Czy motocykle i skutery będą musiały posiadać zielony listek od 2016 roku?

Słyszeliście o zmianach zasad zdobywania prawa jazdy od 2016 roku? Wiecie zapewne, że początkujący kierowcy, podobnie jak w latach 80 tych będę musieli przez pierwsze 24 miesiące od zdobycia prawka jeździć z zielonym listkiem klonowym. Jednak są pewne wyjątki od tej reguły.

Na szczęście z obowiązku naklejania listków będą zwolnieni kierowcy jednośladów wszystkich kategorii - motorowerów, motocykli i skuterów. Polskie przepisy na szczęście wyłączają (zgodnie z logiką) spod tego obowiązku motocyklistów. Trudne byłoby naniesienie tego przez wielu przeklętego elementu w widocznym miejscu i jeszcze ustanowienie wspólnej lokalizacji dla wszystkich motocykli. Dla samochodów z kolei określa się, że oznakowana powinna być zarówno przednia jak i tylna szyba każdego pojazdu jakim porusza się świeżo upieczony kierowca.

Pozostałe kwestie dotyczące okresu próbnego nie ulegną zmianie. Od 2016 roku przez dwa lata motocyklista nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Inne publikacje na ten temat:

7 opinii

 1. przepraszam – gdzie jest napisane ze zmiany te dotyczace ograniczenia predkosci itd dotyczą kategori A
  jakos nie mogę sie doszukać?

 2. Dotyczy to tylko nowych kierowcow czy rowniez tych ktorzy sa juz doswiadczeni ale robia sobie dodatkowa kategorie?
  Czyli robic teraz na leb na szyje kat a czy mozna w orzyszlym roku? Bo jesli dotyczylo by to wszystkich to w chwili wejscia przepisow bedzie mozna szybciej jezdzic 125cm na kat b niz np litrem na kat a 🙂

 3. Albo łysi 🙂
  A co z młodymi kierowcami puszek? Też będą mieki ograniczniki prędkości przez 2 lata…? W końcu młody kierowca, to młody kierowca, wszystko jedno na czym… równie niedoświadczony.

 4. ale fajnie, kupuje litra i przez dwa lata tamuje ruch w mieście snując się 50km/h.
  Durnie którzy dłubią w tych zapisach powinni raz przejechać się pojazdem jadącym 50 w poprzek przez warszawę. Siwi by zsiadali.

 5. Mnie wlasnie ciekawi co to znaczy ten mlody kierowca bo nie jest to dokladnie sprecyzowane i stad moje wczesniejsze pytanie. Logiczne by bylo gdyby chodzilo tylko o osoby robiace swoja poerwsza kategorie prawa jazdy (nie wazne jaka) a z kolejnymi juz by takie obostrzenia nie obowiazywaly bo bylby juz obeznany z ruchem ulicznym. Ale to tylko oogika tak nakazuje a jak wiemy czesto przepisy polskeogo prawa logiczne nie sa. 🙂

 6. Ano nie są, pytanie jak najbardziej zasadne. A teraz dla ^młodych^ też chyba są bonusy jakieś? Mogą uzbierać mniej punktów w roku i szybciej stracić prawko, prawda? Czy już mi się nowelizacje zajączkują…?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button