Brembo oddaje hołd 9-krotnemu mistrzowi świata

Włoski producent układów hamulcowych wyróżnił legendę wyścigów motocyklowych

W skrócie
  • Valentino Rossi - człowiek, który zapisał się w motocyklowych kartach historii
  • Na swoim koncie ma 9 tytułów mistrza świata oraz 6 wicemistrzostw
  • Brembo postanowiło oddać hołd legendzie i przekazać Rossiemu wyjątkowy puchar, który stworzony został z elementów motocykli, na których startował

Pomimo tego, że Valentino Rossi odłożył już kask na półkę i zdecydował się odejść na sportową emeryturę to nadal w świecie wyścigów motocyklowych pojawia się bardzo często, a wielu producentów nadal doskonale pamięta jego wkład oraz wyczyny, które bezpośrednio przyczyniły się do rozwoju jednośladów i motosportu.

Rossi to niekwestionowana ikona sportów motocyklowych i z pewnością na świecie nie ma motocyklisty, który nie kojarzyłby tego zwariowanego zawodnika z numerem 46. “The Doctor” jest dziewięciokrotnym mistrzem świata i niezwykle barwną postacią, która w dużej mierze przez całą swoją karierę tworzyła wyścigi motocyklowe. Włoch po 26 latach odszedł już na sportową emeryturę i sezon 2021 był jego pożegnalnym. Nie zamierza jednak kompletnie zrezygnować z jednośladów i nadal chętnie upalą swoje maszyny na ranchu. Dwa koła postanowił jednak zmienić na cztery i startować w wyścigach samochodowych. Przypomnijmy, że w 2006 roku był o krok od przejścia do Formuły 1.

Trochę żałuję, że nie zdobyłem dziesiątego mistrzostwa, bo myślę, że na nie zasłużyłem. Za mój poziom i moją prędkość. Ale tak czy inaczej, jest jak jest i myślę, że nie mogę narzekać na moje wyniki. Trzy z mistrzostw są najważniejsze w mojej karierze. Pierwsze z nich to sezon 2001, kiedy wygrałem ostatni tytuł w historii motocykli o pojemności 500 ccm. Kolejne to pierwsze mistrzostwo z Yamahą w 2004, a także tytuł z 2008 roku. Już przed nim mówiono, że jestem stary i powinienem skończyć karierę. Po pięciu mistrzostwach z rzędu, przegrałem przez kolejne dwa sezony. Zwykle, podczas normalnej kariery, to już oznacza koniec szans.– komentuje Rossi, który do dziewięciu tytułów mistrzowskich dorzucił jeszcze sześć wicemistrzostw świata.

Najważniejsze informacje:

  1. Valentino Rossi rozpoczął swoją karierę w 1990 roku startując w zawodach mini-moto i przez cały jej okres zdobył 9 tytułów mistrza świata oraz 6 tytułów wicemistrza świata.
  2. Włoch jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych motocyklistów, który przez cały okres startów tworzył wyścigi motocyklowe.
  3. W 2021 roku w Walencji po raz ostatni stanął na starcie klasy MotoGP, a następnie odszedł na sportową emeryturę.
  4. Brembo oddało hołd legendzie przekazując puchar, który wykonany został z części motocykli, na których startował.

Runda na torze w Misano zawsze należała do Rossiego, dlatego to właśnie podczas startów w San Marino włoski producent układów hamulcowych postanowił oddać hołd Doktorowi i wręczyć mu symboliczny puchar w ramach uczczenia jego wielkiej kariery.Wydawać by się mogło, że jest to puchar o bardzo prostej budowie, który zbudowany został z elementów układu hamulcowego. Prawda, jednakże należy dodać, że komponenty są niezwykle wyjątkowe, gdyż użyte części pochodzą z pierwszego motocykla wyścigowego Rossiego z 1996 roku oraz z Yamahy YZR-M1, na której wystartował w ostatnim wyścigu w swojej karierze w 2021 roku w Walencji.

– To zaszczyt móc wręczyć mu wyjątkowe trofeum, które podkreśla nieprzerwaną więź z Brembo. W imieniu firmy dziękuję Valentino za to, że zawsze był z nami i pozwalał nam dostarczać innowacyjne rozwiązania do wszystkich maszyn, na których startował i wygrywał. – powiedział prezes Brembo, Daniele Schillaci.

W 2021 roku pewien etap wyścigów motocyklowych z pewnością się skończył, ale na szczęście Rossi nie ma zamiaru na dobre rozstawać się z kategorią królewską. Nadal bardzo często widywany jest w padoku, ale także posiada swój zespół Mooney VR46 Racing Team, który ma na koncie 9 zwycięstw w klasie Moto3, 19 w Moto2 oraz 2 w MotoGP. W jego skład wchodzi aktualnie Luca Marini oraz Marco Bezzecchi, którzy dosiadają motocykli marki Ducati. Warto również wspomnieć, że Włoch własne ranczo, na którym znajduje się tor i organizowany jest program szkoleniowy Yamaha Master Camp, w którym udział wziął utalentowany polski zawodnik – Jurand Kuśmierczyk.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button