Co grozi za brak zielonego listka w okresie próbnym? 500 zł mandatu

4. czerwca nadchodzą wielkie zmiany, póki co dla nowych kierowców ubiegających się o prawo jazdy kategorii B. Jedną z nich jest trwający dwa lata okres próbny, w trakcie którego "młodzi kierowcy" będą musieli wkleić na pojazd którym się poruszają zielony listek. Co grozi za brak zielonego listka w okresie próbnym? Cóż... 500 zł mandatu. 

Precyzując, w trakcie pierwszych 8 miesięcy trwania okresu próbnego nowy kierowca zobligowany jest oznaczyć pojazd "zielonym listkiem" z przodu i z tyłu pojazdu, którym się porusza. Jak czytamy na stronie zielonylistki.pl:

ZOBACZ TAKŻE: Jesteś nowym kierowcą? W 2018 roku nie pojedziesz więcej niż 100 km/h

W okresie próbnym przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu kierowca może kierować wyłącznie pojazdem oznakowanym z tyłu i przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. Oznacza to, że kierowca w tym okresie nie będzie mógł poruszać sie np. pożyczonym pojazdem bez naklejki z zielonym listkiem.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Zielony listek ma pomóc funkcjonariuszom identyfikować z jakimi ograniczeniami prędkości powinien poruszać się kierowca. Ustalenie wysokości mandatu za brak zielonego listka nie jest łatwe, ale jeśli sugerować się podstawą prawną z 5 stycznia 2011 roku (pamiętajmy, że okres próbny i wszystkie nowe regulacje miały wejść w życie już w 2016 roku i nie jest to nowy temat), to mandat karny za brak zielonego listka może sięgać 500 zł. Tak informował w przeszłości portal Infor:

Nie posiadanie znaczka wiąże się z przykrymi i dość dolegliwymi konsekwencjami finansowymi, mianowicie jest zagrożone karą nakładaną w drodze mandatu w wysokości 500 zł. Obowiązek legitymowania się znaczkiem dotyczył będzie pierwszych ośmiu miesięcy okresu próbnego. Naklejka ma mieć okrągły kształt o średnicy 11 cm. Ma przedstawiać zielony liść klonu na białym tle.

Ponoć jednak podstawa prawna wynikająca z prawa o kierujących, a nie prawa o ruchu drogowym, nie jest wystarczająca by wystawić mandat. W tej kwestii, szperając w sieci, pojawiają się rozbieżności nawet w opinii ekspertów. Pewne jest jednak, że obowiązek posiadania zielonego listka na pojeździe będzie egzekwowany. Czy mandatem w wysokości 500 zł, tak jak zapowiadano 2 lata temu? To się okaże już niedługo.

Źródło: infor.pl, prawodrogowe.pl

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button