Gdzie można parkować skuterem i motocyklem?

Ze względu na swoje gabaryty skutera z reguły jego parkowanie nie jest jakimś większym problemem. Najczęściej możemy postawić go gdziekolwiek – i będzie dobrze. Warto jednak sprawdzić, czy aby na pewno?

Zatrzymaniu i postojowi pojazdów kodeks drogowy poświęca cały rozdział. Jednak zasady dotyczące skuterów to zaledwie połowa tych zapisów. Nie musimy zastanawiać się co mamy zrobić na autostradzie lub drodze ekspresowej, bo zgodnie z Kodeksem po prostu na skuterze o pojemności do 50 ccm nie mamy tam czego szukać. Oczywiście moglibyśmy zgodnie z przepisami zaparkować naszego pupila na jezdni tuż przy jej prawej krawędzi. Jednak konia z rzędem temu, kto będzie chciał zaryzykować zdrowie swojego pieszczocha. Zaparkowanie skutera na ulicy jest po prostu wystawieniem go na pewną śmierć. Skoro w warunkach miejskich kierowcy nie przejmują się innymi zaparkowanymi obok samochodami, to trudno oczekiwać, aby obejrzeli się za siebie kiedy przewrócą nasz skuter. W najlepszym wypadku wysiądą obejrzeć swój zderzak. Dlatego upychamy nasze maleństwa obok latarni, pod murami domów, między koszami na śmieci, za wiatami przystanku, na podjazdach.

W zasadzie nie jest to zabronione. Trzeba tylko pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: Musimy obok naszego skutera pozostawić przynajmniej 1,5m wolnego miejsca dla pieszych. W takiej sytuacji nikt nie może się do nas „doczepić”. I to bez względu na to, czy skuter będzie stał przy krawężniku czy pod ścianą domu. Co innego kiedy zastawimy komuś wyjazd z bramy lub garażu – tutaj nie ma dyskusji. Mandat murowany.

Gdzie jeszcze nie możemy zaparkować skutera:

 1. w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
 2. w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
 3. przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
 4. w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

A co jeżeli postawi skuter gdzieś jeszcze zupełnie indziej (czyli ani na ulicy ani na chodniku)? Tutaj należy zachować ostrożność. Za zaparkowanie skutera na trawniku będziemy poważnie ukarani. To przecież niszczenie zieleni. Z kolei pozostawienie przed sklepem lub prywatnym domem lepiej ustalić z jego właścicielem. Gdyby bowiem okazało się, że jest to teren prywatny – możemy mieć spore nieprzyjemności.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Czasami pojawia się pytanie jak parkować skuter w galeriach handlowych. Z jednej strony nie ma sensu zajmować całego miejsca parkingowego. Z drugiej – na takich parkingach (szczególnie tych piętrowych) miejsca jest jak na lekarstwo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest znaleźć parking rowerowy i zostawić skuter tuż obok. Tutaj istotne jest, by nie zablokować ciągów komunikacyjnych – ścieżek, którymi chodzą piesi oraz dróg pożarowych.

W czasie parkowania naszego pojazdu należy pamiętać, że musimy go unieruchomić i zabezpieczyć przed samowolnym uruchomieniem przez osoby do tego niepowołane. W zasadzie wyciągnięcie kluczyka ze stacyjki i zablokowanie kierownicy jest dla nas oczywiste. Przecież nikt nie chce zostać pozbawiony swojego ulubieńca. Jednak w pośpiechu może nam się zdarzyć, że na chwilę „zeskoczymy tylko po gazety”. Mimo to – tak nie wolno. Kluczyki zawsze zabierajmy ze sobą.

I co najważniejsze: przed odejściem  od zaparkowanego skutera należy dokładnie się rozejrzeć. Złe miejsce do parkowania można rozpoznać na pierwszy rzut oka.

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

7 opinii

 1. „Ze względu na swoje gabaryty skutera z reguły jego parkowanie nie jest jakimś większym problemem.” – czy ktoś tu myśli? Proponuję pisać po polsku :o)

 2. Witam ma problem ponieważ sąsiad parkuje swoje auto razem ze swoim motocyklem na jednym swoim miejscu postojowym w hali garażowej co utrudnia mi wejście do mojego auta które stacjonuje obok ponieważ jest moje miejsce postojowe. Mam pytanie, czy to jest zgodne z przepisami bezpieczeństwa? Nie mówiąc otym ze nie mogę swobodnie parkować swoje auto i za każdym razem jak wsiadam do auta boje sie zeby niechcący nie potrafi. Zgłaszalem ten problem zarządcy budynku ale niestety umywa ręce nie chce się tym zając. Prosze pomóżcie.

 3. Witam, mam pytanie, cały mój blok jest objęty zakazem wjazdu, nie ma tabliczki z napisem „nie dotyczy mieszkańców” , czy mimo to jeśli mieszkam w ostatniej klatce, jestem niepełnosprawna ruchowo, nie posiadam karty inwalidzkiej bo i gdzie ją umiejscowić w skuterze, często wożę zakupy do domu i staję pod klatką, by zanieść je do domu, jest to dla mnie wielkie ułatwienie bo nie muszę za dużo nosić, czy w takiej sytuacji policja może dać mi mandat, jeśli jestem mieszkańcem owego bloku? Dziękuję za odpowiedź

 4. Strefa zamieszkania to bolszewicki wynalazek, niepojęty dla zdrowych psychicznie ludzi. Przy obecnym deficycie miejsc parkingowych na osiedlach stawianie małego skutera na stanowisku „wyznaczonym w tym celu” (czytaj: miejscu dla samochodów) jest skrajnie aspołeczne i po prostu obrzydliwe. Dlatego swojego małego bzyka stawiam we wnęce po dawnej budce telefonicznej. Lepiej olewać jakiś płód starego komucha zwany eufemistycznie PRAWEM niż być skończonym chamem w stosunku do współmieszkańców…

 5. Postój pod oknami sąsiada i zapach etyliny z motoroweru w jego mieszkaniu to akurat „super” pomysł.
  „Art 47 Kodeksu drogowego pojazdom samochodowym do 2,5 t. o ile na odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość pozostawionego dla pieszych chodnika nie utrudnia im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m, pozwala zatrzymywać się i parkować na chodniku tylko kołami JEDNEGO BOKU lub PRZEDNIEJ OSI ( o ile pojazd zaparkowany na chodniku przednią osią nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.)
  Przepis ten dopuszcza także, pod warunkiem zachowania minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych, zatrzymanie lub postój przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru.
  A więc można parkować pół lub cały samochód, PRZODEM lub WZDŁUŻ, ale nie TYŁEM. Za Naruszenie przepisów art 47 taryfikator mandatów przewiduje karę 100 zł. „

 6. posiadam motorower 50cmm czy moge trzymac go pod swoim oknem bo mam problemy z sasiadem ktory wydzwania do spułdzielni ze mu przeszkadza a mieszka w nastepnej klatce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button