Aktualnie czytasz:
Czy motocykle i skutery będą musiały posiadać zielony listek od 2016 roku?
 
Czytaj
REKLAMA

KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

Słyszeliście o zmianach zasad zdobywania prawa jazdy od 2016 roku? Wiecie zapewne, że początkujący kierowcy, podobnie jak w latach 80 tych będę musieli przez pierwsze 24 miesiące od zdobycia prawka jeździć z zielonym listkiem klonowym. Jednak są pewne wyjątki od tej reguły.

Na szczęście z obowiązku naklejania listków będą zwolnieni kierowcy jednośladów wszystkich kategorii - motorowerów, motocykli i skuterów. Polskie przepisy na szczęście wyłączają (zgodnie z logiką) spod tego obowiązku motocyklistów. Trudne byłoby naniesienie tego przez wielu przeklętego elementu w widocznym miejscu i jeszcze ustanowienie wspólnej lokalizacji dla wszystkich motocykli. Dla samochodów z kolei określa się, że oznakowana powinna być zarówno przednia jak i tylna szyba każdego pojazdu jakim porusza się świeżo upieczony kierowca.

Pozostałe kwestie dotyczące okresu próbnego nie ulegną zmianie. Od 2016 roku przez dwa lata motocyklista nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

 
Czytaj
REKLAMA

NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.

Jaka jest Twoja reakcja?
67%
0%
0%
7 Komentarze
 • michal
  21 sierpnia 2015 at 09:13

  przepraszam – gdzie jest napisane ze zmiany te dotyczace ograniczenia predkosci itd dotyczą kategori A
  jakos nie mogę sie doszukać?

 • Zdjęcie profilowe Jam
  26 sierpnia 2015 at 03:10

  Dotyczy to tylko nowych kierowcow czy rowniez tych ktorzy sa juz doswiadczeni ale robia sobie dodatkowa kategorie?
  Czyli robic teraz na leb na szyje kat a czy mozna w orzyszlym roku? Bo jesli dotyczylo by to wszystkich to w chwili wejscia przepisow bedzie mozna szybciej jezdzic 125cm na kat b niz np litrem na kat a 🙂

 • Zdjęcie profilowe anonim
  26 sierpnia 2015 at 11:25

  Albo łysi 🙂
  A co z młodymi kierowcami puszek? Też będą mieki ograniczniki prędkości przez 2 lata…? W końcu młody kierowca, to młody kierowca, wszystko jedno na czym… równie niedoświadczony.

 • Zdjęcie profilowe Wombat
  26 sierpnia 2015 at 12:37

  ale fajnie, kupuje litra i przez dwa lata tamuje ruch w mieście snując się 50km/h.
  Durnie którzy dłubią w tych zapisach powinni raz przejechać się pojazdem jadącym 50 w poprzek przez warszawę. Siwi by zsiadali.

 • Zdjęcie profilowe Jam
  26 sierpnia 2015 at 21:02

  Mnie wlasnie ciekawi co to znaczy ten mlody kierowca bo nie jest to dokladnie sprecyzowane i stad moje wczesniejsze pytanie. Logiczne by bylo gdyby chodzilo tylko o osoby robiace swoja poerwsza kategorie prawa jazdy (nie wazne jaka) a z kolejnymi juz by takie obostrzenia nie obowiazywaly bo bylby juz obeznany z ruchem ulicznym. Ale to tylko oogika tak nakazuje a jak wiemy czesto przepisy polskeogo prawa logiczne nie sa. 🙂

 • Zdjęcie profilowe anonim
  26 sierpnia 2015 at 21:25

  Ano nie są, pytanie jak najbardziej zasadne. A teraz dla ^młodych^ też chyba są bonusy jakieś? Mogą uzbierać mniej punktów w roku i szybciej stracić prawko, prawda? Czy już mi się nowelizacje zajączkują…?

 • Michał
  1 kwietnia 2016 at 15:12

  Jak zrobiłem prawo jazdy B w listopadzie 2015 to mnie to nie obowiązuje bo prawo nie działa wstecz, tak?

Podziel się opinią

lub