Taryfikator mandatów: Ile kosztują motocyklowe grzechy?

Powiedzenie mówi, że przepisy są po to, żeby je łamać. Przyznaję, czasem się stosuję do tych słów i jak praktycznie każdemu, zdarzyło mi się przekroczyć prędkość, czy przejechać przez podwójną ciągłą. Jednak cały kodeks ruchu drogowego nie został stworzony, by nam utrudniać słodkie dwukołowe życie, ale po to, byśmy cało dojechali tam, gdzie mamy dojechać i przy okazji nie zrobili krzywdy nikomu innemu. Państwo stworzyło dosyć skuteczny system motywacji prowadzących do przestrzegania zapisów ustawy o ruchu drogowym i czasem miłość do prędkości, czy innych swawolnych zachowań może nas drogo kosztować, i to dosłownie. Postanowiłem zebrać i zestawić taryfikatory mandatów i spróbować stworzyć listę kilku najczęściej popełnianych przez skuterowców wykroczeń i wysokości kar za ich popełnienie.

Ignorowanie wskazań prędkościomierza to główna przyczyna mandatów
Ignorowanie wskazań prędkościomierza to główna przyczyna mandatów. Pamiętajmy, że w przypadku pojazdów zarejestrowanych jako motorowery przekraczanie 50 km/h to podwójne ryzyko.

Prędkość. Najczęstszy powód zatrzymania i niestety mandatu. Ciężko tu teoretyzować przy fabrycznie zablokowanych skuterach, ale co innego w przypadku tych już bez blokad. W tym przypadku wykroczenia możemy popełnic dwa – przekroczenie dozwolonej prędkości i niestety, prowadzenie pojazdu bez dokumentu potwierdzajacego posiadanie uprawnień do kierowania motocyklem, gdyż skuter jadący szybciej niż 45 km/h to już motocykl. i tak:

Przekroczenie prędkości o:

do 10 km/h – mandat do 50 zł

o 11- 20 km/h – od 50 do 100 zł

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

o 21-30 km/h – od 100 do 200 zł

o 31- 40 km/h – od 200 do 300 zł

o 41- 50 km/h – od 300 do 400 zł

o 51 i więcej – od 400 do 500 zł

Ale i hamowanie w sposób powodujący zagrożenie w ruchu może grozić mandatem od 100 do 300 zł!

Kierowanie natomiast pojazdem bez posiadania wymaganych uprawnień może natomiast kosztować od 300 do 500 zł, oczywiście dopóki nie weźmiemy udziału w wypadku, niezależnie czy jako sprawca czy poszkodowany, wtedy konsekwencje nie skończą się na mandacie.

inne wykroczenia okołoskuterowe ujęte w taryfikatorze:

Jazda bez kasku to skrajna nieodpowiedzialność. 100 złotych mandatu to zdaniem Skuterowo.com kara zbyt liberalna i nieadekwatna w stosunku do popełnionego grzechu
Jazda bez kasku to skrajna nieodpowiedzialność. 100 złotych mandatu to zdaniem Skuterowo.com kara zbyt liberalna i nieadekwatna w stosunku do popełnionego grzechu

Jazda bez hełmu – oprócz oczywistego wystawiania się na różne, czasem nawet niespotykane w literaturze medycznej urazy, taka jazda kosztować nas będzie 100 zł.

Przewożenie pasażera nie posiadającego kasku to również 100 zł.

Przewożenie motorowerem pasażera będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających działających podobnie do alkoholu, to 150 zł. Doprawdy szkoda, że za tak nieodpowiedzialny czyn przewidziano tak symboliczną karę.

Naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego motorowerem- ciekawostka w miastach gdzie pobocza raczej ciężko spotkać, kosztuje 100 zł.

Uniemożliwienie włączenia się do ruchu autobusowi sygnalizującemu zamiar zmiany pasa lub wjechania z zatoki na pas ruchu to 200 zł.

Wyprzedzanie z niewłaściwej strony– jazda między samochodami na drodze np. dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku poza trenem zabudowanym- 200 zł.

Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych pojazdem innym niż silnikowy, czyli motorowerem właśnie, to 100 zł.

Jazda bez wymaganego oświetlenia200 zł.

