Aktualnie czytasz:
CEPiK 2.0 będzie zbierał więcej informacji niż byśmy tego chcieli
1

Start systemu CEPiK 2.0 w pełnym wymiarze przekładany jest z daty na datę. Część funkcjonalności ruszyło 13 listopada, część ruszy w przyszłym roku. Eksperci mają obiekcje. "Czy np. w ogniu walki przedwyborczej do mediów nie wypłynie informacja, iż któryś z kandydatów dopuścił się wykroczeń drogowych, miał kiedyś zakaz prowadzenia samochodu czy musiał poddać się badaniu psychologicznemu [...]" - pyta Rzeczpospolita. 

Jak możemy wyczytać w publikacji Andrzeja Dryszela z Rzeczpospolitej, uboczną konsekwencją wprowadzenia systemu CEPiK 2.0 - nad którym rząd pracuje od 2013 roku - będzie stworzenie ogromnej bazy danych z dokładnymi informacjami na temat większości obywateli. W teorii miałby trafić tam każdy, kto skończył 14 lat.

ZOBACZ TAKŻE: CEPiK 2.0 w pierwszej fazie od 13 listopada 2017. Dalsze zmiany w przepisach w 2018

CEPiK 2.0 to nie tylko ułatwienie działania funkcjonariuszów policji, uszczelnienie systemu ("turystyka przeglądów technicznych", jazda bez dokumentów), ale także budowa ogromnej bazy danych. Jak czytamy w/w artykule:

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Trwają prace nad dużym rozszerzeniem systemu o nowe informacje – i to mające charakter personalny. W Ministerstwie Cyfryzacji powstał projekt kolejnej nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Przewiduje, że do centralnej ewidencji kierowców zostaną włączone dane (imiona, nazwiska, adresy, PESEL) wszystkich osób i jednostek uczestniczących w procesie nabywania uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Oznaczałoby to, że każdy kto ubiegałby się o prawo jazdy (nawet 14-latek starający się o kategorię AM), trafiałby do bazy danych. W bazie byliby także instruktorzy, egzaminatorzy i urzędnicy pracujący w WORD-ach.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Czyli w praktyce moglibyśmy otrzymać bazę, w której znajdą się wszystkie informacje związane z kierowcą (od imienia i nazwiska, przez pojazdy jakie kiedykolwiek posiadał, po zachowanie na drodze i szkody jakie wyrządził), dane związane z przyszłym kierową, dane związane z jednostkami pracującymi przy szkoleniu kierowców, informacje dot. historii pojazdów, informacje udostępnianie przez sądy dot. wyroków i finalnie bardzo szeroki zakres informacji zbieranych przez ubezpieczycieli (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

ZOBACZ TAKŻE: Dziś możesz mieć problem z przeglądem technicznym i rejestracją pojazdu. CEPiK 2.0 2017

Już teraz wiadomo, że do CEPiK-u dostęp mają mieć 24 instytucje rządowe. Ale, jak czytamy w projekcie, inne podmioty niż wymienione, pod warunkiem wskazania uzasadnionego interesu.

Źródło: rp.pl

Jaka jest Twoja reakcja?
25%
25%
0%