Jedna tablica rejestracyjna przypisana do właściciela, tańsze autostrady dla motocyklistów i specjalne tereny offroadowe

Odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego zespołu ds. motocyklistów i quadowców, który pracuje nad ułatwieniem życia motocyklistom. Wśród pomysłów jest umożliwienie posiadania jednej tablicy rejestracyjnej przypisanej do właściciela, obniżenie opłat za autostrady i udostępnienie wybranych terenów skarbu państwa offroadowcom. 

W zależności od źródła, gdzie czytamy informację, założycielami są coraz to inni posłowie. Raz z ugrupowania PO, raz z PiS, raz z Kukiz'15. W sumie nie ma to większego znaczenia. Ważne jest, że w komisji zasiedli motocykliści. Obok posłów jeżdżących na motocyklach, także np. redaktor naczelny Świata Motocykli Lech Potyński czy szef szkoły Kulikowisko, Tomasz Kulik. A to bardzo dobra wiadomość.

Zespół ma pracować nad uregulowaniem przepisów dotyczących motocyklistów i quadowców (quadzistów?). Np. nad wprowadzeniem przepisów obniżających opłaty drogowe czy pracę nad jedną tablicą rejestracyjną. W przypadku tego ostatniego póki co chodzi o motocykle zabytkowe. W ramach pomysłu tablica i OC byłoby przypisane do właściciela, który mógłby "przekładać" ją z motocykla na motocykl. Inna sprawa, że tablica przypisana do właściciela to generalnie dobry pomysł. Sprzedaję auto, zabieram tablicę i przekładam na nowe. Przecież ich zadaniem jest zlokalizowanie właściciela.

Rozmawiano także nt. obecnej w prawie luki, która pozwala rejestrować quady jako ciągniki rolnicze, motocykle, a nawet samochody. Wprowadzenie definicji quada do prawa mogłoby rozwiązać sytuację.

Kolejnym z tematów był nielegalny offroad. Całkiem słusznie zaproponowano udostępnienie niektórych terenów należących do skarbu państwa (nieużytki, tereny po starych kopalniach) dla osób bawiących się w terenie. Skończyłaby się dyskusja, że "nie mamy gdzie jeździć".

Tomek Kulik poruszał bardzo ciekawe tematy dotyczące obecnego prawa dotyczące kursów prawa jazdy i kursów doszkalających. Mówił o sensowności prowadzenia kursów doszkalających na ODTJ (czy motocyklista potrzebuje matę poślizgową?).

Tematów nad którymi będzie pracować zespół jest 17. Całość można obejrzeć klikając TUTAJ.

Źródło: sejm.gov.pl

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button