Naruszenie przez kierującego motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 zł

Tyle taryfikator. Do tego czasem dochodzi również ułańska fantazja policjantów, generowana niestety przez jeszcze bardziej ułańską kreatywność kierujących przy łamaniu podstawowych przepisów. Oczywiście są one dla ludzi, a nie ludzie dla nich, ale warto mieć na uwadze, że przestrzeganie ich nie tylko zwiększy grubość naszych portfeli, ale przede wszystkim pozwoli nam jeździć długo i szczęśliwie.

Fot.: Skuterowo.com

Inne publikacje na ten temat:

31 opinii

 1. Najlepsze mandaty zbierają goście szalejący na ścigaczach. Kiedyś dwóch znajomych dostało po 600 i 1000zł za prędkość i jazdę na gumie. Poza tym można też dostać mandat za niewidoczne lub nieczytelne tablice, jeżeli blacha jest zgięta w połowie lub na tablicy znajduje się gruba warstwa spalonej gumy (w skuterach raczej niespotykane :P). Jeżeli mamy prawko np. A lub B to policja może chcieć na to prawko wpisać też punkty karne.

  PS. Niezachowanie odstępu od poprzedzającego pojazdu to 200zł mandatu (sprawdzone na sobie:D).

 2. Ja miałem jeszcze drugi, za jazdę po drodze z zakazem wjazdu i nie dotyczy upoważnionych. Nie byłem upoważniony i dostałem 50zł :D.

 3. Baa też dostałem mandat tzn. moja mama parę lat temu za nie opłacone OC jeszcze z moim starym skuterem 😀 poszedłem z mamą zarejestrować bzyka zatankowałem i jeździłem a że to były wakacje około 22 pierwsza kontrola 🙂 oczywiście karta motorowerowa była. I pani mnie prosi o dowód rejestracyjny ubezpieczenie i dowód osobisty lub inny dokument no i mówię że nie mam OC a pani policjantka mówi proszę o dowód i jedziesz przede mną na komisariat:D. Mama odebrała z policji na drugi dzień ubezpieczyłem i odebrałem skuter z policyjnego parkingu. Za parę dni przyszła kara/mandat 370 zł najniższa jaka może być.

 4. Witam ile można dostać mandatu za jazdę po 1 piwie wskazało 0.20 a po 25 minutach 0.18 i bez kasku

 5. Ja dzisiaj otrzymałem za spowodowanie kolizji 220zł. i 6pkt? O.o Tylko nie wiem gdzie te punkty wpisane skoro na motorowerowej śmigam jak na razie 🙂

 6. Piotrek, ale jak Ci przyszła fotka z budki dla ptaków to może i nie warto tego opłacać. 🙂
  Warto sobie poszukać w sieci jak to można obejść. Spora grupa ludzi nie płaci takich mandatów, system egzekwowania należności z tytułu wystawianych mandatów jest dość dziurawy (to nie jest jednak należny podatek dla US czy kredyt do spłacenia). Żyjemy jednak w Polsce, musimy trochę kombinować. 😀

  Z mandatów to jeszcze w tamtym XX wieku (byłem wtenczas młodym szczylem szalejącym czerwoną Syreną 105L 2T o mocy około 50 KM) zapłaciłem 50 zeta… za postój na grobli nad zalewem.
  Ale dla dobrych ujęć video i foto tej skarpety było jednak warto, pamiątkę mam do dzisiaj. Z tytułu eksploatacji skutera jeszcze mi się nie przytrafiło zabulić przez reakcję misiaczków. 😀

  Szerokości i drogi gładkiej jak stół… bez aktywnych budek dla ptaków. 😀

 7. Chinol_180 wielkie podziękowania za podpowiedzi ;)Wiesz ten mandat to przyszedł mi pocztą i nawet fotki nie dali,tylko napisali że nie mają obowiązku i że w sądzie w razie czego dopiero przedstawią ją :(Jeszcze nie zapłaciłem go i się zastanawiam czy to w ogóle zrobię….a jeżeli to urządzenie jest nie prawidłowo skalibrowane,albo co innego z nim jest nie tak.A może gościu puszką jechał obok i to o jego pojazd chodziło,a fotę mi to gówno zrobiło.Oczywiście im tego nie udowodnię a jakże władza święta i niech im zwykłych Kowalski nie podskakuje ,tylko niech buli bo kasę przeba z czegoś napychać nie!!W najgorszym wypadku będę im wpłacał po 100zł w ratach i tyle złodziejom jednym!!!Pozdrawiam Ciebie i szerokość.

 8. Kiego się wp…..asz z tobą gadam?!?!?!?Pisałem ci że nie mam życzenia prze znawco wszystkiego na konwersacje z tobą kiedykolwiek nie!!!Wodzu ci jeszcze nie wpierdolił?!?!?!

