Czy mogę motocyklem na chwilę przekroczyć linię ciągłą podczas wyprzedzania? [PRZEPISY, PRAWO]

Motocyklem można więcej?

W skrócie
 • Wyprzedzanie i chwilowe przekroczenie motocyklem ciągłej linii - czy jest zgodne z prawem?
 • Linia ciągła nie oznacza zakazu wyprzedzania
 • Przepisy stanowią jasno - w pewnych przypadkach można wyprzedzić na linii ciągłej

Sezon motocyklowy trwa w pełni, a wraz z nim nie brakuje co rusz pojawiających się pytań i dywagacji na temat wyprzedzania innych pojazdów na drodze lub w momencie dojeżdżania do skrzyżowania. Czy kierowcy jednośladów podczas tego manewru mogą na chwilę przekroczyć linię ciągłą? O to jest pytanie!

Są przepisy, ale jest również budowa i konstrukcja motocykli, która pozwala na błyskawiczne wyprzedzenie poprzedzających pojazdów lub ominięcie ich podczas oczekiwania na zielone światło na sygnalizatorze. Przecież zajmuje nam to dosłownie sekundę i nie wymaga długiego przygotowania lub blokowania pozostałych pojazdów, jak w przypadku jazdy samochodem. Wystarczy jeden ruch manetką, aby błyskawicznie przyśpieszyć i w praktyce nie przeszkadzając pozostałym uczestnikom ruchu drogowego ominąć zator. Jest jednak jedno ale, w postaci linii ciągłej, która dzieli dwa pasy ruchu.

Sprawa jednak nieco wam się rozjaśni, jeżeli dokładnie zapoznamy się z obowiązującymi przepisami, ponieważ zdecydowana większość kierowców jest przekonana, że linia ciągła jest równoznaczna z zakazem wyprzedzania, a prawda jest zupełnie inna, gdyż zakazuje ona jej przekraczania oraz najeżdżania. Są jednak pewne przypadki, w których wyprzedzenie przekraczając ją będzie zgodne z prawem.

Najważniejsze informacje:

 1. Jadę motocyklem i chciałbym wyprzedzić inny pojazd na chwilę przekraczając linię ciągłą – czy przepisy pozwalają na taki manewr?
 2. W pewnych przypadkach wyprzedzanie na linii ciągłej jest możliwe – czy wiesz kiedy?
 3. Czy linia ciągła jest równoznaczna z zakazem wyprzedzania?

Przeczytaj również:

Za jakie wykroczenia drogowe otrzymasz 15 punktów karnych? [TARYFIKATOR, PRZEPISY]

Przepisy w tej kwestii są jasne

Kierowcy motocykli doskonale znają sytuacje, które zdarzają się kilkukrotnie nawet na krótkiej przejażdżce. Mamy zamiar wyprzedzić wolniej poruszający się pojazd i chociaż jesteśmy przekonani, że bezpiecznie wykonamy ten manewr nawet na linii ciągłej to przepisy jasno stanowią, że jest to niezgodne z prawem, ponieważ linii ciągłej nie można przekraczać, ani na nią najeżdżać. Nie zastosowanie się do znaku P-4 lub P-2 (podwójna i pojedyncza linia ciągła) wiąże się z mandatem karnym w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Przepisy zabraniają zatem wyprzedzania pojazdów również przez motocyklistów, jeżeli konieczne będzie najechanie lub przekroczenie białych linii ciągłych oddzielających pasy ruch. Jest jednak kilka sytuacji, w których będzie to zgodne z prawem, co niejako zdradza nam już sama funkcja tych pasów oraz związane z nią zakazy – nie można jej przekraczać oraz na nią najeżdżać, ale w definicji jest poruszona również kwestia wyprzedzania.

Można, ale…

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dozwolone jest wyprzedzanie na linii pojedynczej ciągłej oraz podwójnej ciągłej:

 • pojazdów wolnobieżnych – czyli pojazdów silnikowych, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego,
 • ciągników rolniczych – czyli pojazdów silnikowych, których konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowanych do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągniki takie mogą być również przystosowane do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych,
 • wszystkich innych pojazdów pod warunkiem zmieszczenia się pomiędzy krawędzią jezdni, a linią ciągłą.

W praktyce możemy zatem wyprzedzać wszystkie typy pojazdów na linii ciągłej, jednakże muszą one zjechać jadącemu motocykliście nieco na pobocze, aby ten mógł wykonać manewr wyprzedzania nie najeżdżając, ani nie przekraczając jej. Warto wiedzieć, że w przypadku wyprzedzania innych pojazdów jednośladem bezpieczna odległość nie została prawnie określona. Dodatkowo przepisy nie przewidują żadnego ustępstwa od zakazu przekraczania lub najeżdżania na ciągłą linię oprócz omijania stojącego pojazdu.

W wielu przypadkach będzie to jednak bardzo trudne, co wynika bezpośrednio z wymagań dotyczących szerokości pasa ruchu, który w zależności od standardu musi mieć szerokość od 2,5 do 3,5 m, a średniej wielkości hatchback swoją szerokością wraz z lusterkami przekracza 2 metry. Zostaje zatem bardzo niewiele, aby nawet stosunkowo niewielkim motocyklem sportowym wykonać manewr wyprzedzania nie przekraczając i nie najeżdżając na linię ciągłą.

Jaki jest mandat za wyprzedzanie na linii ciągłej?

Kilkukrotnie już wspomniałem, że wyprzedzanie na linii ciągłej nie jest jednoznacznie zabronione przez jej obecność. Za przekroczenie jej lub najechanie otrzymamy mandat karny w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych, ale znacznie surowsze konsekwencje będą, jeżeli na danym odcinku obowiązuje znak zakaz wyprzedzania. Wówczas nawet błyskawiczne wyprzedzenie pojazdu i nieznacznie najechanie na linię ciągłą oznacza mandat w wysokości 1000 zł i 15 pkt karnych. Nawet jeśli na danym odcinku drogi nie będzie znaku B-25 (zakaz wyprzedzania) to należy wiedzieć, że całkowicie jest ono zabronione jeśli:

 • dojeżdżasz do wzniesienia,
 • na zakrętach, które oznaczone są znakami ostrzegawczymi,
 • na skrzyżowaniach, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Motocyklisto uważaj – wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr

Wyprzedzanie to zdecydowanie najbardziej niebezpieczny manewr na drodze i zgodnie z przepisami należy odpowiednio się do niego przygotować, a także zachować szczególną ostrożność – przede wszystkim należy się upewnić, że przepisy obowiązujące na danym odcinku drogi pozwalają na wyprzedzanie, a następnie, że z naprzeciwka nie nadjeżdża inny pojazd, a my mamy wystarczajaco dużo miejsca oraz dobrą widoczność, aby wyprzedzić. Jeszcze przed rozpoczęciem należy upewnić się w lusterkach, że pojazd za nami nie rozpoczął właśnie podobnego manewru, a ten, który zamierzamy wyprzedzić nie zmieni kierunku jazdy.

Nieprawidłowe wyprzedzanie w miejscach zabronionych lub na linii ciągłej w Polsce w 2022 roku było przyczyną niespełna 5% wszystkich wypadków spowodowanych przez kierowców, w których życie straciły 153 osoby. Warto jest zatem dokładnie znać nie tylko obowiązujące przepisy, ale również być świadomym zagrożeń, które pojawiają się podejmując się wyprzedzania. Bądźcie ostrożni.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button