Jazda motocyklem bez prawa jazdy 2018. Kara za jazdę bez prawa jazdy

Od 50 do 5000 zł grzywny, sądowy zakaz i więzienie. A do tego możliwość wystąpienia regresu ubezpieczeniowego. Jazda motocyklem bez prawa jazdy? Tylko dla odważnych.

Przepisy ruchu drogowego w sposób jednoznaczny regulują kary dotyczące jazdy bez uprawnień. Gdy nie posiadamy prawa jazdy minimalną karą będzie mandat w wysokości 500 zł i poniesienie kosztów odholowania pojazdu. Może się jednak zdarzyć, że zostanie nałożona na nas grzywna w wysokości od 50 do 5000 zł.

Sprawa komplikuje się, gdy jedziemy motocyklem (lub innym pojazdem), mimo że czasowo straciliśmy uprawnienia – np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. W takiej sytuacji po pierwsze otrzymamy grzywnę od 50 do 5000 zł, a po drugie – sądowy zakaz administracyjny do prowadzenia pojazdów.

Zostaniemy zatrzymani mimo posiadania sądowego zakazu administracyjnego? Wtedy grozi nam od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia plus grzywna.

W przypadku WSZYSTKICH powyższych scenariuszy może wystąpić regres ubezpieczeniowy. Jeśli kierowca bez uprawnień spowoduje wypadek w wyniku którego ucierpi zdrowie osób trzecich (albo ich mienie), całe koszty pokrywa sprawca. A te mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych!

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Dodatkowo, kierowca bez uprawnień który spowoduje wypadek musi zapłacić karę na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym roku kara wynosi 4200 zł.

[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

 1. No to teraz na kursach na kat. A dziewczyny nie będą już stanowić większości 🙂

  Szkoda jedynie, że policja w PL srogo traktuje jedynie przekroczenia prędkości,
  no i alko, za inne przewinienia często jest wielce pobłażliwa. Sam, jak zapomnę
  PJ to nigdy nie wracam do domu, bo już 3 razy w życiu byłem zatrzymany bez
  papierów i jeszcze nigdy nie dostałem za to mandatu.

  Co do sądowego zakazu administracyjnego powinien być obligatoryjny przy
  odebraniu prawa jazdy, ale dotyczyć pojazdów silnikowych, na które potrzebne
  jest PJ, a nie wszystkich, bo rower, czy hulajnoga to też pojazdy.
  A tak, można przecież wsiąść na 50-kę i popierdziwać po mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button