 9. Twoje zdanie obchodzi mnie tyle ile gówno psa sąsiada sprzed miesiąca,człowieczyno pisz sobie do bólu ile wlezie we wszystkich tematach na Skuterowo.com.Ale nie wp……j się w moje rozmowy z kimś!Robię wielkie g…. na twoje kompleksy i chorobę głowy w postać potrzeby komentowania wszystkiego tu jak leci,ale kiedy ja piszę z kimś to sobie nie życzę twoich nędznych komentów rozumiesz!!!

 10. Jeżeli TY z kimś piszesz to używał PW albo innego komunikatora 🙂 Po to są komentarze żeby każdy mógł powiedzieć co o danej sprawie myśli. I kultury trochę wypada w nich zachować

 11. Montecjusz a może tak jest jeszcze coś takiego że ja nie mam ochoty aby nijaki benekpe komentował moje pisemne rozmowy z kimś co?To że jest to forum i rozmowa poprzez kompa to nie znaczy że jeżeli danego delikwenta nienawidzę to muszę mieć jego wpisy w środku rozmowy z kimś innym.Jego opinia akurat chuja mnie obchodzi,jak na żywo z kimś rozmawiam i wp…la się w gadkę ktoś z kim nie mam życzenia to też mu mówią żeby spadał.

 12. Robertonos napisał:

  Kiego się wp…..asz z tobą gadam?!?!?!?Pisałem ci że nie mam życzenia prze znawco wszystkiego na konwersacje z tobą kiedykolwiek nie!!!Wodzu ci jeszcze nie wpierdolił?!?!?!

  Jakiej ty jesteś orientacji ?,pytam bo często wspominasz nick Wodza,wygląda jakbyś był co najmniej zafascynowany a może zakochany ? :).Taki z Ciebie katolik-patriota a zachowujesz się jak zwykły wiejski ciul.Po głębszej analizie twoich wypowiedzi nie ulega wątpliwości że trzeba Cię rozpatrywać w kategoriach medycznych.

 13. Żaden obrońca, mam po prostu alergie na głupotę i kicham na samo wspomnienie o Tobie… Wrocław na Śląsku? Nie sądzę… Poza tym z burakami nie jeżdżę 🙂

 14. Widzisz buraku że Benka i Lucka akurat bardzo lubię i cenię bo wnoszą dużo dobrego,są pomocni innym potrzebującym.Twoja wiedza w zakresie napraw skuterów i innych zagadnień jest zerowa.Ale czego można wymagać od kogoś kto ma inteligencję na poziomie liczników gazowych.

 15. No a ja lubię i znam Grupę Mazowiecką,Grupę Ślaską,Otwocką,Right Riders z Warszawy,Eagles MC z Warszawy,Gremium MC z Warszawy i wielu wielu innych nie zrzeszonych skuterowych i motocyklowych fanów.Więc w razie czego ma mi kto pomóc przy Yamaszce,zresztą wiesz tyle ile zjesz na temat tego jak się znam na skuterach.Na samym Skuterowo.com mam ponad 100 znajomych……natomiast fakt Ciebie,lucka71 i benkape niznoszę wprost.Taki los trójcy prze fachowców którzy są na Śląsku nie lubiani przez prawdziwą Grupę Śląską….a to właśnie ta grupa robi coś bobrego,każdy wie jaka akcję dla biednych dzieci przeprowadzili latem tego roku.A wy trzej co robicie takiego niby dla innych dobrego co!?!?!?!

 16. Od mazowieckiej miałeś tu niejednokrotnie pojechane, więc nieźli z nich kumple hehe. Śląska Grupa mnie nie interesuje, dali się tu poznać w PEWNEJ CZĘŚCI (żeby nie było generalizowania) jako buractwo i prostactwo w najczystszej formie. Także ich przychylność mam w głębokim poważaniu, podobnie jak Twoją.

