Aktualnie czytasz:
Co grozi za brak zielonego listka w okresie próbnym? 500 zł mandatu
2

4. czerwca nadchodzą wielkie zmiany, póki co dla nowych kierowców ubiegających się o prawo jazdy kategorii B. Jedną z nich jest trwający dwa lata okres próbny, w trakcie którego „młodzi kierowcy” będą musieli wkleić na pojazd którym się poruszają zielony listek. Co grozi za brak zielonego listka w okresie próbnym? Cóż… 500 zł mandatu. 

Precyzując, w trakcie pierwszych 8 miesięcy trwania okresu próbnego nowy kierowca zobligowany jest oznaczyć pojazd „zielonym listkiem” z przodu i z tyłu pojazdu, którym się porusza. Jak czytamy na stronie zielonylistki.pl:

ZOBACZ TAKŻE: Jesteś nowym kierowcą? W 2018 roku nie pojedziesz więcej niż 100 km/h

W okresie próbnym przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu kierowca może kierować wyłącznie pojazdem oznakowanym z tyłu i przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. Oznacza to, że kierowca w tym okresie nie będzie mógł poruszać sie np. pożyczonym pojazdem bez naklejki z zielonym listkiem.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Zielony listek ma pomóc funkcjonariuszom identyfikować z jakimi ograniczeniami prędkości powinien poruszać się kierowca. Ustalenie wysokości mandatu za brak zielonego listka nie jest łatwe, ale jeśli sugerować się podstawą prawną z 5 stycznia 2011 roku (pamiętajmy, że okres próbny i wszystkie nowe regulacje miały wejść w życie już w 2016 roku i nie jest to nowy temat), to mandat karny za brak zielonego listka może sięgać 500 zł. Tak informował w przeszłości portal Infor:

Nie posiadanie znaczka wiąże się z przykrymi i dość dolegliwymi konsekwencjami finansowymi, mianowicie jest zagrożone karą nakładaną w drodze mandatu w wysokości 500 zł. Obowiązek legitymowania się znaczkiem dotyczył będzie pierwszych ośmiu miesięcy okresu próbnego. Naklejka ma mieć okrągły kształt o średnicy 11 cm. Ma przedstawiać zielony liść klonu na białym tle.

 
Czytaj
REKLAMA

SUZUKI TRAVEL PACK EDYCJA SPECJALNA

Wybierz wymarzony motocykl Suzuki. Teraz ze specjalnym pakietem wyposażenia Travel Pack.Advertisement

Ponoć jednak podstawa prawna wynikająca z prawa o kierujących, a nie prawa o ruchu drogowym, nie jest wystarczająca by wystawić mandat. W tej kwestii, szperając w sieci, pojawiają się rozbieżności nawet w opinii ekspertów. Pewne jest jednak, że obowiązek posiadania zielonego listka na pojeździe będzie egzekwowany. Czy mandatem w wysokości 500 zł, tak jak zapowiadano 2 lata temu? To się okaże już niedługo.

Źródło: infor.pl, prawodrogowe.pl

Jaka jest Twoja reakcja?
20%
33%
5%