125 ccm
Aktualnie czytasz:
Ceny ubezpieczeń OC na motocykle i motorowery 2016: Koszty ostro w górę
14

Od kilku już lat jesteśmy straszeni tym, że ubezpieczenie OC na pojazdy (w tym motocykle i motorowery) znacznie zdrożeje. Do dużych podwyżek już dochodzi, ze względu na przeliczenia firm ubezpieczeniowych, sytuację na rynku, liczbę odnotowanych wypadków, a co za tym idzie wypłaconych odszkodowań. Niestety, do tych stawek swoje dorzuci Państwo...

Analizując kwity potwierdzające płatność obowiązkowego ubezpieczenia za jeden z moich motocykli, zauważyłem rzeczywiście dość duży skok jego ceny w tym roku. Motocykl ten sam, ten sam od lat ubezpieczyciel, agent i pakiet, bezszkodowość jak była, tak jest, a koszt OC wyższy o ponad 15 % w stosunku do roku ubiegłego (data ubezpieczenia mojego pojazdu to 26.02.2016). Wynika to z ogłoszonego przez analityków finansowych końca wojny cenowej - czyli walki o klienta między towarzystwami ubezpieczeniowymi. Według analityka Polskiej Izby Ubezpieczeń, Marcina Tarczyńskiego wojna ta przynosiła straty firmom ubezpieczeniowym i tylko kwestią czasu było podniesienie stawek.

Kolejną podstawą do wzrostu stawek OC są wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, której zadaniem jest zapewnienie wypłaty pełnych odszkodowań i rekompensatę utraty wartości pojazdów w wyniku wypadków. Założenia komisji są dobre, ale finalnie za ich wytyczne i tak płacą kierowcy.

Niestety nie zapowiada się, żeby to był koniec podwyżek, bo Ministerstwo Zdrowia planuje dołożyć nam do tego swoje. Otóż jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” koszt utrzymania oddziałów ratunkowych miałby zostać niejako przerzucony na kierowców. W tej chwili za utrzymanie SOR-ów płaci NFZ, ale są plany, by to się zmieniło. Przypomina to sytuację sprzed lat, kiedy to między 1.10.2007 a końcem 2008 roku obowiązywał tzw. podatek Religi, wynoszący 12% stawki ubezpieczenia OC. Podatek ten miał pokrywać koszty świadczeń związanych z leczeniem osób poszkodowanych w wypadkach. Według specjalistów nie sprawdził się i został zniesiony. W tej chwili planowane jest drugie podejście. Zatem nic nie wskazuje na to, żeby OC na wszelkie pojazdy mechaniczne, w tym motocykle, nie tylko miało stanieć, ale nawet pozostać na swoim dzisiejszym poziomie.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
10%
10%
10%
14 Komentarze
1 2
 • dm
  21 kwietnia 2016 at 10:31

  Dobra metoda,faktycznie skuteczna i szybka 🙂

 • LACZEK
  22 kwietnia 2016 at 07:19

  A ja jeżdżę bez ubezpieczenia OC i jest git.

 • asdad
  22 kwietnia 2016 at 12:05

  ~ LACZEK pisze:
  22-04-2016 o 07:19

  A ja jeżdżę bez ubezpieczenia OC i jest git.

  jak się coś stanie to będziesz żałował, że nie zapłaciłeś za OC.

 • ironic
  16 sierpnia 2016 at 13:07

  PZU – skuter 50 cm nowy z marketu (rejestracja wrzesień 2014)
  2014 – 99 zł (OC)
  2015 – 196 zł (OC) + (NWW – w prezencie)
  2016 – 328 zł (OC) + przeznt (NWW + Pomoc w Drodze Super)

  Czy wam się nie wydaje, że ktoś kogoś tu kantuje?