazdy AM w czystej teorii niczym się nie różni od dokumentu każdej innej kategorii. Plastikowe, wielkości karty kredytowej, ten sam kolor i taka sama tabelka. Posiadanie tego plastiku skłania młodych ludzi to życia w przeświadczeniu, że „teraz świat należy do nich”. Naszym zdaniem jest to, delikatnie mówiąc, błędne podejście do swoich uprawnień.

Jeśli za brak prawa jazdy jest 500 zł mandatu, to za brak „tylko” odpowiedniej kategorii jest 300 zł. No to będę jeździć samochodem! Tak, nastolatek, który posiada AM zapłaci 300 zł za brak uprawnień danej kategorii, nie za jazdę bez prawa jazdy. To dla wielu brzmi zachęcająco i dlatego myślą o zakupie dwuśladu.

Jednak co się stanie w razie kontroli? Grozi za to kilka rzeczy:

1. Mandat 300 PLN i 0 pkt karnych (ostatecznie do decyzji Sądu).
2. Mandat dla posiadacza pojazdu za udostępnienie pojazdu osobie nieuprawnionej (tak, za to też się dostaje grzywnę).
3. Kierowca otrzymuje zakaz dalszej jazdy (laweta).
4. Cała sprawa zostaje skierowana do Sądu Rodzinnego, który zadecyduje o dalszych losach oraz finalnej wysokości grzywien. W tym przypadku najwięcej problemów będzie miał rodzic bądź opiekun prawny osoby niepełnoletniej.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

To i tak najłagodniejsze sankcje grożące osobie niepełnoletniej, która z prawem jazdy AM postanowi jeździć samochodem. Dużo gorzej będzie w przypadku kolizji/wypadku/potrącenia. Wówczas:

1. Za wszystkie straty płaci rodzic (nie działa ubezpieczenie OC/AC).
2. Sprawa obligatoryjnie trafia do sądu.
3. W przypadku czyjeś śmierci Twoi rodzice będą zmuszeni do zapłacenia odszkodowania bliskim ofiary.
4. W przypadku spowodowania kalectwa rodzic będzie ofierze wypłacać dożywotnią rentę.
5. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku małolat dozna obrażeń, również rodzic będzie odpowiadać przed Sądem za niewystarczający nadzór nad dzieckiem.

Inne publikacje na ten temat:

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. jesteś wirtuozem pisania i wymyślania prze różniastych historii! jesteś JEDYNĄ blogerką, którą czytam, a nie tylko przeglądam fotografki z lumpami…fenomenalnie wpis, jeszcze bardziej fenomenalna autorka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button