Taryfikator mandatów: Ile kosztują motocyklowe grzechy? - Opinie, Forum i Dane Techniczne Jednoślad.pl

Taryfikator mandatów: Ile kosztują motocyklowe grzechy?

Powiedzenie mówi, że przepisy są po to, żeby je łamać. Przyznaję, czasem się stosuję do tych słów i jak praktycznie każdemu, zdarzyło mi się przekroczyć prędkość, czy przejechać przez podwójną ciągłą. Jednak cały kodeks ruchu drogowego nie został stworzony, by nam utrudniać słodkie dwukołowe życie, ale po to, byśmy cało dojechali tam, gdzie mamy dojechać i przy okazji nie zrobili krzywdy nikomu innemu. Państwo stworzyło dosyć skuteczny system motywacji prowadzących do przestrzegania zapisów ustawy o ruchu drogowym i czasem miłość do prędkości, czy innych swawolnych zachowań może nas drogo kosztować, i to dosłownie. Postanowiłem zebrać i zestawić taryfikatory mandatów i spróbować stworzyć listę kilku najczęściej popełnianych przez skuterowców wykroczeń i wysokości kar za ich popełnienie.

Ignorowanie wskazań prędkościomierza to główna przyczyna mandatów
Ignorowanie wskazań prędkościomierza to główna przyczyna mandatów. Pamiętajmy, że w przypadku pojazdów zarejestrowanych jako motorowery przekraczanie 50 km/h to podwójne ryzyko.

Prędkość. Najczęstszy powód zatrzymania i niestety mandatu. Ciężko tu teoretyzować przy fabrycznie zablokowanych skuterach, ale co innego w przypadku tych już bez blokad. W tym przypadku wykroczenia możemy popełnic dwa - przekroczenie dozwolonej prędkości i niestety, prowadzenie pojazdu bez dokumentu potwierdzajacego posiadanie uprawnień do kierowania motocyklem, gdyż skuter jadący szybciej niż 45 km/h to już motocykl. i tak:

Przekroczenie prędkości o:

do 10 km/h - mandat do 50 zł

REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

o 11- 20 km/h - od 50 do 100 zł

o 21-30 km/h - od 100 do 200 zł

o 31- 40 km/h - od 200 do 300 zł

o 41- 50 km/h - od 300 do 400 zł

o 51 i więcej – od 400 do 500 zł

Ale i hamowanie w sposób powodujący zagrożenie w ruchu może grozić mandatem od 100 do 300 zł!

Kierowanie natomiast pojazdem bez posiadania wymaganych uprawnień może natomiast kosztować od 300 do 500 zł, oczywiście dopóki nie weźmiemy udziału w wypadku, niezależnie czy jako sprawca czy poszkodowany, wtedy konsekwencje nie skończą się na mandacie.

inne wykroczenia okołoskuterowe ujęte w taryfikatorze:

Jazda bez kasku to skrajna nieodpowiedzialność. 100 złotych mandatu to zdaniem Skuterowo.com kara zbyt liberalna i nieadekwatna w stosunku do popełnionego grzechu
Jazda bez kasku to skrajna nieodpowiedzialność. 100 złotych mandatu to zdaniem Skuterowo.com kara zbyt liberalna i nieadekwatna w stosunku do popełnionego grzechu

Jazda bez hełmu - oprócz oczywistego wystawiania się na różne, czasem nawet niespotykane w literaturze medycznej urazy, taka jazda kosztować nas będzie 100 zł.

Przewożenie pasażera nie posiadającego kasku to również 100 zł.

Przewożenie motorowerem pasażera będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających działających podobnie do alkoholu, to 150 zł. Doprawdy szkoda, że za tak nieodpowiedzialny czyn przewidziano tak symboliczną karę.

Naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego motorowerem- ciekawostka w miastach gdzie pobocza raczej ciężko spotkać, kosztuje 100 zł.

Uniemożliwienie włączenia się do ruchu autobusowi sygnalizującemu zamiar zmiany pasa lub wjechania z zatoki na pas ruchu to 200 zł.

Wyprzedzanie z niewłaściwej strony- jazda między samochodami na drodze np. dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku poza trenem zabudowanym- 200 zł.

Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych pojazdem innym niż silnikowy, czyli motorowerem właśnie, to 100 zł.

Jazda bez wymaganego oświetlenia200 zł.

Naruszenie przez kierującego motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu - 50 zł

Tyle taryfikator. Do tego czasem dochodzi również ułańska fantazja policjantów, generowana niestety przez jeszcze bardziej ułańską kreatywność kierujących przy łamaniu podstawowych przepisów. Oczywiście są one dla ludzi, a nie ludzie dla nich, ale warto mieć na uwadze, że przestrzeganie ich nie tylko zwiększy grubość naszych portfeli, ale przede wszystkim pozwoli nam jeździć długo i szczęśliwie.

Fot.: Skuterowo.com

Inne publikacje na ten temat:

31 opinii

  1. Prawdę napisali poprzednicy o Tobie Robertonos,a ja jeszcze dodam że w Sielpii to żeś się zachował jak nie powiem kto. Dlatego miedzy innymi wypisałem się z pseudo grupy „Mazowieckiej”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button