Aktualnie czytasz:
Jazda motocyklem bez prawa jazdy 2018. Kara za jazdę bez prawa jazdy
1

Jazda motocyklem bez prawa jazdy 2018. Kara za jazdę bez prawa jazdy

autor: Przemysław Borkowski21 marca 2018

Od 50 do 5000 zł grzywny, sądowy zakaz i więzienie. A do tego możliwość wystąpienia regresu ubezpieczeniowego. Jazda motocyklem bez prawa jazdy? Tylko dla odważnych.

Przepisy ruchu drogowego w sposób jednoznaczny regulują kary dotyczące jazdy bez uprawnień. Gdy nie posiadamy prawa jazdy minimalną karą będzie mandat w wysokości 500 zł i poniesienie kosztów odholowania pojazdu. Może się jednak zdarzyć, że zostanie nałożona na nas grzywna w wysokości od 50 do 5000 zł.

Sprawa komplikuje się, gdy jedziemy motocyklem (lub innym pojazdem), mimo że czasowo straciliśmy uprawnienia - np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. W takiej sytuacji po pierwsze otrzymamy grzywnę od 50 do 5000 zł, a po drugie - sądowy zakaz administracyjny do prowadzenia pojazdów.

Zostaniemy zatrzymani mimo posiadania sądowego zakazu administracyjnego? Wtedy grozi nam od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia plus grzywna.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

W przypadku WSZYSTKICH powyższych scenariuszy może wystąpić regres ubezpieczeniowy. Jeśli kierowca bez uprawnień spowoduje wypadek w wyniku którego ucierpi zdrowie osób trzecich (albo ich mienie), całe koszty pokrywa sprawca. A te mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych!

Dodatkowo, kierowca bez uprawnień który spowoduje wypadek musi zapłacić karę na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym roku kara wynosi 4200 zł.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

 

Jaka jest Twoja reakcja?
5%
3%
79%
 • Marcin
  23 marca 2018 at 13:48

  No to teraz na kursach na kat. A dziewczyny nie będą już stanowić większości 🙂

  Szkoda jedynie, że policja w PL srogo traktuje jedynie przekroczenia prędkości,
  no i alko, za inne przewinienia często jest wielce pobłażliwa. Sam, jak zapomnę
  PJ to nigdy nie wracam do domu, bo już 3 razy w życiu byłem zatrzymany bez
  papierów i jeszcze nigdy nie dostałem za to mandatu.

  Co do sądowego zakazu administracyjnego powinien być obligatoryjny przy
  odebraniu prawa jazdy, ale dotyczyć pojazdów silnikowych, na które potrzebne
  jest PJ, a nie wszystkich, bo rower, czy hulajnoga to też pojazdy.
  A tak, można przecież wsiąść na 50-kę i popierdziwać po mieście.