 17. @robertonos żeby było jasne nie chcę wchodzić w żadne zatargi między wami. Ale pisząc tutaj musisz liczyć się z tym, że ktoś coś dopowie bo po prostu może 🙂 I naprawdę można swoje racje przedstawić na poziomie wyższym niż przeciętnego menelstwa pod monopolowym 🙂

 18. Lucek, ludzką głupotą nie warto się przejmować. Nie raz już gość udowodnił swoją prawdziwą wartość. Wielokrotnie obnażył swoje prawdziwe oblicze. O czym on wogóle pisze? Garstka ludzi, którzy razem czasami gdzieś pojadą, pretenduje do miana jakiejś grupy reprezentującej tak duży obszar jak Aglomeracja Śląska? Śmiech mnie ogarnia. Tysiące skuterowców nawet o takich grupach nie słyszało! Nie oszukujmy się, to są jakieś lokalne grupki, które jakoś tam się organizują.
  Ubliżanie, wyzywanie, agresja wobec innych – to charakteryzuje te przywołane grupy, których robertonos jest rzekomo członkiem.
  Szkoda, ze zamiast merytorycznej rozmowy, stać gościa jedynie na chamstwo w najgorszym wydaniu.
  Czy kiedykolwiek Lucek czy Dziadek komuś ubliżyli? Zapewniam, że nie. Ale wychowanie i dobre maniery wynosi się z domu, a nie z rynsztoka.
  Nie ma co się takimi patologicznymi zachowaniami przejmować. Tacy ludzie są niereformowalni. Swoje nieudacznictwo życia codziennego zapewne odreagowują na forum, śliniąc się i pocąc z podniecenia, że komuś znowu dopiekli. A na co dzień zapewne są gnojeni przez swoje żony, przełożonych, sąsiadów. Tutaj, w swoim wirtualnym światku kreują się na twardzieli. Żenada.

 19. Gorzej jak taki jegomość pragnie przekazywać swoją mądrość innym… Zauważyłem z resztą, że Grupa Śląska się już tu nie udziela i nastał względny spokój, mniej wulgaryzmów itp. Przypadek?

  Dobra ja kończę OT, mierzi mnie jednak brak kultury i zamierzam na takie zachowanie reagować. Na Administrację Skuterowa liczyć niestety nie można.

 20. Robertonos napisał:

  No a ja lubię i znam Grupę Mazowiecką,Grupę Ślaską,Otwocką,Right Riders z Warszawy,Eagles MC z Warszawy,Gremium MC z Warszawy i wielu wielu innych nie zrzeszonych skuterowych i motocyklowych fanów.Więc w razie czego ma mi kto pomóc przy Yamaszce,zresztą wiesz tyle ile zjesz na temat tego jak się znam na skuterach.Na samym Skuterowo.com mam ponad 100 znajomych……natomiast fakt Ciebie,lucka71 i benkape niznoszę wprost.Taki los trójcy prze fachowców którzy są na Śląsku nie lubiani przez prawdziwą Grupę Śląską….a to właśnie ta grupa robi coś bobrego,każdy wie jaka akcję dla biednych dzieci przeprowadzili latem tego roku.A wy trzej co robicie takiego niby dla innych dobrego co!?!?!?!

  Buraku dałem 10 zł na przybory dla tych dzieci,niewiele ale zawsze coś.Ty buraku ile dałeś ?.Grupa (Śląska)ta się tylko nazywa że Śląska,a ilu tam jest Ślązaków ?,policzysz na palcach jednej ręki.Nazwa Śląska to delikatnie mówiąc nadużycie.To że masz 100 znajomych o niczym nie świadczy,to tak samo jak na FB,znajomych mogę mieć nawet 500 tylko po co ?.Jak tak bardzo lubisz Grupę tak zwaną Śląską to zarejestruj się na ich forum,tam jest prawdziwe kółko różańcowe,wszyscy wszystkich kochają.Ty jako Katolik będziesz się tam czuł jak ryba w wodzie.Już niektórzy forumowicze z Mazowsza zauważyli że jesteś mistrzem w pisaniu nie na temat,jesteś kłótliwy,złośliwy i nigdy jeszcze nie napisałeś nic na temat mechaniki,elektryki czy o czymś związanym ze skuterami.Piszesz same dyrdymały nie na temat,szczekasz wokoło jak wiejski burek.Prawa jazdy nie masz Ćwoku bo pewnie twój umysł nie jest w stanie zapamiętać więcej niż dwa znaki drogowe.Wyobrażam sobie jakim jesteś utrapieniem dla innych użytkowników dróg.Tak w ogóle to przestaję na ciebie zwracać uwagę,szkoda klawiatury dla takiego prostaka jak ty.

 21. Prawdę napisali poprzednicy o Tobie Robertonos,a ja jeszcze dodam że w Sielpii to żeś się zachował jak nie powiem kto. Dlatego miedzy innymi wypisałem się z pseudo grupy „Mazowieckiej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button