Ekspresówki będą płatne? Rząd potwierdza. Zmiany pojawią się już w kwietniu 2021!

System e-Toll zastąpi klasyczne bramki poboru opłat? Zmiany dotyczą również dróg ekspresowych

Opłaty nie tylko za autostrady, ale również za drogi ekspresowe. Ministerstwo Infrastruktury jest w tracie przygotowania pakietu zmian oraz systemu, który to umożliwi. Drogi ekspresowe wkrótce staną się płatne, a pierwsze zmiany zostaną wdrożone już w kwietniu tego roku!

Obecnie, kierowcy jeśli wybiorą przejazd autostradą, są zobligowani do uiszczenia opłaty na bramkach poboru opłat (w przypadku aut osobowych oraz motocykli), a już niedługo poprzez system E-Toll, który automatycznie pobierze opłatę z konta kierowcy (w przypadku pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony). System naliczania opłat będzie automatycznie naliczać kwotę za przejazd drogą ekspresową.

Wszystko zmierza w kierunku automatyzacji poboru opłat drogowych na terenie całego kraju. System e-Toll wprowadzony także dla aut osobowych usprawni proces płacenia za przejazd autostradą oraz zwiększy przepustowość dróg. Obecnie wdrożenie E-Toll budzi wiele obaw ze względu na charakter jego działania. Opłaty za przejazd drogami ekspresowymi oraz autostradami będą naliczane w sposób automatyczny, za pomocą śledzenia pozycji auta. Przeciwnicy zarzucają systemowi naruszenie prywatności kierowców. Dane będą trafiać bezpośrednio do Krajowej Administracji Skarbowej, a nowy system w przyszłości zastąpi klasyczne punkty poboru opłat na wszystkich autostradach. Warto również zaznaczyć, ze system e-Toll będzie wymagać zgody na śledzenie telefonu, na którym zainstalowana będzie specjalna aplikacja. Obecnie specjaliści zwracają uwagę na fakt, że jeśli użytkownik nie cofnie zgody na śledzenie telefonu po zjeździe z autostrady, to telefon będzie namierzany przez cały czas. Czy możliwość zakupu klasycznego biletu dla osób, które nie zgadzają się na śledzenie nadal będzie dostępna?

Oparcie nowego systemu poboru opłat na technologii satelitarnej ma na celu m.in. znaczne uproszczenie procesu rozszerzania sieci dróg płatnych. Architektura systemu jest tworzona tak, aby w przyszłości możliwe było objęcie nim wybranej sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce.

-Powiedział Szymon Huptyś, rzecznik ministerstwa infrastruktury.

Nowy system zostanie wdrożony już w kwietniu 2021 roku i najpierw będzie obowiązywać auta ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Na początku (od kwietnia) kierowcy aut ciężarowych zapłacą tylko za przejazd autostradami. Plany rządu są jednak klarowne, drogi ekspresowe dołączą do autostrad i staną się płatne. Ministerstwo zapewnia, że obecnie chodzi tylko i wyłącznie o ciężarówki. Mamy jednak wrażenie, że to wszystko prowadzi do sytuacji, że za kilka lat będziemy mieli gorsze informacje.

Zmiany najpierw zostaną wdrożone na autostradzie A2, na odcinku Konin-Stryków i na autostradzie A4 Sośnica-Wrocław. System e-Toll pojawi się wkrótce na terenie całego kraju.


źródło: https://biznes.radiozet.pl/

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button